Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja Kodeksu Pracy przeciw nieuzasadnionym umowom

Redakcja
Zmienia się Kodeks Pracy. Wnosi wiele nowego dla zatrudnionych i właścicieli firm.

W poniedziałek, 22 lutego zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy. Wprowadza je w życie ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, a głównym celem tych zmian jest ograniczenie nieuzasadnionego stosowania umów na czas określony. Ustawodawca przewiduje jednak pewne odstępstwa od wskazanych ograniczeń. Dotyczy to m.in. umów na zastępstwo, umów dotyczących wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej oraz umów zawartych na dłuższy okres niż 33 miesiące ze względu na obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy” – komentuje Agnieszka Stola-Szafrańska, Dyrektor Działu Kadr i Płac w LeasingTeam Group.

Powyższe uregulowanie bywa nazywane zasadą 33 i 3 – czyli ograniczenie czasu i liczby umów na czas określony. Wypowiedzenia umowy na czas określony jest takie samo, jak umowy na czas nieokreślony. Nowelizacja wprowadza też trzy rodzaje umów o pracę. Sprecyzowano cel zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Pracodawcy będą mieli podstawy do zwalniania z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Tak robili dotychczas, ale było to niezupełnie zgodne z przepisami.

Nowelizacja Kodeksu pracy była oczekiwana. Nie rozwiązuje ona jednak wszystkich problemów. Zwraca na to uwagę Gospodarczy Gabinet Cieni Business Cnetre Club (BCC).

Zdaniem Zbigniewa W. Żurka - ministra pracy Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, powinniśmy możliwie pilnie podjąć prace nad stworzeniem nowego Kodeksu pracy (co zgodne jest z niektórymi zapowiedziami ministerstwa). Jest to z resztą postulat nienowy, powtarzany przez Business Centre Club od kilkunastu lat. Dziś obowiązujący Kodeks pracy liczy 42 lata. Powstał jeszcze w PRL w roku 1974, szczytowym okresie „epoki Gierka”, w innych realiach politycznych, ekonomicznych i społecznych. Wielokrotnie nowelizowany, stracił swoją spójność i czytelność. Dalsze ewentualne nowelizacje będą ten stan pogłębiać. Drugim, może nawet ważniejszym argumentem za uchwaleniem nowego Kodeksu jest fakt ogromnych różnic na rynku pracy, jakie narosły od roku 1974 do dziś. Czas na dostosowanie prawa pracy do realiów polskiego rynku pracy w XXI wieku. Czas najwyższy na uwzględnienie wszystkich zmian, jakie do stosunków pracy wnosi rozwój świata i gospodarek różnych krajów – zwraca uwagę minister Zbigniew W. Żurek.

Stosowne działania zaplanowała też Państwowa Inspekcja Pracy. W związku z nowelizacją ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (wchodzącej w życie 22 lutego 2016 r.), wprowadzającej istot­ne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę, realizowane będą kontrole PIP dotycące przestrzegania prze­pisów prawa przy nawiązywaniu i rozwiązy­waniu umów, w szczególności na czas określony.

Warto więc zapoznać się z nowelizacją tych przepisów. Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza oraz Fundacja Rozwoju Nauki i Gospodarki LILAVATI zapraszają na bezpłatne szkolenie na temat zmian w Kodeksie pracy. Odbędzie się ono 03 marca. Więcej wiadomości: na stronie www.rigp.pl .

Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki