Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki na uczelniach Pomorza. SPRAWDŹ GDZIE

Anna Mizera-Nowicka
Akademia Marynarki Wojennej zachęca do studiowania na nowych kierunkach wojskowych i cywilnych:Wojskowe: mechatronika i informatyka, a cywilne: wojsko w systemie służb publicznych oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie.
Akademia Marynarki Wojennej zachęca do studiowania na nowych kierunkach wojskowych i cywilnych:Wojskowe: mechatronika i informatyka, a cywilne: wojsko w systemie służb publicznych oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie. T.Bołt/archiwum DB
Dwie największe uczelnie na Pomorzu otwierają nowe kierunki. Nie brakuje innych, mniejszych, które idą w ich ślady.Tymczasem Wojewódzki Urząd Pracy nie ma dobrych wiadomości: rośnie udział osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym. Czy uczelnie dostosowują profil studiów do potrzeb rynku?

Ichtiologia morska, bezpieczeństwo jądrowe, podstawy nauk technicznych, analityka gospodarcza, obsługa europejskiego rynku komunikacji lotniczej czy egzekucja komornicza. To tylko kilka z wielu kierunków i specjalizacji, jakie od nowego roku akademickiego planują uruchomić pomorskie uczelnie. Władze szkół wyższych przekonują, że aby w dobie niżu demograficznego zdobyć słuchaczy, muszą się starać. Specjaliści od rynku pracy natomiast przypominają, że po niektórych kierunkach o pracę będzie trudno.

Sprawdzamy rynek
- Stoimy przed poważnym wyzwaniem, jakim jest niż. Aby więc przekonać do siebie studenta, trzeba mieć dobrą ofertę. W ubiegłym roku przygotowaliśmy 9 nowych kierunków. Tyle samo uruchomimy od roku 2014/2015. Przy tworzeniu każdego z nich sprawdzamy, jakie jest zapotrzebowanie na rynku - mówi prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego prof. Józef Włodarski.
UG ma więc zamiar otworzyć m. in. ichtiologię morską, na której studenci poznają podstawy hodowli ryb i akwarystyki morskiej, oraz kierunek bezpieczeństwo pracy na morzu, co ze względu na położenie naszego województwa ma być atutem na rynku pracy. W planach jest także np. wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. - Ukończenie tych studiów stworzy absolwentom możliwość podjęcia pracy w szeroko pojętych mediach, w firmach i instytucjach zajmujących się organizacją i ekonomiką produkcji filmowej i telewizyjnej, animacją i upowszechnieniem kultury filmowej - mówi prof. Włodarski.
Nowości przygotowała też Politechnika Gdańska. 30 osób zyska np. indeks na kierunku podstawy nauk technicznych. Władze PG przekonują, że po tak elitarnych studiach praca będzie czekała choćby na uczelni.

- Na studiach będziemy kłaść duży nacisk na zrozumienie nauk technicznych - mówi prorektor PG ds. nauki prof. Józef E. Sienkiewicz. - To bardzo ważne, ponieważ jako szkoła akademicka chcemy wykształcić absolwentów, którzy będą w stanie zrobić bardzo dobre doktoraty, zasilić naszą kadrę naukową bądź znaleźć zatrudnienie w przemyśle, ale w tych instytutach i firmach, gdzie naprawdę rozwija się nowe, innowacyjne technologie.

Poza tym Politechnika Gdańska uruchamia też analitykę gospodarczą, bo - jak przekonują pracownicy naukowi PG - samo posiadanie informacji to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć je odpowiednio przeanalizować.
Z kolei Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni od października zacznie kształcić na dopiero co utworzonych systemach informacyjnych w bezpieczeństwie.

- Absolwenci będą przygotowani do podjęcia pracy w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo narodowe na stanowiskach analityków oraz operatorów systemów i sieci teleinformatycznych - przekonuje szef Wydziału Wychowawczego AMW kmdr por. Wojciech Mundt.

Cały wachlarz nowych kierunków przygotowały też uczelnie niepubliczne. Na przykład Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku zawarła porozumienie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w Warszawie i powołała ... obsługę europejskiego rynku komunikacji lotniczej. - Nie szliśmy w ciemno. Kierunek jest tworzony w konsultacji z pracodawcami. Znaleźliśmy pewną niszę. Trudno jednak powiedzieć, czy znajdą się chętni, bo czasem nie rozumiemy klucza, jakim sugerują się kandydaci - mówi dziekan Wydziału Europeistyki, Politologii i Dziennikarstwa prof. Hanna Dubrzyńska.

Więcej bezrobotnych
Ale choć władze pomorskich uczelni wyższych proponują co roku nową ofertę edukacyjną, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy nie mają dla nich dobrych wieści.
- W ostatnich latach rośnie udział osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym, choć i tak stanowią zdecydowaną mniejszość w porównaniu z innymi grupami. W marcu br. stanowili 10,4 proc. - mówi Tomasz Robaczewski, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku.

Dodaje też, że z ostatnich danych WUP wynika, iż najtrudniej jest absolwentom pedagogiki, zarządzania, administracji, turystyki i rekreacji, ekonomii. Jak poradzą sobie absolwenci nowych kierunków? Na to pytanie odpowiadają eksperci ds. rynku pracy z Business Centre Club.

- Uczelnie tworzą kierunki, po których z góry wiadomo, że o pracę będzie trudno - mówi Dominika Staniewicz. - Nie za bardzo widzę zapotrzebowania na specjalistów od wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej. Może się okazać, że będzie to kierunek do rozwijania pasji, a nie taki, po którym można znaleźć pracę.

Ekspert BCC w podobnym tonie wypowiada się na temat choćby analityki gospodarczej. - Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów nie jest duże. Tworzenie takich studiów ma sens, jeśli przyjmuje się małą liczbę studentów, np. 100 absolwentów takich kierunków rocznie to za wiele. Chyba że studia dadzą podstawę do pracy także w wielu innych specjalizacjach.

Władze pomorskich uczelni jednak przekonują, że o przyszłość swoich wychowanków się nie boją. - Prowadzimy monitoring karier naszych absolwentów, dlatego wiemy, że dobrze sobie radzą na rynku pracy - mówi prof. Józef Włodarski.

Prof. Hanna Dubrzyńska natomiast podkreśla: - W ubiegłym roku tylko trzech naszych absolwentów było zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Nowe kierunki

* Uniwersytet Gdański przygotował dziewięć nowości:
biologię medyczną, gospodarkę wodną i ochronę zasobów wód, ichtiologię morską, wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej, European and International Business Law and EU Administration, bezpieczeństwo jądrowe, a także po angielsku matematykę, fizykę i informatykę.

* Politechnika Gdańska zaprasza od nowego roku na cztery nowe kierunki:
Podstawy nauk technicznych, konserwacja i degradacja materiałów, analityka gospodarcza, techniki geodezyjne w inżynierii (II stopień na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska).

* Akademia Marynarki Wojennej zachęca do studiowania na nowych kierunkach wojskowych i cywilnych:
Wojskowe: mechatronika i informatyka, a cywilne: wojsko w systemie służb publicznych oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

* Akademia Morska w Gdyni zaprasza m.in. na:
Nowy kierunek - innowacyjna gospodarka. Władze tej uczelni przygotowały w sumie jedenaście nowych specjalności.

* Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
Przymierza się do otworzenia nowego kierunku studiów podyplomowych w zakresie chiropraktyki (metod terapii manualnej).

* Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni zaprasza na właśnie tworzone kierunki:
Transport (studia inżynierskie prowadzone na specjalnościach: Transport metropolitalny oraz Inżynieria i logistyka transportu), reklama i marketing, agrobiznes oraz zarządzanie międzynarodowe w języku angielskim. Nowością są też studia I i II stopnia na kierunku prawo (na II stopniu studenci mają do wyboru specjalności: Egzekucja komornicza, Doradztwo podatkowe, Prawo w biznesie oraz Dziennikarstwo śledcze).

*Ateneum od roku 2014/2015 planuje natomiast otworzyć:
Kierunek o nazwie: Obsługa europejskiego rynku komunikacji lotniczej oraz studia magisterskie na filologii angielskiej oraz hiszpańskiej.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki