MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rozkłady jazdy na kolei od 15.12.2019. Zmiany na Pomorzu od PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i SKM Trójmiasto

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Będzie szybciej, ale i bezpieczniej - zapewnia kolej
Będzie szybciej, ale i bezpieczniej - zapewnia kolej Karolina Misztal
Po czterech latach przerwy wraca połączenie Słupsk-Ustka, które obsłużą Przewozy Regionalne. Dużo nowości, m.in. połączenie na Słowację, przygotowało dla naszego regionu PKP Intercity. Tylko drobne korekty nastąpią za to na liniach SKM i PKM.

14 pociągów od niedzieli między Słupskiem a Ustką

Od niedzieli między Słupskiem a Ustką, pomimo niezakończonych jeszcze na tej linii prac inwestycyjnych prowadzonych przez PKP PLK, samorząd województwa pomorskiego uruchomi codziennie po 14 pociągów w obu kierunkach (w weekendy po jednym mniej).

- Przewozy będą obsługiwane przez elektryczny zespół trakcyjny serii EN57, a po zakończeniu prac inwestycyjnych i osiągnięciu prędkości docelowej 100 km/h na linii tej pojawi się nowocześniejszy tabor - informuje Dorota Patzer z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Nowe dwa przystanki

Podróżni na tej trasie skorzystają z dwóch nowych przystanków - Słupsk Północny i Ustka Uroczysko. Zgodnie z rozkładem, pierwszy pociąg ze Słupska do Ustki Uroczysko wyjedzie w niedzielę o godz. 5.30, a z Ustki Uroczysko do Słupska o godz. 6.00. Pociągi będą kursować co godzinę. Ostatni pociąg ze Słupska wyjedzie o godz. 18.30, a z Ustki Uroczysko o 19.00.

Nowy przystanek w Słupsku przy ul. Św. Klary z Asyżu zlokalizowany jest w sąsiedztwie specjalnej strefy ekonomicznej i aquaparku. Z kolei z przystanku Ustka Uroczysko podróżni będą mieć jeszcze bliżej z pociągu do morza. Poprawi on też dostęp do kolei dla mieszkańców zachodniej, rozwijającej się części miejscowości - mówi Przemysław Zieliński z biura prasowego PKP PLK.

Nowe, funkcjonalne oświetlenie zapewnia bezpieczne poruszanie się również po zmroku. Pochylnie umożliwiają wygodne dojście na peron osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Podróżni dojeżdżający na przystanek jednośladami będą mogli pozostawić je przy stojakach rowerowych. Przed złymi warunkami atmosferycznymi pasażerów ochronią wiaty - dodaje Przemysław Zieliński z PKP PLK.

Na stacji Ustka powstanie nowa wiata na peronie nr 1 oraz winda prowadząca na wiadukt nad torami, która poprawi dostęp do stacji. Uruchamiany jest nowy system sterowania ruchem kolejowym, który umożliwi obsługę pociągów na mijankach Kawcze, Kępice, Słonowice oraz Charnowo Słupskie.

Będzie szybciej, ale i bezpieczniej - zapewnia kolej

PLK zmodernizowały 70 km linii oraz 19 stacji i przystanków, gdzie znacznie poprawił się komfort obsługi pasażerów kolei. Wzrost bezpieczeństwa zapewni wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowa 50 przejazdów kolejowo-drogowych i remont 48 obiektów inżynieryjnych, w tym 4 mostów i 8 wiaduktów. Po zakończeniu wszystkich prac w ramach inwestycji pociągi pojadą z prędkością do 100 km/h, co skróci czas przejazdu między Szczecinkiem a Słupskiem o około 12 minut.

Projekt „_Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa – Słupsk – Ustka_” o wartości 165 mln zł netto jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dotacja dla tego projektu ze środków UE wynosi 85 proc.

Na początek - bezpłatnie

Co ważne od 15 do 31 grudnia przejazdy pociągami w relacji Słupsk – Ustka – Słupsk będą odbywać się bezpłatnie, od dnia 01 stycznia 2020 roku przejazd jednorazowy w relacji Słupsk – Ustka będzie kosztował 5 zł (według taryfy "połączenie w dobrej cenie"), natomiast bilet miesięczny na trasie Słupsk – Ustka – Słupsk będzie do nabycia w cenie 178 zł.

PKP Intercity wprowadza więcej połączeń

Więcej połączeń z i do Trójmiasta, możliwość dojazdu na Słowację – to najważniejsze nowości dla województwa pomorskiego w nowym, rocznym rozkładzie PKP Intercity.

Zwiększa się łączna liczba połączeń z i do Trójmiasta. W nowym rozkładzie będzie ich już ponad 50. O dwa, do 28 (wliczając połączenia sezonowe), wzrośnie również liczba połączeń pomiędzy Trójmiastem a Warszawą.

Nowym pociągiem będzie EIC Banach relacji Przemyśl – Kraków – Warszawa – Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie.

Warszawę i Gdynię połączy także nowy skład TLK Słowiniec, który ze stolicy będzie wyjeżdżać przed 9 rano, a w odwrotnym kierunku będzie ruszać przed 17.

Dojazd z Trójmiasta do Olsztyna i Kołobrzegu będzie łatwiejszy dzięki nowemu, codziennemu pociągowi TLK Bryza, który będzie kursować między obydwoma miastami.

Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy pociąg TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Trójmiasto - Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe.

Do pociągu TLK Artus relacji Katowice – Gdynia zostanie dołączona grupa wagonów z Jeleniej Góry, co pozwoli połączyć bezpośrednio Jelenią Górę i Wałbrzych z Bydgoszczą i Trójmiastem.

Z kolei w składzie IC Przemyślanin relacji Przemyśl – Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę i Białogard.

Trasę zmienia przejeżdżający przez Trójmiasto nocny pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl – Kołobrzeg, który wraca na trasę podstawową przez Warszawę. Ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, w rozkładzie 2018/2019 skład kursował trasą objazdową na odcinku Kielce – Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń.
Więcej o tym nocnym połączeniu ze stolicy pisaliśmy TUTAJ!

Pociąg TLK Małopolska, który w obecnym rozkładzie jeździ z Gdyni do Przemyśla, od 15 grudnia zamiast do województwa podkarpackiego pojedzie do Zakopanego i Krynicy-Zdroju.

W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi nowy pociąg TLK Jamno relacji Słupsk – Wrocław, który zastąpi TLK Łebsko relacji Łeba – Jelenia Góra.

Wydłużona zostanie relacja składu TLK Rozewie, kursującego obecnie między Gdynią a Bielskiem-Białą, do Żyliny, jednego z największych miast Słowacji. Pociąg zapewni codzienne skomunikowanie Trójmiasta z południowym sąsiadem Polski.

Informatorzy mobilni na peronach

Nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Ze względu na remont linii kolejowej nr 220 pociągi pomiędzy Gdańskiem a Olsztynem pojadą trasą objazdową przez Iławę i Ostródę. Kontynuacja prac na linii nr 131 na odcinku Tczew – Bydgoszcz może wpłynąć na wydłużenie czasów przejazdu pociągów z Gdyni do Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi i Katowic.

W weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

SKM wprowadza zmiany, ale nieznaczne

W większości przypadków zmiany są tylko nieznaczne -  to przesunięcia  w rozkładach o maksymalnie kilka minut.

Większe korekty to zmiany:

  • pociąg 59806 - z Lęborka będzie odjeżdżać o godzinie 6.04 tj. około 12-15 minut później w stosunku do obecnych rozkładów. Przyjazd do Gdańska Śródmieścia będzie 7 minut później. 
  • 59812 - pociąg z Lęborka będzie odjeżdżać o godzinie 12.26, w obecnych rozkładach jazdy było to około godziny 13.04 
  • 59814 - pociąg z Lęborka będzie odjeżdżać o godzinie 14.26, w obecnych rozkładach jazdy było to około godziny 14.06. Przyjazd do Gdańska Śródmieścia będzie 15 minut później (w dni robocze) i 4 minuty później w soboty, niedziele i święta
  • 95801 - pociąg do Lęborka będzie odjeżdżał z Gdańska Śródmieścia 27 minut wcześniej tj. o 5.30.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki