Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko w Naftoporcie już gotowe

Jacek Sieński
Nowe stanowisko w Naftoporcie już gotoweNiedługo w Naftoporcie oddane do obsługi tankowców zostanie kolejne stanowisko
Nowe stanowisko w Naftoporcie już gotoweNiedługo w Naftoporcie oddane do obsługi tankowców zostanie kolejne stanowisko mat. prasowe
Prawie 12 mln ton surowej ropy naftowej i produktów naftowych przeładowano w ubiegłym roku w Bazie Paliw Płynnych Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport sp. z o. o. w Gdańsku w gdańskim porcie. Dla porównania, w latach 2010-2013 było to rocznie niewiele ponad 10 mln ton. W bazie Naftoportu, mającej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zakończono dwie ważne inwestycje usprawniające przeładunki.

- Sytuacja finansowa naszej spółki jest dobra - podkreśla Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu - chociaż od roku 2013 nie obsługujemy zbiornikowców z rosyjską ropą tranzytową, której przeładunki w dużej mierze wpływały niegdyś na wyniki naszej spółki i całego portu. Dziś do kontrahentów Naftoportu należą PKN Orlen, Grupa Lotos, niemiecka rafineria PCK Schwedt oraz Mercuria Energy Group Ltd i Totsa, firmy zajmujące się obrotem paliwami płynnymi na rynku międzynarodowym. W bazie Naftoportu można przeładowywać co roku około 36 milionów ton ropy i do 4 milionów ton produktów naftowych. W przypadku zakłóceń dostaw ropociągiem "Przyjaźń" możemy zaopatrywać w płynny surowiec, sprowadzany drogą morską, zarówno rafinerie polskie, jak i niemieckie. Trwają odbiory techniczne nowo zbudowanego stanowiska przeładunkowego T 1, przeznaczonego do obsługi niedużych zbiornikowców przewożących paliwa. Zmodernizowaliśmy też stanowisko P, na którym wymieniono cztery ramiona przeładunkowe, układy sterowania i systemy bezpiecznego cumowania. Inwestycje te, sfinansowane ze środków własnych spółki, zwiększają zdolności przeładunkowe naszej bazy. 

Stanowisko przeładunkowe T 1, jedno z pięciu w bazie Naftoportu, zlokalizowane jest na pirsie stanowiska T, do którego przylega równolegle. Zabezpieczają je stałe i pneumatyczna przegrody przeciwrozlewowe.

Przy stanowisku T 1  będzie można obsługiwać w ciągu roku 200 produktowców mających pojemność do 50 tys. ton. Wartość inwestycji Naftoportu, obejmującej montaż instalacji systemów zabezpieczających stanowiska T 1, wynosi prawie 30 mln zł. Natomiast na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA pogłębiono do 15 m basen przylegający stanowiska.

Prezes Kobierecki przypomina, że w gdańskim porcie wewnętrznym trwa od ubiegłego roku budowa Terminalu Naftowego Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA w Płocku, udziałowca Naftoportu. Pierwszy etap tej inwestycji przewiduje posadowienie do 2018 roku zbiorników do magazynowania ropy o łącznej pojemności 375 tys. m. sześc. Zatem w większym stopniu będzie można wykorzystywać duże możliwości przeładunkowe bazy Naftopor- tu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki