Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze Waplewa. Pałac Sierakowskich po remoncie będzie można zwiedzać [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
W ramach trwających kilka lat prac remontowych m.in. przywrócono pierwotny wygląd korpusu pałacowego, przybudówki w stylu neohistorycznym oraz oranżerii. Gruntownie odnowione zostało też wnętrze pałacu
W ramach trwających kilka lat prac remontowych m.in. przywrócono pierwotny wygląd korpusu pałacowego, przybudówki w stylu neohistorycznym oraz oranżerii. Gruntownie odnowione zostało też wnętrze pałacu Marek Adamkowicz
Zakończył się remont siedziby Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Wciąż trwają poszukiwania dawnego wyposażenia Pałacu Sierakowskich.

Pałac Sierakowskich wrócił do narodu polskiego - ogłoszono w sobotę na uroczystości otwarcia po kilkuletnim remoncie Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim. Niewątpliwie zabrzmiało to patetycznie, ale przecież były to słowa prawdziwe. Wszak mowa o miejscu, które w czasach zaborów emanowało polskością, zaś teraz będzie tu działała dostępna dla każdego placówka muzealna. Zapewne bliska będzie ona dawnym rodzinom ziemiańskim, które od czasu wybuchu wojny były prześladowane w sposób szczególny. Okupanci niemieccy wespół z sowieckimi niszczyli nie tylko materialne dziedzictwo dworów i pałaców, ale przede wszystkim próbowali złamać ducha patriotyzmu, jaki się z nimi wiązał.

Izabela Sierakowska-Tomaszewska, potomkini rodu, w którego rękach przez wieki znajdowało się Waplewo, przyznaje, że dzień otwarcia Muzeum Tradycji Szlacheckiej jest dla niej dniem wielkiego szczęścia.

- Cieszę się, że pałac został tak pięknie odnowiony, choć muszę też powiedzieć, że dla nas był on po prostu domem - mówi Izabela Sierakowska-Tomaszewska. - To właśnie z domu wynieśliśmy poczucie służby ojczyźnie i świadomość tego, jak ważne jest pielęgnowanie polskiej kultury, historii, języka.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wskazuje, że Waplewo odgrywa istotną rolę nie tylko w życiu wspólnoty narodowej, ale też regionalnej. Dlatego samorząd wojewódzki zamierza w dalszym ciągu wspierać rozwój tutejszej placówki. Realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z parafią św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie projekt rewaloryzacji i adaptacji Pałacu Sierakowskich na cele muzealne pochłonął blisko 8 mln zł, z czego ok. 5,5 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa, tymczasem szacuje się, że na odnowienie parku i kolejnych obiektów dawnego majątku potrzeba 20 mln. Ważne, że efekty dotychczasowych prac zachęcają do kontynuacji robót. Zwróciła na to uwagę minister kultury i dziedzictwa narodowego, która pogratulowała odwagi w podjęciu ambitnego dzieła renowacji pałacu.

Jak informują muzealnicy, w trakcie wielomiesięcznych prac m.in. przywrócono pierwotny wygląd elewacji korpusu pałacowego, przybudówki w stylu neohistorycznym i oranżerii. We wnętrzu poddano konserwacji część istniejących posadzek, drzwi, okien oraz fragmentów zachowanej boazerii. Wiele z nich trzeba było odtworzyć, opierając się na materiałach źródłowych oraz informacjach zebranych podczas kwerendy w podobnych siedzibach ziemiańskich.

Ponadto zrekonstruowano posadzki z wapienia olandzkiego, boazerie znane jedynie z archiwalnych fotografii, przywrócono figurę Minerwy stojącą przed wejściem do wnętrz pałacowych oraz odtworzono witraże w sieni według starych technik.

Jednym z działań konserwatorskich była rekonstrukcja drzwi w Sali Gdańskiej i jadalni, które niegdyś wykonane były z frontów starych, zabytkowych szaf gdańskich.

Dzięki pozyskaniu wcześniej nieznanych fotografii archiwalnych odtworzono w Sali Gdańskiej nadświetle flankowane dekoracyjnymi pilastrami. W niektórych wnętrzach wprowadzono obicia z tkaniny i tapety utrzymane w stylistyce z przełomu XIX i XX w. W części oranżeryjnej powstała sala wielofunkcyjna służąca organizacji konferencji, imprez kulturalnych oraz koncertów, od kilku bowiem lat tradycją tego miejsca stały się Pomorskie Dni Chopinowskie, organizowane dla upamiętnienia pobytu Fryderyka Chopina w Waplewie Wielkim.

- Do końca 2015 roku zostanie poddany konserwacji zabytkowy kominek z XVII wieku, wykonany w warsztacie van den Blocków, z kolei kominek marmurowy w Sali Białej ma być odtworzony - wyliczają muzealnicy. - Oprócz tego zostaną podjęte prace zabezpieczające dekoracyjny strop w Sali Gdańskiej.

W ramach prowadzonych w latach 2012-2015 działań w pałacu waplewskim wymieniono w 100 proc. instalacje: centralnego ogrzewania, elektryczną, oświetleniową (i oświetlenie ewakuacyjne), wodno-kanalizacyjną oraz wprowadzono instalacje niskoprądowe, informatyczne, komputerowe, internetowe, instalacje nagłośnienia, telefoniczne, jak również rozbudowano system zabezpieczenia przeciwpożarowego. Do tego stworzono od podstaw nowoczesny system dozoru i zabezpieczenia muzeum wraz z serwerownią i systemem monitorowania.

Nie lada wyzwaniem, które stoi teraz przed muzealnikami, jest wyposażenie pałacu w dzieła sztuki. W czasach świetności znajdowała się tu galeria licząca ponad 400 obrazów oraz biblioteka zawierająca ok. 11 tys. wolumenów. Do tej pory udało się odnaleźć tylko znikomą część rozproszonych w czasie wojny zbiorów.

- Dzięki hojności pani Izabeli Sierakowskiej-Tomaszewskiej, która przekazała rodzinne pamiątki, w tym obrazy, możemy wyobrazić sobie, jak wspaniale musiał być niegdyś wyposażony pałac w Waplewie - mówi Dobromiła Rzyska-Laube z Muzeum Tradycji Szlacheckiej. - Oczywiście, nie ustajemy w poszukiwaniach obiektów, które niegdyś zdobiły te wnętrza, dlatego będziemy wdzięczni za każdą podpowiedź, która pozwoli ustalić losy zaginionych dzieł sztuki.

Uroczystości otwarcia wyremontowanego pałacu towarzyszyła jesienna edycja Pomorskich Dni Chopinowskich, w ramach której odbyły się koncerty muzyki jazzowej i klasycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki