Nowe osiedle na południu Gdańska. Lewandowski rozwija swoje deweloperskie interesy. Już inwestuje m.in. w Warszawie i Świnoujściu

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
2017 rok: zadowolony klient – Robert Lewandowski - właśnie odebrał klucze do swojego apartamentu przy Złotej 44 od wiceprezesa BBI Development – Rafała Szczepańskiego
2017 rok: zadowolony klient – Robert Lewandowski - właśnie odebrał klucze do swojego apartamentu przy Złotej 44 od wiceprezesa BBI Development – Rafała Szczepańskiego Materiały prasowe BBI Development
Udostępnij:
Bayern Monachium dotychczas płacił polskiemu piłkarzowi znakomicie: szacuje się, że za sezon gry dostaje 20 mln euro (to podstawa, do tego dochodzą premie). Teraz, gdy Lewy negocjuje nowy kontrakt, mowa jest o kwocie 28 milionów euro rocznie. Do tego dochodzą kontrakty reklamowe: tylko na polskim rynku jedna kampania z jego udziałem szacowana jest na 2-3 mln zł. Piłkarz mógłby więc żyć spokojnie na szerokiej stopie i nie martwić się o jutro. Jednak od wielu lat inwestuje w różne biznesy, bo – jak wielokrotnie podkreślał - jego strategia biznesowa oparta jest na dywersyfikacji przychodów, czyli kreowania jak największej liczby źródeł zarobku. Piłkarz od dłuższego czasu inwestuje więc m.in. w nieruchomości. Prywatnie państwo Lewandowscy mają domy lub apartamenty w Monachium, Warszawie, na Mazurach i na Majorce. Biznesowo piłkarz zainwestował w nieruchomości w Warszawie, w miejscowości Stare Babice koło Leszna, w Świnoujściu i w Gdańsku.

W stolicy Pomorza warszawska spółka Monting Development, której współwłaścicielem jest Robert Lewandowski (drugi wspólnik to Danilo Djurović) w październiku 2020 roku wylicytowała dwie działki na Łostowicach (cena wywoławcza działki o powierzchni 14,5 tys. m kw.wynosiła 7,3 mln zł, drugiej, o powierzchni 17,9 tys. m kw. - 9 mln zł. W wyniku przetargu obie działki o powierzchni niemal 32,5 tys. m kw. na Łostowicach, zlokalizowane u zbiegu ulic Ofiar Grudnia '70 i (planowanych) Barzychowskiej i Sendlerowej, spółka Monting Development wylicytowała za kwotę 28,9 mln zł.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony dla tej części Gdańska w 2013 r., dopuszcza intensywną zabudowę mieszkaniową, zresztą jest to obecnie jeden z największych placów budowy w mieście - wokół powstaje już kilkanaście osiedli. W lutym br. wniosek o pozwolenie na budowę złożyła do Urzędu Miejskiego w Gdańsku również spółka Monting Development. Deweloper planuje budowę ośmiu 5-kondygnacyjnych budynków, z usługami w parterach, garażami podziemnymi i naziemnymi miejscami postojowymi. Projekt obejmuje również zagospodarowanie trudnego, opadającego ku zbiornikowi wodnemu terenu (co będzie wymagało zastosowania murów oporowych) i infrastrukturę towarzyszącą. Projektantem osiedla jest spółka B1 Architekci z Gdańska.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku w związku z brakami formalnoprawnymi wystosowano wezwanie do uzupełnienie dokumentacji m.in. o decyzję środowiskową i lokalizację zjazdu. Dopiero wówczas projekt budowlany będzie sprawdzany w zakresie zgodności z przepisami, w tym z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Inwestor ma nadzieję, że - jeśli nie przedłużą się urzędowe procedury - budowa będzie mogła rozpocząć się w drugiej połowie roku. Inwestycja będzie etapowana, rozpocznie się od wzniesienia dwóch budynków (119 mieszkań o metrażach od 33 do 111 m kw.). Atrakcją mieszkań będą obszerne balkony i loggie oraz przydomowe ogródki o ppowierzchni od 17 do prawie 158 m kw.

Inwestor podkreśla również, że jedną z zalet osiedla będą atrakcyjne tereny rekreacyjne w sąsiedztwie. Chodzi o jar Potoku Kowalskiego, w którym występuje cenny drzewostan (inwentaryzacja wykazała 369 drzew o obwodzie powyżej 70 cm, głównie buków, grabów i dębów, co jest szczególnie cenne w dzielnicy zasadniczo ubogiej w zadrzewienia). Druga atrakcja to mało znane łąki storczykowe przy ul. Wielkopolskiej. Również wokół budynków powstaną zielone tereny rekreacyjne.

Z jakim wydatkiem muszą się liczyć potencjalni nabywcy? Ceny mieszkań w tej okolicy idą w górę szybciej, niż w innych dzielnicach: w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o ok. 50 proc., a w perspektywie 5 lat – podwoiły się.
Niestety, tak intensywna zabudowa dawnych nieużytków rodzi również problemy. Przede wszystkim komunikacyjne, które z roku na rok się pogłębiają. Nic dziwnego, w tej chwili na terenach wzdłuż ulic Wielkopolskiej, Ofiar Grudnia, Niepołomickiej realizowanych jest kilkanaście inwestycji mieszkaniowych, których mieszkańcy mają problemy z wyjazdem zarówno przez ul. Świętokrzyską na północy, jak i Starogardzką na południu. Promyk nadziei to rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad budową PKM Południe, jednak ta inwestycja odsuwa w czasie budowę Nowej Świętokrzyskiej, która wydawała się już bliska realizacji.
Może jednak i w tym przypadku zadziała znakomity instynkt kapitana naszej reprezentacji? W biznesie jego taktyka jest chyba jeszcze lepsza niż na boisku, a jak dotychczas „strzelał” ze swoimi biznesami równie celnie, jak w Bundeslidze.

Nieruchomości Lewandowskich

Prywatnie państwo Lewandowscy mają apartament w jednej z najdroższych polskich nieruchomości, w apartamentowcu Złota 44 w Warszawie. Robert był ambasadorem tej inwestycji, jego wizerunkiem posługiwał się inwestor w trakcie kampanii marketingowej. Złoty chłopak pozował jednak do zdjęć w apartamencie pokazowym na Złotej 44, a nie we własnym gniazdku, chociaż też na tle przepięknej panoramy Warszawy . O zaletach nieruchomości, która ma m.in. strefę rekreacyjną z basenem, sauną, siłownią, wypowiadał się również „prywatnie”, w wywiadach.

- To jedna z najlepszych rezydencji w Polsce. Na miejscu mam zapewniony program treningowy na odpowiednim poziomie, a do pełnowymiarowego basenu, siłowni czy spa mam kilka minut windą - mówił Robert Lewandowski na łamach "Luxurious Magazine".

Można więc przypuszczać, że dostał stosowną zniżkę, ale i tak – według medialnych informacji, apartament kosztował nawet 35 mln złotych (Lewandowscy kupili go w 2016 roku, teraz jego wartość jest jeszcze wyższa).

Jednak po zakończeniu kampanii Robert Lewandowski częściej pokazuje w mediach społecznościowych swoją mazurską prywatną przystań nad jeziorem Jełmuń, w malutkim Stanclewie, gdzie rodzina Lewandowskich ma duży drewniany dom. Tam spędzają z mamami obojga i rodzeństwem święta Bożego Narodzenia, a z przyjaciółmi urlopy.

Latem ubiegłego roku pojawiła się informacja o tym, że Lewandowscy kupili dom na hiszpańskiej wyspie Majorce, o czym świadczyć miały relacje w mediach społecznościowych małżonki piłkarza, w których pokazywała fotografie z tarasu, przedpokoju i salonu posiadłości, urządzonych w stylu boho. Luksusowa willa (411 m kw.) nieopodal miejscowości Calvia kosztowała „tylko” 3,5 miliona euro, ponieważ nie jest zlokalizowana w pierwszym rzędzie nadmorskiej zabudowy, a więc nie ma dostępu do morza, lecz dzięki temu gwarantuje maksymalną prywatność.

Kilka lat temy Robert Lewandowski odkupił też od dotychczasowych właścicieli wynajmowany wcześniej dom w eleganckiej dzielnicy Monachium, Bogenhausen, za 10 milionów euro.

Lewandowski już wcześniej wszedł w profesjonalne biznesy deweloperskie

Jak donosił w 2016 roku "Super Express", firma LS Investments, w której Robert również jest wspólnikiem, rozpoczęła budowę dwóch apartamentów na Ochocie, tuż obok Parku Szczęśliwickiego, przy ul. Figiel, na działce której wartość oszacowano wówczas na 2-3 mln zł (samą budowę – na 8-9 mln zł). Piłkarz osobiście potwierdził zaangażowanie w projekt, wizytując budowę, gdzie rozdawał autografy.

W tym czasie pojawiła się również informacja o inwestycji mieszkaniowej w Starych Babicach, nieopodal rodzinnego miasta piłkarza, Leszna. Natomiast w 2018 roku – o kolejnych projektach, m.in. w stolicy, gdzie upodobał sobie okolice wspomnianego już Parku Szczęśliwickiego. Tym razem przy ulicy Włodarzewskiej 60/60a rozpoczęła się budowa dwóch budynków wielorodzinnych z usługami w parterach, jak informował portal money.pl. Równocześnie zainwestował w apartamenty Apartpark w Świnoujściu. "Super Express" informował również o budowie kliniki medycyny sportowej na terenach WKT Mera w Warszawie, naturalnie w pobliżu parku Szczęśliwickiego.

Trzymając się klimatów sportowych Lewandowski zainwestował w 2020 r. we własną restaurację w Warszawie. O klimacie, menu i cenach rozpisywało się już wielu recenzentów, nie tylko kulinarnych. Ja chciałabym zwrócić uwagę na samą nieruchomość. Koncept Lewandowskiego, Jerzego Krzanowskiego (jeden z najbogatszych Polaków i współwłaściciel gigantycznego producenta mebli biurowych, Grupy Nowy Styl z Podkarpacia) oraz Jacka Trybuchowskiego (byłego członka zarządu AmRest), których wspiera gastronomicznie Tadeusz Müller (syn Magdy i brat Lary Gessler) mieści się bowiem w Browarach Warszawskich, w budynku XIX-wiecznej zabytkowej Warzelni. To absolutny TOP lokalizacyjny w stolicy w obecnej chwili. Na terenie zabytkowych browarów powstaje wielofunkcyjny, tętniący życiem kwartał w nowym centrum Warszawy, w którym obok rewitalizowanych zabytkowych obiektów powstają nowe, które projektują najlepsi polscy architekci. Właściwy adres dla przedsiębiorczych i kreatywnych, koneserów miasta w najlepszym wydaniu i wielbicieli doskonałej kuchni – charakteryzuje to miejsce jeden z inwestorów. Lewandowski ma również udziały w spółce RL Management, która zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami.

Biznesowe imperium Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski (sam, w kilku przypadkach z żoną Anną) ma również powiązania biznesowe lub udziały w:

 • Store9, firmie działającej w sektorze komunikacji i PR (od 2017 r.).
 • RL Media: to dom mediowy, którzy zarządza wizerunkiem i kapitałem finansowym piłkarza (j.w.).
 • w 2016 roku piłkarz zadebiutował z własną grą na smartfony "Lewandowski Euro Star 2016" (aktualizowana w 2021 roku).
 • Trzymając się branży gamingowej: na początku sierpnia 2020 r. piłkarz podpisał umowę inwestycyjną z Movie Games, notowanym na warszawskiej giełdzie producentem i wydawcą gier komputerowych (jedną z gier firmy jest Drug Dealer Simulator, który zadebiutował na platformie Steam w połowie kwietnia i zwrócił się w niecałe pół godziny). Jak poimformował onet.pl sportowiec stał się udziałowcem nowej spółki zajmującej się produkcją gier o tematyce sportowej. Lewandowski ma być nie tylko wsparciem inwestycyjnym, ale też wizerunkowym i częściowo merytorycznym.
 • Sportowiec zainwestował przed kilku laty również w firmę Samurai Labs, która za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji ma wykrywać i zapobiegać przemocy w sieci. Technologia spółki ma być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie internauci są narażeni na przemoc internetową, m.in.: serwisach randkowych, forach internetowych czy w grach online.
 • W 2020 Lewandowscy wspólnie zainwestowali w polski startup LESS_**. To aplikacja mobilna służąca do sprzedaży i zakupów odzieży z drugiej ręki.
 • Pilkarz inwestuje również w przemyśle spożywczym. Kawa z inicjałami RL9 najpierw pojawiła się w Niemczech (2019), później również w polskich sklepach (np. Kaufland).Produkt dostępny jest w kilku wariantach (crème, espresso, gold) i wersjach opakowań (słoiki 200 g, opakowania 250 g i 1 kg). Ceny wahają się od 15 do 62 zł. Po wybuchu epidemii koronawirusa zadeklarował, że podzieli się pieniędzy ze sprzedaży kawy: 10 proc. zysków ma trafiać do Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
 • Lewy ma również swoją markę napojów izotonicznych RL9PRO. Produkty, jak informuje firma, mają na celu wsparcie funkcjonowania organizmu na wszystkich trzech etapach drogi do sukcesu: przed treningiem, w jego trakcie i podczas okresu regeneracji.
 • Do tej branży można również zaliczyć sklep z autorskimi suplementami obojga sportowców o nazwie Levann.
 • Jest też naturalnie sklep z odzieżową sportową.
 • W 2018 r. Lewandowski kupił udziały w sklepie piłkarskim Zgoda FC (ich dokładna liczba ani cena nie zostały podane). Sklep mieści się w centrum Warszawy i jest największym tego typu punktem piłkarskim w Polsce.
 • Lewandowski inwestuje w najnowsze technologie: w 2021 roku objął udziały w tarnowskiej spółce Hymon, która od pponad dekady specjalizuje się w dostarczaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych.
 • Najnowszy biznes pilkarza, to Bio-lider, firma biotechnologiczna (1/3 udziałów). "Spółka powstała dzięki połączeniu z Bio-Gen - jednym z czołowych producentów biopreparatów przeznaczonych dla rolnictwa, sadownictwa, hodowli zwierząt oraz rekultywacji zbiorników wodnych - i właśnie rozpoczyna dystrybucję pod nową, wspólną marką: Bio-Lider naturalnie z Bio-Gen" - informuje portal farmer.pl.
  Jednym ze wspólników Lewandowskiego w nowym biznesie jest Jarosław Peczka, właściciel firmy Bio-Gen z Namysłowa, który od 30 lat produkuje biopreparaty, np. rewitalizator gleby, stymulator wzrostu plonów, preparaty chroniące rośliny przed przymrozkami czy zwiększające ich odporność, serię probiotyków dla zwierząt opartą wyłącznie na naturalnych składnikach. Produkty Bio-Gen powstają z hodowanych w firmowym laboratorium mikroorganizmów. Przedsiębiorca zajmuje się też komercyjnie hodowlą... pijawek lekarskich. Wspólnicy mają zamiar w przyszłości rozwijać swój biznes w kierunku… podboju kosmosu. Wspomniane pijawki były już wykorzystywane do badań na orbicie, teraz wlaściciele Bio-lidera chcą testować glebę w takich warunkach (bez grawitacji).
  - Chodzi o to, by - gdy już nadejdzie moment kolonizacji kosmosu przez człowieka - być na to gotowym – mówi Jarosław Peczka.
  - Zainwestowałem w firmę, która jest odpowiedzią na potrzeby rynku i dzisiejszego świata - komentował nowe przedsięwzięcie biznesowe Robert Lewandowski.

Etyka biznesowa w doborze wspólników i partnerów

Jak do tej pory nie wypalił jeden biznes, wcześniej szeroko reklamowany. Chodzi o Wodny Świat, restaurację na Mazurach. Lewandowski wycofał się z powodu kontrowersji, które wokół niej narosły. Chodziło o jednego ze wspólników spółki, który - jak się okazało - był wielokrotnie skazywany prawomocnymi wyrokami.

Niedawno Robert wypowiedział kontrakt z koncernem Huawei, z którym współpracował od 2015. Ostatecznym powodem miały być informacje, że chińska firma pomaga prowadzącym wojnę z Ukrainą władzom Rosji odpierać ataki cybernetyczne (napisał o tym wcześnie „Daily Mirror”, Chińczycy zaprzeczyli, ale umowa została rozwiązana).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

ASUS

ASUS X515EA-BQ1445W i5/8GB/512GB/Win11 (X515EABQ1445W)

4 299,00 zł2 599,00 zł-40%
miejsce #2

Lenovo

Lenovo Legion 5-15ACH 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS (82JW008SPB)

6 499,00 zł4 399,00 zł-32%
miejsce #3

ASUS

ASUS ROG Strix G15 G513IE-HN003 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS ...

6 334,80 zł4 699,00 zł-26%
miejsce #4

MSI

MSI Katana GF76 17,3"/i7/16GB/512GB/NoOS (11UD466XPL)

6 331,94 zł4 900,00 zł-23%
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie