Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy MEN. Matma późnym popołudniem zakazana, obowiązkowe miejsce na pozostawienie podręczników. Szkoły z Łódzkiego gotowe ?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia...
Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia... archiwum
Przerwy nie krótsze niż 10 minut, zapewnione miejsce na pozostawianie podręczników w szkole oraz zajęcia wymagające skupienia nie później niż na szóstej godzinie lekcyjnej w dniu nauki. Takie ułatwienia dla uczniów wynikają z ogłoszonego w czwartek (26 lipca) projektu rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie higieny w szkołach. Czy placówki z Łódzkiego są gotowe na zmianę przepisów?

Staraliśmy się to sprawdzić, chociaż spora część dyrektorów i nauczycieli korzysta z wakacji. Główne zmiany dotyczące dzieci i młodzieży - w porównaniu z obowiązującą obecnie wersją rozporządzenia - są trzy. Przerwy nie mogą być krótsze niż 10 minut, ponadto czas ich trwania trzeba skonsultować m.in. z samorządem uczniowskim - tak, aby był czas na spokojne zjedzenie 2. śniadania oraz obiadu.
Ponadto lekcje wymagające „intensywnego wysiłku umysłowego” mogą się odbywać najpóźniej na szóstej godzinie zajęć w danym dniu (od marca 2019 r.). Po raz pierwszy pojawi się w prawie oświatowym konkretny zapis zmuszający dyrektora do zapewnienia „uczniom miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych”.

Czy nowy projekt MEN oznacza rewolucję? Według ostatniego raportu wojewódzkiego sanepidu w naszym regionie aż 97 proc. szkół zapewniało uczniom miejsce na zostawianie podręczników i przyborów, jednak mało kto korzystał z takiej możliwości.

- Jeśli jako miejsce na te rzeczy rozumiemy regał w pracowni, to, owszem, zapewniamy je. Ale, jeśli MEN w oparciu o nowe przepisy zacznie wymagać szafek dla każdego ucznia, my nie mamy gdzie ich wstawić. Budynek jest za mały, klas za dużo. U nas trzy oddziały pozostawią kurtki i zmieniają obuwie w jednym boksie - opowiada Piotr Bara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138 w Łodzi.

Według Bary, szkoły dotąd także starały się umieszczać „cięższe” lekcje na początku rozkładu dnia, np. matematykę, ale mimo dobrych chęci nie zawsze było to możliwe - i nie zawsze będzie - nawet przy zmienionych przepisach.
Za to, co najmniej 10-minutowe przerwy, przynajmniej w szkole Bary, to standard.

A co wynika z kontroli sanepidu? Dotąd układający plan lekcji także musiał trzymać się zestawu wskazówek od MEN. Poszczególne dni tygodnia powinny być „równomiernie obciążone zajęciami”, a także „zróżnicowane” pod względem przedmiotów, zaś z jednego nie powinno się robić kilkugodzinnych bloków. Powiatowy sanepid z Łodzi w 2017 r. skontrolował pod tym kątem 195 szkół. W 8 z nich stwierdził nieprawidłowości w układaniu planu - w przypadku 58 klas. Ponadto Najwyższa Izby Kontroli zalecała w swoim raporcie o higienie nauczania w szkołach (z 2016 r), by zajęcia zawsze zaczynały się o tej samej porze.

Co z przerwami? Sygnał, że jednak są za krótkie to badania sanepidu dotyczące wykorzystania natrysków po zajęciach wychowania fizycznego. Z wojewódzkiego raportu za 2017 r. wynika, że natryski posiada blisko 50 proc. szkół w Łódzkiem, jednak (w tej połowie placówek) w zaledwie 7 proc. są one użytkowanie zawsze po wf, zaś w 32 proc. - sporadycznie.
- „Z wyjaśnień dyrektorów wynika, że jest to w dużym stopniu spowodowane małą ilością czasu podczas przerw międzylekcyjnych” - czytamy w raporcie sanepidu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki