Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne sposoby leczenia astmy. Aplikacja na telefon pomaga kontrolować chorobę?

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
sxc.hu
Chorzy na astmę, którzy wiedzą na czym polega ich choroba i jak się mają leczyć, uzyskują znacznie lepsze efekty leczenia. Potrzebna jest do tego sprawna komunikacja między pacjentem a lekarzem. Coraz częściej jest ona możliwa dzięki technologiom cyfrowym- pisze Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Od tego roku chorzy na astmę w Polsce, a ich liczbę szacuje się już na blisko 4 miliony, mogą znacznie poprawić jakość swojego życia i skuteczność terapii korzystając ze specjalnego, wykorzystującego najnowocześniejsze techniki komunikacji, programu MojaAstma.

Program ten to prosta w obsłudze, darmowa aplikacja, z której można korzystać mając jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu. Wystarczy zalogować się na stronie www.mojaastma.pl. Od połowy stycznia 2013 roku można też pobrać darmową aplikację MojaAstma z App Store lub Google Play. Korzystający z programu pacjent uzyskuje m.in. dostęp do rzetelnej i pełnej informacji o chorobie oraz wskazówki, jak dbać o siebie. Otrzymuje również narzędzia ułatwiające kontrolę astmy i bieżącą komunikację z lekarzem.

Program MojaAstma posiada wiele przydatnych funkcji. Np. dzięki odpowiedzi na kilka sprofilowanych pytań dotyczących przestrzegania zaleceń terapeutycznych, pacjent może bezpośrednio na swój adres e-mail lub na telefon komórkowy otrzymać informacje - wskazówki postępowania - dobrane indywidualnie do jego potrzeb. Z kolei zamieszczony na stronie Test Kontroli Astmy pozwala ocenić stan zdrowia, dostrzec niepokojące objawy i w razie potrzeby przekazywać wyniki tych obserwacji (wystarczy wydrukować gotowy raport) lekarzowi nie tylko podczas wizyty kontrolnej, ale też na bieżąco - drogą elektroniczną.

Program został opracowany przez firmę GlaxoSmithKline z pomocą grupy wybitnych polskich oraz brytyjskich ekspertów - lekarzy, naukowców, osób zajmujących się edukacją zdrowotną. W Polsce wdrażany jest pod okiem znamienitych ekspertów z dziedziny chorób płuc. Od kilku miesięcy z tego narzędzia korzystają już chorzy na astmę w Wielkiej Brytanii. W ciągu kilkunastu tygodni w programie zalogowało się tam ponad 1500 pacjentów. Eksperci mają nadzieję, iż dzięki temu programowi liczba pacjentów, którzy mimo astmy żyją pełnią życia, znacząco wzrośnie. W skutecznym leczeniu astmy dziś największą przeszkodą jest brak jej dobrej kontroli, wynikający bardzo często z braku wiedzy i zaangażowania pacjenta w terapię oraz braku dobrej komunikacji pacjenta z lekarzem. MojaAstma odpowiada na te właśnie potrzeby.

Współtwórcą brytyjskiego programu MyAsthma pozwalającego kontrolować stan astmy poprzez komórkę jest prof. Mik Thomas, szef Centrum Badań Opieki Ambulatoryjnej na Uniwersytecie w Southampton, jednocześnie dyrektor ds. medycznych w dobroczynnej organizacji dla pacjentów Asthma UK.

- MyAsthma to program komputerowy opracowany dla smartfonów, dość powszechny w Wielkiej Brytanii - tłumaczy prof. Thomas. - Program zadaje pytania na temat objawów nocnych i dziennych, ewentualnego ograniczenia aktywności fizycznej z powodu astmy i jej objawów, także palenia, stanów lękowych, objawów dodatkowych, jak np. nieżyt nosa. Tak naprawdę udzielenie odpowiedzi za pomocą telefonu komórkowego to kwestia kilku minut.

Napisz do autora: [email protected]

To źródło rzetelnej wiedzy o chorobie


Rozmowa z prof. Piotrem Kuną, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii w Szpitalu im. N. Barlickiego
w Łodzi.


Co nowatorskiego jest w programie MojaAstma?

Najbardziej efektywną metodą działania jest prewencja, a jeden z jej niesłychanie ważnych elementów to edukacja. Polskim pacjentom wciąż jej brakuje, bo wizyta w gabinecie trwa zazwyczaj kilka minut i w tym czasie lekarz przede wszystkim wypełnia jakieś papiery. Program MojaAstma to szansa na dostarczanie pacjentom wiarygodnej wiedzy na temat choroby i jej leczenia. Głód takiej wiedzy jest ogromny - z ostatnich badań epidemiologicznych wynika, że co ósma osoba dorosła w Polsce i co szóste dziecko w wieku szkolnym ma objawy astmy oskrzelowej.

Program MojaAstma to nie tylko internetowa baza wiedzy pomagającej w leczeniu i kontrolowaniu astmy..
To prawda, w ramach programu stworzono fantastyczną, bezpłatną aplikację na telefony komórkowe, która ma na celu wyłącznie działanie prospołeczne. Znajduje się w niej mnóstwo informacji przydatnych dla chorych na astmę i alergię do wykorzystania w każdym miejscu i w każdej chwili. Aplikacja zawiera też Test Kontroli Astmy. Pacjent po udzieleniu odpowiedzi na pytania testu, otrzyma informację na temat stopnia kontroli astmy, które pomogą w rozmowie z lekarzem.
Rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki