Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady zmianowania upraw, czyli norma GAEC 7 po korekcie. Warunkowość jest podstawą korzystania z płatności bezpośrednich

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wymogi tej normy nie będą kontrolowane w 2023 roku, o czym już pisaliśmy, jednak w 2024 już tak. Rolnicy wnioskowali o zmiany w GAEC 7, a resort rolnictwa poinformował, na co zgodziła się Komisja Europejska w zakresie zmianowania. Warunkowość zbiera szereg wymogów, które musi spełniać rolnik. Część z nich jest dobrze znana producentom rolnym.

Spis treści

Warunkowość jako podstawa dla uzyskania dopłat bezpośrednich od 2023 roku

Warunkowość to połączenie funkcjonujących do tej pory wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności, w tym norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC). Niektóre z nich są identyczne jak w poprzednich latach.

Trzeba pamiętać, że rolnicy są zobowiązani do przestrzegania wymogów warunkowości od roku 2023, jeśli wnioskują o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności II filara WPR objętych Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Poza wymogami nieobjętymi odstępstwami.

Nie wszystkie normy GAEC trzeba spełniać w 2023 roku

Już w październiku ubiegłego roku MRiRW informowało, że ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie przepisy unijne umożliwiły państwom członkowskim skorzystanie z tymczasowego odstępstwa od stosowania dwóch norm. Mowa o GAEC 7 i GAEC 8, czyli dotyczących nakazu zmianowania upraw i zakazu produkcji na ugorach.

MRiRW: W 2023 r. norma GAEC 7 dotycząca zmianowania upraw nie będzie stosowana, w związku z czym rolnicy (również ci posiadający gospodarstwo rolne powyżej 10 ha gruntów ornych) nie będą musieli realizować praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.

Zmianowanie od 2024 roku na nowych zasadach

Z wymogów zmianowania rolnicy są zwolnieni tylko w 2023 roku, od 2024 trzeba będzie przestrzegać zapisów. 26 kwietnia resort ministerstwa rolnictwa poinformował, że zgodnie z oczekiwaniami rolników wspólnie z Komisją Europejską została wypracowana nowa interpretacja wdrażania wymogów normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw. Ma być korzystna dla rolników.

Zmiana interpretacji oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2024 r. będzie weryfikowała:

  • czy na powierzchni co najmniej 40 proc. gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
  • na powierzchni wszystkich gruntów ornych prowadzenie takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023; oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.

MRiRW: Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zasady zmianowania upraw, czyli norma GAEC 7 po korekcie. Warunkowość jest podstawą korzystania z płatności bezpośrednich - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki