MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wytyczne dla siłowni, klubów fitness i solariów. Ile osób wejdzie na siłownię? Co z maseczkami? Zmiany wejdą w życie już 6 czerwca

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Rząd wydaje wytyczne dla branży fitness i otwiera siłownie. Kto będzie mógł korzystać z siłowni?
Rząd wydaje wytyczne dla branży fitness i otwiera siłownie. Kto będzie mógł korzystać z siłowni? Pixabay
SIŁOWNIE W DOBIE KORONAWIRUSA. W minionym tygodniu rząd ogłosił, że już niebawem swoją działalność wznowią siłownie, kluby fitness i solaria, które zostały zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. Podał także zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać zarówno pracowników, jak i odwiedzających. Wynika z nich, że niezbędne będzie przeprowadzanie przerw technicznych na dezynfekcję powierzchni oraz odpowiednie rozstawienie sprzętów ze względu na zachowanie bezpiecznej odległości. Ale to nie koniec nowości! Ile osób będzie mogło ćwiczyć w tym samym czasie? Co z maseczkami? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie poniżej!

Kilka dni temu na oficjlanej stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano wytyczne dla siłowni, klubów fitness i solariów, co oznacza, że placówki te niebawem otworzą się na klientów.

Rząd zastrzegł, że branża fitness będzie zobowiązana do zapewnienia osobom zatrudnionym maseczki oraz rękawiczki jednorazowe, ale to nie koniec - wydano także szereg zasad, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientom.

Wytyczne dotyczące siłowni, klubów fitness i solariów. Kiedy wchodzą w życie?

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że kolejny etap odmrażania gospodarki wchodzi w życie w sobotę, 6 czerwca. Dotyczy to m.in. branży fitness, która stopniowo zacznie się otwierać na klientów.

ZOBACZ TAKŻE: Od kiedy otwarte sale, siłownie i kluby fitness? Zmiany już od 6.06.2020! Wytyczne korzystania z siłowni i klubów fitness

Wytyczne dla siłowni. Bezpieczeństwo klientów

Poniżej prezentujemy procedury bezpieczeństwa dla klientów, opublikowane na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.

Informacje dla odwiedzających

Zaleca się uprzednie poinformowanie lub zapoznanie klientów z nowym regulaminem, w którym zostaną uwzględnione najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z siłowni i sprzętu do ćwiczeń.

Warto także:

 • Umieścić informacje o maksymalnej liczbie ćwiczących na siłowni lub w klubie fitness przy wejściu do każdej sali,
 • Udostępnić informację dla osób z grup wysokiego ryzyka o rozważeniu decyzji dotyczącej korzystania z siłowni w godzinach mniej popularnych lub całkowitego zaniechania korzystania z klubu fitness do czasu ustania zagrożenia epidemicznego,
 • Umieścić infografiki lub plakaty w widocznych miejscach, które to zaweirać będą najważniejsze inforamcje dotyczące zachowania określonych wytycznych bezpieczeństwa sanitarnego w danym obiekcie

Odległość pomiędzy odwiedzającymi a pracownikami

Oprócz tego istotne jest utrzymanie odległości przynajmniej 2 metrów pomiędzy klientami i pracownikami placówki sportowej. Wskazane jest wyznacznie na podłodze specjalnych stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między ćwiczącymi.

Rozstawienie sprzętu

Ważne jest także rozstawienie sprzętów do ćwiczeń przynajmniej na 1,5 m odległości lub wykluczenie z użytkowania sprzętu, który jest przymocowany na stałe i nie spełnia określonych rygorów sanitarnych.

Obowiązkowa przerwa techniczna

Rząd nakazuje również ustalenie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji powierzchni i wentylacji pomieszczeń. Równie istotne jest stałe wietrzenie wszystkich pomieszczeń obiektu.

Limit klientów

W zależności od powierzchni siłowni lub klubu fitness dopuszcza się ograniczoną liczbę osób przebywających w pomieszczeniach - 1 osoba na 10 m2.

Dezynfekcja

Z informacji rządowych wynika także, ze dla bezpieczeństwa klientów w placówce sportowej powinny znaleźć się:

 • Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, dostępne dla klientów w obszarze wejścia/ recepcji oraz przy wyjściu z toalet oraz każdej sali do ćwiczeń

Co więcej, rekomenduje się umieszczenie preparatu dezynfekcyjnego przy każdej strefie treningowej w zasięgu wzroku osób trenujących.

WAŻNE! Dezynfekcji nalezy poddać każde urządzenie używane przez klienta po zakończeniu ćwiczenia, ale to nie wszystko. Dezynfekcji powinny zostać poddane szafki klientów - przed i po skorzystaniu. Blat recepcyjny również powinien przejść proces dezynfekcyjny.

Dezynfekcje toalet muszą być przeprowadzane nie rzadziej niż co 2h w godzinach szczytu. Ponadto, uprasza się o ograniczenie liczby osób przebywających jednocześnie w toaletach - 1 osoba na 2 kabiny.

Co z gastronomią?

Dopuszcza się funkcjonowanie części gastronomicznych, jednakże z zastrzeżeniem, że będa one funkcjonowały zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych.

Naruszenia

Osoby, które w sposób rażący naruszą zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel, a w ostateczności mogą zostać nawet poproszone o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.

Siłownie i kluby fitness. Kto nie może skorzystać?

Z usług placówki nie mogą skorzystać osoby, które:

 • zaobserwowały u siebie objawy choroby zakaźnej;
 • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chora na COVID-19

W sytuacji, gdy w trakcie zajęć zostaną zaobserwowane niepokojące objawy u jednego z uczestnika zajęć należy go jak najszybciej odsunąć od ćwiczeń i poprosić o szybkie udanie się transportem - własnym lub sanitarnym - do domu lub oddziału zakaźnego.

Branża fitness. Co z maseczkami?

Z dostępnych informacji wynika, że na siłowniach i w klubach fitness nie trzeba będzie nosić maseczek.

Wytyczne dla siłowni. Bezpieczeństwo pracowników

W wytycznych ministerstwa zostały uwzględnione także zasady mające stanowić o bezpieczeństwu pracowników. Są to m.in.:

 • Pracownicy powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ w celu uzyskania teleporady medycznej; oddziałem zakaźnym
 • Należy podzielić realizowane przez pracowników obiektu zadania tak, aby ich część – niewymagająca fizycznej obecności pracowników w siedzibie – mogła być jak najdłużej realizowana zdalnie.

Ponadto, kluby i siłownie są zobowiązane zapewnić swoim pracownikom:

 1. maseczki lub przyłbice ochronne oraz rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk,
 2. zachowanie odległości między pracownikami, co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe

Praca w systemie zmianowym

Pracę należy zorganizować w sposób zgodny z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego.

Zaleca się ograniczenie korzystania przez pracowników z przestrzeni wspólnych, w tym:

 • wprowadzenie różnych godzin przerw,
 • zmniejszenie liczby pracowników korzystających ze wspólnych obszarów w danym czasie (np. przez rozłożenie przerw na posiłki).

Wytyczne dla siłowni i klubów fitness. Higiena

Jedną z najważniejszych kwestii w walce z koronawirusem uważa się utrzymywanie czystości rąk poprzez częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcję. Pracowników, jak i klientów uprasza się o higienę rąk:

 • przed wejściem i wyjściem,
 • przed i po pracy z klientem,
 • przed i po styczności z jakąś osobą,
 • po dotykaniu banknotów/kart kredytowych, klamek itp,
 • przed dotykaniem ust, nosa, czy oczu,
 • po zanieczyszczeniu rąk wydzieliną z dróg oddechowych, np. w przypadku kasłania, kichania,
 • przed i po skorzystaniu z toalety,
 • przed i po korzystaniu z części wspólnych,
 • przed wejściem do pomieszczenia dla personelu,
 • przed i po posiłku, spożywaniu napojów

WAŻNE! Noszenie rękawiczek nie zastąpi mycia rąk.

Zasady dla solariów

Jeśli chodzi o ograniczenia dotyczące solariów to wprowadzono maksymalną liczbę osób przebywających jednocześnie na terenie solarium. Co istotne, nie może ona przekraczać liczby kabin, wyłączając z tego obsługę.

Po opuszczeniu lokalu przez klienta należy przez co najmniej 3 minuty wietrzyć kabinę urządzenia opalającego. Należy też za każdym razem przeprowadzić dezynfekcję całego urządzenia opalającego oraz wszelkich elementów dotykanych przez klienta.

Salon należy sprzątnąć przynajmniej dwa razy na zmianę, używając do tego wody z detergentem lub dezynfekując pomieszczenia.

WAŻNE! Punkty solaryjne powinny zostać wyposażone w środki dezynfekujące, np. płyny do rąk.

Szczegółowe informacje i opis pełnych procedur znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki