Nowe ulgi podatkowe 2020, czyli co można odliczyć w rozliczeniu za 2019 rok. A wśród nich zwolnienia z podatku dochodowego do 26. roku życia

Sandra Janikowska
Wielkimi krokami zbliża się do nas podatkowy okres rozliczeniowy za 2019 rok. Z tego względu warto pamiętać o ulgach, które można uwzględnić w rozliczeniu. W 2020 roku w kwestii tej wprowadzono kilka nowości, wśród których znajdziemy chociażby zwolnienie z podatku dochodowego osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Ale to nie koniec! O jakich nowych ulgach mowa? Kogo dotyczą? Sprawdź! Pixabay
Wielkimi krokami zbliża się do nas podatkowy okres rozliczeniowy za 2019 rok. Z tego względu warto pamiętać o ulgach, które można uwzględnić w rozliczeniu. W 2020 roku w kwestii tej wprowadzono kilka nowości, wśród których znajdziemy chociażby zwolnienie z podatku dochodowego osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Ale to nie koniec! O jakich nowych ulgach mowa? Kogo dotyczą? Sprawdź!

Jak co roku, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia podatkowego za miniony rok. Z dostępnych informacji wynika, że w tym roku będziemy musieli zapłacić o wiele wyższe podatki nieruchomościowe, ale... nie tylko. Wzrostowi uległy także inne opłaty, które z pozoru wydają się być niezauważalne, jednakże z czasem odczujemy je w naszym portfelu. Właśnie z tego względu warto mieć na uwadze ulgi, które możemy uwzglednić w rozliczeniach podatkowych.

W rozliczeniach podatkowych za miniony rok rok pojawiły się aż trzy nowości - zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia, ulga termomodernizacyjna czy odliczenie darowizny na cele edukacyjne.

Zwolnienia z podatku dochodowego, ale nie dla wszystkich

Ulga ta obejmie osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Podaje się, że mogą oni zostać zwolnieni z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Warto jednak wspomnieć, że trzeba spełnić kilka warunków, m.in.:

  • ulga ta dotyczy przychodów do 85 528 zł w danym roku podatkowym
  • ulga obejmie osoby, które posiadają umowę o pracę lub umowę zlecenie

Pamiętajmy, że zwolnienie podatkowe zaczęło obowiązywać w 2019 roku dopiero od sierpnia, co oznacza, że powyższy limit jest niższy i wynosi 35 636,67 zł. Warto wiedzieć, że ulga ta nie obejmie osób prowadzących własną działalność gospodarczą czy pracujących na umowę o dzieło.

Limit 53 tys. zł z tytułu ulgi termomodernizacyjnej

Wśród tegorocznych nowości należy także wymienić ulgę termomodernizacyjną, która dotyczy głównie właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Mogą oni bowiem odliczyć od swoich dochodów wszelkie wydatki związane z termomodernizacją, są to np. materiały budowlane, urządzenia lub koszty usługowe.

Niezbędnym warunkiem przydzielenia tej ulgi jest ukończenie całego procesu termomodernizacji w ciągu trzech lat.

Limit potrącenia z ww. tytułu wynosi 53 tys. zł.

Odliczenia darowizny na cele edukacyjne

Nie zapomijamy o możliwości odliczenia darowizny na cele tzw. edukacji zawodowej. W tej kwestii ulga, którą możemy otrzymać wynosi 6 proc. dochodu podatnika. Jest ona przeznaczona dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, co więcej - chcą one wesprzeć określone placówki edukacyjne.

Inne ulgi podatkowe

Jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe to oferta ulgowa jest zdecydowanie szersza. Z tego względu postanowiliśmy zebrać kilka najważniejszych ulg podatkowych w jednym miejscu. Są to:

  • limity dochodowe
  • składki zdrowotne
  • odliczenia ze względu na koszt leków
  • ulga prorodzinna
  • ulga dla krwiodawców
  • ulga internetowa
  • ulga samochodowa

To właśnie dzięki ich uwzględnieniu cyfry widniejące na rozliczeniu nie będą już tak przerażające.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie