Nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej. Rolnicy starali się o to od dawna

Redakcja
Rolnicy od dawna pragnęli pozbyć się pośredników w handlu produktami i surowcami powstającymi w ich gospodarstwach. Teraz taką szansę ma stworzyć zapowiadana nowelizacja przepisów
Rolnicy od dawna pragnęli pozbyć się pośredników w handlu produktami i surowcami powstającymi w ich gospodarstwach. Teraz taką szansę ma stworzyć zapowiadana nowelizacja przepisów
Udostępnij:
Rolnicy od dawna pragnęli pozbyć się pośredników w handlu produktami i surowcami powstającymi w ich gospodarstwach. Teraz taką szansę ma stworzyć zapowiadana nowelizacja przepisów. Jednak, wytwórcy będą musieli spełniać wiele wymogów. Wiedzę na ten temat krzewi Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku.

Jedno ze spotkań – konferencji szkoleniowych pt. „Nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej” odbyło się w czwartek, 28 kwietnia 2016 roku. Przedstawiono na nim aktualny stan prawny. Przepisy jednak się zmienią – mówiła Barbara Ditrich, główna organizatorka konferencji, główny specjalista ds. gospodarstwa domowego i agroturystyki PODR w Gdańsku. Generalnie, celem przygotowywanej nowelizacji przepisów, jest ułatwienie rolnikom sprzedaży żywności. W Europie zachodniej od dawna to się odbywa, na dość szeroką skalę.

Żeby jednak rolnicy znaleźli nabywców, muszą zaoferować żywność o wysokim standardzie – mówił Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Muszą spełniać wymagania sanitarne, higieniczne, a także prowadzić działalność marketingową, czyli konkurować na rynku. Powinni zatroszczyć się o to, by nastała moda na kupowanie żywności prosto od rolników.

 

Czytaj też:  Rolnik może sprzedawać śmietanę. Sera już nie

 

- Ludzie szukają żywności wysokiej jakości – mówił Kazimierz Sumisławski – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Trzeba dać możliwość nabywania tej żywności.

Chodzi o jedzenie pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Nie wszystko jednak, co rolnik wytworzy w swym gospodarstwie, będzie mógł bezpośrednio sprzedać. Mówili o tym podczas konferencji Regina Szymańska - kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku; lek. wet. Katarzyna Balawender - inspektor weterynaryjny ds. bezpieczeństwa żywności oraz ubocznych produktów zwierzęcych w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Gdańsku. Zagadnienia podatkowe przedstawił Andrzej Nowak – zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

 

Polecamy: Sprzedaż bezpośrednia od 1 stycznia 2016 roku - co mówi prawo

 

Właściciele, użytkownicy gospodarstw, chcący spieniężać swe produkty w ramach tzw. sprzedaży bezpośredniej będą musieli załatwić nieco formalności. Podstawowym wymaganiem prawnym jest rejestracja dostaw bezpośrednich wynikająca z przepisów krajowego prawa żywnościowego czyli ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz rozporządzenia (UE) nr 852/2004. Procedura rejestracji tego typu działalności wymaga złożenia wniosku o wpis zakładu do rejestru prowadzonego przez właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego 14 dni przed rozpoczęciem działalności. Niezłożenie wniosku i prowadzenie takiej działalności skutkuje nałożeniem kary pieniężnej przez Pomorskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego. Wysokość kary wynosi do 5000 złotych

Jak unikać klopotów? Pomocą w tym zakresie może służyć rolnikom poradnik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zatytułowany: „Wytyczne Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej przy produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w warunkach domowych z wykorzystaniem surowców roślinnych z własnych upraw”. Poradnik ten znajduje się na stronie www.gis.gov.pl , w zakładce: Żywność; Informacje dla przedsiębiorcy; Poradniki.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Czego nie można sprzedawać w ramach sprzedaży bezpośredniej – według teraz obowiązujących przepisów? Mięsa takich gatunków zwierząt jak: świnie, bydło, w tym cielęta, kozy, owce, konie. Nie można sprzedawać w ramach sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych: wędlin (kiełbas, pasztetów, wędzonek, smalcu itp.), wędzonych ryb, mleka pasteryzowanego, serów, itp.

Aktualne wiadomości na temat zmian przepisów można uzyskać w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Warto zaglądać na jego stronę internetową: www.podr.pl .

 

Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie