Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne zabiegi w pomorskich szpitalach. Tym mogą pochwalić się placówki medyczne z Trójmiasta!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Treści dotyczące epidemii COVID-19 praktycznie całkowicie wyparły inne doniesienia medyczne z pomorskich mediów. Tymczasem, obok walki z patogenem szpitale cały czas rozwijają nowe możliwości terapeutyczne. Sprawdziliśmy, czym mogą pochwalić się trójmiejskie placówki medyczne.

Dużo nowinek technologicznych i ciekawostek organizacyjnych płynie z największej placówki medycznej na Pomorzu - Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To właśnie tutaj jest wykonywana autorska terapia stosowana u pacjentów z cukrzycą typu 1.

- Innowacyjna terapia immunologiczna z użyciem limfocytów T-regulatorowych, której współtwórcą jest prof. Małgorzata Myśliwiec, ma za zadanie hamowanie procesu autoimmunologicznego i tym samym spowolnienie rozwoju cukrzycy typu 1 - informuje Sylwia Mierzewska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Jej celem jest złagodzenie i spowolnienie naturalnego przebiegu cukrzycy typu 1, zwalcza przyczyny tej choroby oraz poprawia jakość życia małych pacjentów. Kwalifikacja do terapii przebiega w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii UCK.

Warto podkreślić, że szpital od lat rozwija również leczenie udarów niedokrwiennych mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. Zaawansowana metoda leczenia jest stosowana tutaj już od 2015 r., a więc cztery lata przed uruchomieniem oficjalnego pilotażu przez resort zdrowia.

- Trombektomia daje szansę na powrót do sprawności chorym po najcięższych udarach. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu zatoru lub zakrzepu ze światła naczynia. Aktualnie w UCK funkcjonuje równoległa, bezpieczna dla współpacjentów i personelu ścieżka terapeutyczna pozwalająca na leczenie tą metodą również chorych z Covid-19 - informują przedstawiciele UCK w Gdańsku.

Obecnie specjaliści z UCK przygotowując się do operacji kardiochirurgicznych mają możliwość korzystania ze spersonalizowanych modeli serca przygotowywanych za pomocą technologii druku 3D. To pozwala precyzyjnie zaplanować operacje, a także stanowi ważne narzędzie dydaktyczne w przypadku prowadzenia zajęć ze studentami.

Na uwagę zasługuje również funkcjonowanie Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz. Jest to jedyna taka placówka w Polsce, która zajmuje się badaniami naukowymi nad substancjami leczniczymi niemal wszystkich grup terapeutycznych.

Urologia Szpitala św. Wojciecha z nowymi możliwościami

Po otwarciu nowego bloku operacyjnego, który został wyposażony w najnowszy sprzęt endourologiczny, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku znacznie powiększył wachlarz wykonywanych zabiegów. Mowa między innymi o możliwości wykonywania biopsji fuzyjnej, która polega na nałożeniu obrazu rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego i ultrasonograficznego.

- Pozwala to na rozpoznanie bardzo małych ognisk raka. Jest to niezwykle precyzyjna metoda, umożliwiająca szybkie wykrycie niezaawansowanej choroby - poinformował dr Arkadiusz Mikszewicz, kierownik Urologii w Szpitalu św. Wojciecha.

Ponadto na oddziale wykonuje się szereg minimalnie inwazyjnych zabiegów, w tym ureterorenoskopię przyrządem giętkim stosowaną przy kamicy nerkowej oraz enukleację stercza stosowana przy leczeniu gruczołu krokowego.

Prawdziwą ciekawostką jest wprowadzenie do komercyjnej oferty świadczeń prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego Da Vinci mającej zastosowanie przy raku prostaty. Robot stanowi wsparcie dla operatora, dzięki czemu zwiększa się zarówno precyzja działania, jak i spada inwazyjność samego zabiegu.

- Prostata to gruczoł, w którym produkowana jest wydzielina wchodząca w skład nasienia. Wraz z wiekiem, gdy w organizmie mężczyzny dochodzi do spadku stężenia hormonów, głównie testosteronu, gruczoł ten może się powiększać i prowadzić do ucisku cewki moczowej. Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Szpitalu św. Wojciecha oferujemy najnowocześniejszą diagnostykę i małoinwazyjne leczenie prostaty u mężczyzn w każdym wieku – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki COPERNICUS.

Nowoczesne terapie onkologiczne w Gdyni

Szpital Morski im. PCK w Gdyni może pochwalić się użyciem zaawansowanych technik diagnostycznych i operacyjnych w przypadku leczenia pacjentów onkologicznych. Na Oddziale Chirurgii Onkologicznej w ocenie stopnia ukrwienia tkanek odtwarzających układ pokarmowy wykorzystuje się zieleń indocjaninową. Chodzi o metodę stosowaną między innymi po zabiegu usunięcia odbytnicy.

- Ta procedura znacząco zmniejsza ryzyko nieszczelności w zespoleniu jelitowym i przykrych następstw tego zjawiska, jeśli zespolimy jelito niedokrwione, które potem ulegnie obwodowo martwicy - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich

Ponadto leczenie nieszczelności w zespoleniach jam ciał i ran jest oparte o innowacyjne narzędzia leczenia podciśnieniem.

Do nowoczesnych technologii mają dostęp również pacjentki Oddziału Ginekologii Onkologicznej, gdzie specjaliści korzystają z zaawansowanych procedur zabiegowych. Mowa między innymi o radykalnym leczeniu raka szyjki macicy zgodnie z koncepcją powstałą w lipskim ośrodku chirurgicznym, w którym uwzględnia się zaoszczędzenie tkanek i struktur wolnych od zmian nowotworowych.

- Ogromnie ważne jest to, że po operacji nie ma konieczności stosowania uzupełniającej radioterapii nawet w przypadku tzw. czynników ryzyka (zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych związanych z leczeniem oraz zapobiegamy odległym efektom radioterapii) - informuje Małgorzata Pisarewicz. - Oddział Ginekologii Onkologicznej posiada certyfikat poświadczający prawidłowość wykonywania procedury TMMR / tLND oraz bierze udział w międzynarodowym, wieloośrodkowym badaniu klinicznym na ten temat

Gdyński ośrodek ma możliwości przeprowadzania leczenia w oparciu o nowoczesne rozwiązania stosowane między innymi w przypadku zaawansowanego raka jajnika, endometriozy, schorzeń jamy macicy czy pacjentek cierpiących na obniżenie lub wypadanie narządów rodnych.

Wejherowo stoi sercem

Ważnymi osiągnięciami, a przede wszystkim dużym doświadczeniem klinicznym, może pochwalić się Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Dyrekcja szpitala podkreśla, że ośrodek wykonuje techniki diagnostyczne i zabiegowe, które są realizowane w dużych i wysokospecjalistycznych placówek medycznych. W ramach wejherowskiego centrum powstała specjalna grupa specjalistów, którzy wymieniają się doświadczeniem i realizują wspólne projekty.

- Bliska współpraca kardiologów i kardiochirurgów w ramach kardiogrupy (tzw. Heart Team), pozwoliła w KCCSiN uruchomić szereg wysokospecjalistycznych projektów, z których większość jest realizowana jedynie w wybranych jednostkach uniwersyteckich, w tym standardowe stosowanie 24 godzinnej hipotermii terapeutycznej (32-34*C) u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia, przezskórne zabiegi zamykania uszka lewego przedsionka zapobiegające powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów z migotaniem przedsionków, którzy nie mogą przyjmować leków przeciwkrzepliwych, zabiegi zamykania wrodzonych ubytków w przegrodach jam serca - wymienia Małgorzata Pisarewicz.

Lista wykonywanych zabiegów jest dużo większa. Warto jednak jeszcze dodać, że na oddziale kardiochirurgii specjaliści mają możliwość korzystania z nowoczesnej metody leczenia wad zastawi mitralnej, która bazuje na dostaniu się do serca poprzez bardzo niewielką ranę i wykonaniu naprawy na stale pracującym organie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki