MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy MEN dotyczące harmonogramu egzaminów, rekrutacji do szkół średnich, praktyk zawodowych w 2020 r. Minister podpisał nowelizację

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Nowelizacja w sprawie zmiany harmonogramu egzaminów i rekrutacji została podpisana przez ministra Dariusza Piontkowskiego, ale dokłądne terminy wciąż nie są znane
Nowelizacja w sprawie zmiany harmonogramu egzaminów i rekrutacji została podpisana przez ministra Dariusza Piontkowskiego, ale dokłądne terminy wciąż nie są znane Karol Makurat
Minister resortu edukacji podpisał nowelizacje rozporządzenia ws. szczególnych rozwiązań w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych. Od piątku, 10 kwietnia, obowiązują zmienione przepisy dotyczące m.in. praktyk, harmonogramu egzaminów i rekrutacji do szkół średnich.

Matura i egzamin ósmoklasisty przesunięte

W czwartek 9.04.2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister oświaty Dariusz Piontkowski poinformowali, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte i najwcześniej odbędą się w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie miesiąca. Nowy termin ma zostać podany co najmniej trzy tygodnie przed jego planowaną datą.

Zmieniony harmonogram egzaminów 2020

W piątek 10.04.2020 r. szef resortu edukacji znowelizował rozporządzenie z 20 marca 2020 r. dotyczące szczególnych rozwiązań w czasie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Za sprawą nowelizacji dyrektor CKE Marcin Smolik został upoważniony do naniesienia zmian w harmonogramie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w trwającym roku szkolnym.

W rozporządzeniu znalazł się zapis, że komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu.

Chodzi o egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, egzamin zawodowy oraz egzamin gimnazjalny (przeprowadzany w terminie dodatkowym dla uczniów szkół dla dorosłych). W mocy utrzymano zaś wszystkie rozpoczęte już czynności związane z organizacją i przeprowadzaniem danego egzaminu zewnętrznego.

Egzaminy poza granicami kraju

W nowelizacji znalazły się również zapisy mające na celu umożliwienie uczniom mieszkającym za granicą i uczestniczącym w kształceniu na odległość udział w egzaminie ósmoklasisty bądź egzaminie maturalnym bez konieczności przyjazdu do Polski. Te będą mogły zostać przeprowadzone w siedzibie przedstawicielstwa dyplomatycznego urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, właściwych za względu na miejsce zamieszkania ucznia za granicą.

Rekrutacja do szkół średnich

Wprowadzono również rozwiązania, dostosowujące przeprowadzenie rekrutacji do publicznych szkół średnich do zmienianych terminów przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty, w tym także terminów ogłoszenia ich wyników, które w postępowaniu rekrutacyjnym przeliczane są na punkty.

Zgodnie z nowelą terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do szkół dla młodzieży będą ogłoszone przez ministra resortu edukacji, zaś terminy dla branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej podane zostaną przez właściwego kuratora oświaty.

Zaświadczenia lekarskie

Pełnoletni kandydaci do szkół zawodowych, którzy nie będą mogli odbyć wskazanych badań lekarskich lub psychologicznych przed podjęciem szkoły, a co za tym idzie nie przedłożą odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia dyrektorowi szkoły, zobowiązani będą do poinformowania o tym placówki (w postaci papierowej lub elektronicznej), wskazując przyczynę niedotrzymania terminu. W przypadku kandydatów niepełnoletnich obowiązek ten będzie leżał po stronie rodziców.

Zaświadczenie lub orzeczenie będzie można przedłożyć nie później niż do 25 września 2020 r. Nieprzedłożenie dokumentu będzie równoznaczne z rezygnacją z kontynuowania nauki w szkole.

Praktyki zawodowe

W noweli nie zapomniano o praktykach zawodowych. Zgodnie z nią praktyki uczniów techników i słuchaczy szkół policealnych mogą zostać zrealizowane do końca trwającego roku szkolnego lub w klasach (semestrach) programowo wyższych.

Uczniowie ostatnich klas branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami, którzy po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie będą mogli kontynuować nauki zawodu, uzyskają roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu za faktyczny okres realizacji programu.

Konkurs na dyrektora

Wiadomo też, że w czasie pandemii nie będą przeprowadzane konkursy na dyrektorów. Wprowadzono rozwiązanie pozwalające na przedłużenie powierzonego stanowiska dyrektora jednostki systemu oświaty, wicedyrektora lub innej osoby – o jeden rok szkolny, tj. do 31 sierpnia 2021 r. W przypadku nowej jednostki systemu oświaty dyrektora można powołać na rok bez konieczności przeprowadzania konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki