Nowe przepisy MEN. Matma późnym popołudniem zakazana,...

  Nowe przepisy MEN. Matma późnym popołudniem zakazana, obowiązkowe miejsce na pozostawienie podręczników. Szkoły z Łódzkiego gotowe ?

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia...

  Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia... ©archiwum

  Przerwy nie krótsze niż 10 minut, zapewnione miejsce na pozostawianie podręczników w szkole oraz zajęcia wymagające skupienia nie później niż na szóstej godzinie lekcyjnej w dniu nauki. Takie ułatwienia dla uczniów wynikają z ogłoszonego w czwartek (26 lipca) projektu rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie higieny w szkołach. Czy placówki z Łódzkiego są gotowe na zmianę przepisów?
  Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia...

  Popołudniami w szkołach będą się mogły odbywać tylko "lżejsze" zajęcia... ©archiwum

  Staraliśmy się to sprawdzić, chociaż spora część dyrektorów i nauczycieli korzysta z wakacji. Główne zmiany dotyczące dzieci i młodzieży - w porównaniu z obowiązującą obecnie wersją rozporządzenia - są trzy. Przerwy nie mogą być krótsze niż 10 minut, ponadto czas ich trwania trzeba skonsultować m.in. z samorządem uczniowskim - tak, aby był czas na spokojne zjedzenie 2. śniadania oraz obiadu.

  Ponadto lekcje wymagające „intensywnego wysiłku umysłowego” mogą się odbywać najpóźniej na szóstej godzinie zajęć w danym dniu (od marca 2019 r.). Po raz pierwszy pojawi się w prawie oświatowym konkretny zapis zmuszający dyrektora do zapewnienia „uczniom miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych”.


  Czy nowy projekt MEN oznacza rewolucję? Według ostatniego raportu wojewódzkiego sanepidu w naszym regionie aż 97 proc. szkół zapewniało uczniom miejsce na zostawianie podręczników i przyborów, jednak mało kto korzystał z takiej możliwości.

  - Jeśli jako miejsce na te rzeczy rozumiemy regał w pracowni, to, owszem, zapewniamy je. Ale, jeśli MEN w oparciu o nowe przepisy zacznie wymagać szafek dla każdego ucznia, my nie mamy gdzie ich wstawić. Budynek jest za mały, klas za dużo. U nas trzy oddziały pozostawią kurtki i zmieniają obuwie w jednym boksie - opowiada Piotr Bara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 138 w Łodzi.

  Według Bary, szkoły dotąd także starały się umieszczać „cięższe” lekcje na początku rozkładu dnia, np. matematykę, ale mimo dobrych chęci nie zawsze było to możliwe - i nie zawsze będzie - nawet przy zmienionych przepisach.
  Za to, co najmniej 10-minutowe przerwy, przynajmniej w szkole Bary, to standard.

  A co wynika z kontroli sanepidu? Dotąd układający plan lekcji także musiał trzymać się zestawu wskazówek od MEN. Poszczególne dni tygodnia powinny być „równomiernie obciążone zajęciami”, a także „zróżnicowane” pod względem przedmiotów, zaś z jednego nie powinno się robić kilkugodzinnych bloków. Powiatowy sanepid z Łodzi w 2017 r. skontrolował pod tym kątem 195 szkół. W 8 z nich stwierdził nieprawidłowości w układaniu planu - w przypadku 58 klas. Ponadto Najwyższa Izby Kontroli zalecała w swoim raporcie o higienie nauczania w szkołach (z 2016 r), by zajęcia zawsze zaczynały się o tej samej porze.

  Co z przerwami? Sygnał, że jednak są za krótkie to badania sanepidu dotyczące wykorzystania natrysków po zajęciach wychowania fizycznego. Z wojewódzkiego raportu za 2017 r. wynika, że natryski posiada blisko 50 proc. szkół w Łódzkiem, jednak (w tej połowie placówek) w zaledwie 7 proc. są one użytkowanie zawsze po wf, zaś w 32 proc. - sporadycznie.
  - „Z wyjaśnień dyrektorów wynika, że jest to w dużym stopniu spowodowane małą ilością czasu podczas przerw międzylekcyjnych” - czytamy w raporcie sanepidu.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zerówka

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Proponuję matematykę robić na zerówce. Dzieci przyjdą do szkoły na 7, świeżo wyspane i wypoczęte.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoła to nie bar

  Woźny z dzwonkiem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Drugie śniadanie, obiad... Szkoła to nie jest restauracja. Jeszcze brakuje, żeby zatrudniać kelnerów i babcie klozetowe. A uczyć się to nie łaska?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obecna szkoła jest przeładowana zbędną treścią

  rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Dzieci nie uczą się tego, co potrzebne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aj waj ! Aj waj !!! PiS zakazuje matematyki w szkołach !!

  Zamyka szkoły !!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Maltretuje dzieci !!! Aj waj !!!! Oddajcie nam matematykę !!! Matematyka jest nasza !!! Demokracja ! Demokracja ! No pasaran !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 9

  Wyrzucić religię ze szkół.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Waszych lewackich pederastów i pedofilów już wyrzuciliśmy.

  Przyjdzie czas na pozostałe zapyziałe lewactwo. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  To tylko kwestia czasu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 17

  A dlaczego?

  Sprawdź: w Europie tylko 4 kraje nie mają religii w programie szkolnym. A i tam bywa nauczana jako zajęcia pozaszkolne.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlatego

  Że te kraje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  W większości mają RELUGIOZNAWSTWO,a nie wpychanie na siłę watykańskiej teologii. Oprócz tego w tych krajach wierni płacą podatek na swoje kościoły i to nie co łaska"Opłacicie swoich dochowany CH to...rozwiń całość

  W większości mają RELUGIOZNAWSTWO,a nie wpychanie na siłę watykańskiej teologii. Oprócz tego w tych krajach wierni płacą podatek na swoje kościoły i to nie co łaska"Opłacicie swoich dochowany CH to ok,nie to do widzenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Płacić nauczycielom za wyniki nie za frekwencję

  Jest sposób by dobrze kształcić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ofiara Giertycha?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  To wtedy każdy nauczyciel będzie stawiał piątki i szóstki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo