Nowe stawki za przejazd autostradą A1 korzystne dla...

  Nowe stawki za przejazd autostradą A1 korzystne dla kierowców

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wyjątkowo hojny dla pomorskich kierowców jest w tym roku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Mimo że od 5 stycznia nie będziemy już mogli bezpłatnie jeździć niedawno oddanym 65-km odcinkiem autostrady A1 ze Swarożyna do Nowych Marzów, to stawki opłat za przejazd tym fragmentem drogi będą niższe od planowanych.
  Użytkownicy aut osobowych zapłacą tyle samo, co za podróż 25-km odcinkiem z Rusocina do Swarożyna, czyli 0,14 zł za kilometr. Kwota ta zawiera już podatek VAT.
  To, że opłaty mogą być niższe, szef resortu zapowiedział już w październiku na otwarciu nowego odcinka A1 w Nowych Marzach.

  Mówił wtedy, że wysokość opłat zależeć będzie od natężenia ruchu, a że kierowcy bardzo chętnie korzystali z A1, Grabarczyk postanowił utrzymać niższe stawki.
  - Z uwagi na remont drogi krajowej nr 1 obniżyliśmy opłaty na odcinku Rusocin - Swarożyn, co zachęciło kierowców do korzystania z tej trasy - przyznaje Mikołaj Karpiński, rzecznik ministra. - Dostrzegamy, że pojazdów jest coraz więcej. Obecnie przejeżdża już tamtędy ponad 19 tys. pojazdów na dobę. Dlatego zdecydowano o pozostawieniu tej stawki również na drugim odcinku A 1 Swarożyn - Nowe Marzy.

  Gdyby minister nie zdecydował się na 0,14 zł za kilometr, koncesjonariusz autostrady - Gdańsk Transport Company - 5 stycznia wprowadziłby stawkę, którą zapisał w umowie z resortem, czyli 0,16 zł za kilometr. Doliczając do tego jeszcze 22 proc. podatku, podróż z Rusocina do Nowych Marzów kierowców aut osobowych kosztowałaby 17,50 zł. - Zgodnie z nowymi stawkami będzie ona jednak o 5 złotych tańsza, za przejazd tym odcinkiem zapłacimy 12,50 zł - dodaje Ewa Łydkowska, rzeczniczka GTC.

  Posiadacze innych pojazdów, których też nowe stawki dotyczą, nie muszą się jednak obawiać rewolucyjnych zmian w opłatach. Szoferów autokarów, ciężarówek czy tirów będzie dotyczyła ta sama stawka, jak do tej pory, 0,46 zł za km. Za podróż z Gdańska do Grudziądza zapłacą więc 41,50 zł. Nic się nie zmienia też dla kierujących pojazdami przewożącymi ładunek ponadnormatywny lub gdzie wymagany jest pilot. W tym przypadku nadal obowiązuje 1,94 zł za km (174,60 zł za pokonanie 90 km). Nie wszyscy jednak muszą jednorazowo płacić za przejazd. Jeżeli kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony posiadają winiety, są zwolnieni z opłat.

  Jak informuje Ewa Łydkowska, nowe stawki na całym 90-km odcinku A1 obowiązywać będą do 30 czerwca przyszłego roku, czyli do czasu całkowitego zakończenia remontu krajowej "jedynki". Ile później zapłacą kierowcy, tego na razie jeszcze nikt nie wie. - Wszystko będzie zależeć od ministra, jeżeli jednak nie podejmie on żadnych decyzji, a niższe opłaty "wygasną", zgodnie z umową koncesyjną wprowadzona zostanie stawka 0,16 zł netto za kilometr - wyjaśnia.

  Samo ministerstwo przekonuje, że w najbliższych miesiącach będzie uważnie obserwować, jak wygląda ruch na A1 i dopiero potem podejmie decyzję. - Przeprowadzimy weryfikację prognozy ruchu oraz analiz finansowych, co będzie podstawą do podjęcia decyzji do utrzymania lub zmiany stawki - puentuje Mikołaj Karpiński.
  22 grudnia minął rok od oddania pierwszego odcinka A1. Przez ten czas przejechało nim ponad 5 mln kierowców.

  12,50 zł tyle będzie kosztował prze- jazd "osobówką" z Rusocina do Nowych Marzów

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo