Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe informacje o skażeniu Odry. W rzece nie ma zawartości rtęci. Sanepid będzie codziennie monitorował wszystkie ujęcia wody w okolicy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas piątkowej konferencji
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podczas piątkowej konferencji MSWiA
– Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci w Odrze – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba na piątkowej konferencji prasowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że razem z policją, strażą pożarną, razem z wojewodami, przez których województwa przepływa Odra „dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy sytuacji”. – Wojewodowie zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski wprowadzili dzisiaj zakaz wstępu do rzeki. Obowiązuje zakaz kąpieli, zakaz wędkowania, zakaz uprawiania sportów wodnych oraz zakaz pojenia zwierząt – dodał.

– Jednocześnie poleciliśmy straży pożarnej, aby przyjęła obowiązek usunięcia wszystkich śniętych ryb na całej długości rzeki. Dzisiaj pojawiły się patrole z powietrza oraz z wody – przy pomocy łodzi motorowych, a także samochodów terenowych z brzegu – straży pożarnej i policji – tak, żeby monitorować sytuację – mówił.

Maciej Wąsik podkreślił, że „wszystkie przypadki pojawienia się śniętych ryb czy innych zwierząt mają być zgłaszane odpowiednim służbom”. – Wojewodowie mają odpowiadać za utylizację. Jednocześnie wydaliśmy polecenia Sanepidowi, aby Sanepid monitorował codziennie badania próbek wody. Każde ujęcie wody w miejscowościach znajdujących się na Odrą – czy to są ujęcia powierzchniowe, czy głębinowe, czy studnie oddalone. Sanepid będzie badał każdą próbkę wody i będzie to robił w świątek, piątek, sobotę oraz w święta państwowe – podkreślił.

Z kolei Inspekcja Weterynaryjna ma badać padłe zwierzęta, śnięte ryby, także pod kątem zawartości metali ciężkich.

Ponadto Maciej Wąsik poinformował, że z pośród ponad 50 przebadanych w każdym województwie próbek, nie stwierdzono metali ciężkich.

Dodał, że w każdym województwie pracują służby zarządzania kryzysowego. Każdy z wojewodów ma taki zespół, gdzie uczestniczą wszystkie służby.

– Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wysłał już swój obwód operacyjny w postaci 150 kadetów i podchorążych z Poznania do dwóch województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego, w celu usuwania skutków zatrucia rzeki – mówił.

Wiceminister przypomniał, że prokuratura okręgowa we Wrocławiu wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki. – Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę do działań operacyjnych w tej sprawie – zaznaczył.

Wiceszef poinformował, że policja razem z przedstawicielami WIOŚ będą kontrolować wszystkie zakłady i jednostki znajdujące się nad Odrą, które są potencjalnymi trucicielami. – W celu jak najszybszego ustalenia, kto był przyczyną tego stanu rzeczy – powiedział.

Dodał, że wojewódzkie zespoły będą spotykały się codziennie.

Wiceszef MSWiA dodał, że przedstawiciele Wojewódzkich Inspekcji Ochrony Środowiska dostali polecenie codziennego monitorowania, na całym odcinku, na całej długości rzeki Odry, stanu wody, pobierania próbek i codziennego ich badania.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba odpowiadał na pytanie, co wiemy na ten moment ws. zatrucia rzeki. – Jedno jest pewne, że przekroczenie parametrów chemicznych występuje tzn. zawartość tlenu, pH i przewodność - to jest fakt, który został potwierdzony. Co do innych związków - one nie wystąpiły. Żeby w stu procentowo odpowiedzieć i w sposób rzetelny - musimy poczekać na wyniki badania toksykologicznego, które przeprowadza się na śniętych rybach i one dopiero potwierdzą tak naprawdę sytuację, jaka była przyczyna śnięcia tych ryb – podkreślił.

Jacek Ozdoba dodał, że aparatura nie pokazała, że w próbkach znajduje się rtęć. – Do tego czasu, jak nie będę miał tych wyników oraz nie zrobimy mapy rozszerzonych wokół innych czynników, nie chcielibyśmy mówić o przyczynach – mówił.

– Jeżeli chodzi o województwo zachodnio-pomorskie, lubuskie i dolnośląskie nie potwierdzamy informacji, które przedstawili politycy Republiki Federalnej Niemiec, czy też pojawiły się informacje medialne, co do zawartości rtęci. Według naszej aparatury i próbek, które zostały pobrane nie potwierdzamy zawartości rtęci. Jesteśmy w stałym kontakcie ze strona niemiecką – dodał.

Wiceszef MKiŚ podkreślił, że obecnie ministerstwo czeka „na analizę toksykologiczną pobranych próbek, które zostały pobrane i przekazane do specjalistycznego laboratorium”. – Lada dzień powinniśmy mieć informacje, jaka była przyczyna śnięcia ryb. Tam, gdzie są informacje o innych zwierzętach też je weryfikujemy – zapewnił.

Wiceminister przekazał, że „prowadzone są bardzo szeroko zakrojone działania związane z identyfikowaniem przyczyny śnięcia ryb”. – Prokuratura wszczęła postępowania. Razem z inspektorami ochrony środowiska oraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska wytypowano zakłady, podmioty, prowadzone są czynności, codziennie pobierane są próbki w celu zweryfikowania zawartości wody praktycznie na każdym odcinku Odry – wskazał.

Poinformował, że Generalny Inspektor Ochrony Środowiska wszczął procedurę oszacowania szkody na środowisku.

– Wiemy, że aparatura pokazuje podwyższone niektóre czynniki chemiczne wody, to jest podwyższona zawartość tlenu, czy też przewodność i ph. Centralne Laboratorium Badawcze od 5 sierpnia ma stały cykl związany z weryfikowaniem. Teraz zwiększamy tę skalę – zaznaczył.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział, że w piątek zostanie wydana decyzja o zamknięciu dostępu do Odry.

Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze, skieruje w piątek do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze z zawiadomienia WIOŚ we Wrocławiu zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe informacje o skażeniu Odry. W rzece nie ma zawartości rtęci. Sanepid będzie codziennie monitorował wszystkie ujęcia wody w okolicy - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki