Nowa Zelandia: Atak na dwa meczety w Christchurch. Dziesiątki ofiar śmiertelnych [WIDEO]

  • Polska

Radzim Gaudenty/X-News

– Jasne jest, że mamy do czynienia z atakiem terrorystycznym. Z tego, co wiemy, był on dobrze zaplanowany – powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern po atakach w dwóch meczetach w Christchurch w tym kraju. Najnowszy bilans strzelaniny to 49 ofiar śmiertelnych.

Służby znalazły dwa ładunki wybuchowe przymocowane do pojazdów podejrzanych. Zostały już rozbrojone. Premier dodała, że w Nowej Zelandii wprowadzono najwyższy poziom zagrożenia bezpieczeństwa.

Ardern podała, że wśród aresztowanych jest Australijczyk. Dotąd zatrzymano cztery osoby: trzech mężczyzn i kobietę.

– Poglądy tych ludzi określiłabym jako ekstremistyczne. Dla takich przekonań nie ma miejsca w Nowej Zelandii, a właściwie nie ma dla nich miejsca na świecie – stwierdziła Arden.

Jednemu z podejrzanych postawiono już zarzut zabójstwa, ma stanąć przed sądem w sobotę (16.03).

Liczba ofiar ataków na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii wzrosła do 49. Co najmniej 20 osób jest rannych - potwierdziła premier.

Źródło:
Associated Press

Do mieszkańców Christchurch zaapelowano, by do odwołania pozostali w swych domach. Władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich szkół. W stolicy Nowej Zelandii Wellington obraduje sztab kryzysowy.

Świadek zdarzenia Mohamed Jama opowiada o tym, jak wyglądał napastnik i jak się zachowywał. - Wszedł, minął jedną osobę i zastrzelił mężczyznę ze 160 metrów. Miał na głowie hełm i okulary, był ubrany w mundur, trzymał karabin automatyczny M16, a przy pasku miał kolejny pistolet i amunicję – relacjonował Jama, były kierownik meczetu Masjid Al Noor, w którym doszło do tragedii.

- Gdy mnie mijał, powiedziałem „Hej, co robisz?”. Nie odpowiedział, ale długo na mnie patrzył. Zaczął strzelać do ludzi, ja uciekłem. Potem wszedł do środka i strzelał do innych. Zabijał wszystkich, jednego po drugim. Część ludzi zginęła, wielu było rannych – dodał Mohamed Jama.

„Zabijał wszystkich, jednego po drugim”. Świadek ataku na meczety w Nowej Zelandii relacjonuje krwawy zamach

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.03.2019, 00:07

Łatwe te wasze komentarze. Krew za krew. Krzywda za krzywdę. To pozostawiam bez komentarza, ale zdanie swoje mam. Niekoniecznie takie, jak przypuszczacie. Mniejsza o to. Dokąd zmierzacie? Zastanawialiście się? Nie sądzę. Raczej Was to, hejterów, zdecydowanie przerasta. "Tylko tyle, i aż tyle," klasyka cytując.

17.03.2019, 03:06

Świetna robota, BIS!!!

16.03.2019, 21:24

Muzułmanie sie zdziwili.że co że nas a nie my ich

16.03.2019, 20:30

Tylko patrzeć ja chorzy z nienawiści kolejni ludzie wysadzą się w powietrze np: w jakiejś polskiej Katedrze lub Kościele. I co wtedy powiecie? Do tego wczoraj amerykańska stacja CNN na temat owego pana który dokonał tego zamachu terrorystycznego stwierdziła ,że jest rasistą i faszystą. Po czy w Ich reportażu p. o imieniu Sergey czy podobnie pokazał polski Marsz z 11.11.2017r. z polskimi rasistowskimi transparentami. Jak myślicie komu zależy na tzw: wojnie religijnej i destabilizowaniu Europy???

16.03.2019, 10:10

Dobre wieści oby tak dalej utylizowali te szczury brawo jestem za .

16.03.2019, 09:42

Taki incydent. Pewnie chory psychicznie. Nie wolno tego incydentu wiązać z białymi chrzescijanami

16.03.2019, 07:16

i tak spirala nienawiści się nakręca winni są politykierzy i media a obrywają ludzie

15.03.2019, 22:42

So we have 1000:1 ratio in the deadly game. Roughly 1k non-muslims exterminated by 1 muslim. A long way for us ahead to get the balance? But, the balance? It's not that, it's the matter of our survival. PS. I do not support such crime acts. Let us think at last !!

15.03.2019, 22:27

To wlasnie jedna z tych jaskulek, ktore czynia wiosne. My sie do nich nie wpraszamy, a wiec prosimy o to samo.Tylko skrajny nacionalizm uchroni nas przed skundleniem narodu.

15.03.2019, 16:24

niepatriota czyli Soros slave

15.03.2019, 14:39

W końcu jakiś normalny biały samarytanin wziął sprawy w swoje ręce bo ma dość wchodzenia na głowę jebanych muślinów bo i tym sie nie mówi jak oni wyrzynają naszych.

15.03.2019, 14:09

Wspaniale! Nareszcie się zaczęło :D

15.03.2019, 14:07

Anty kod powiedz swojej matce żeby zabrała swoje majtochy z mojej sypialni cweluszku

15.03.2019, 14:06

Kto sieje wiatr, .......

15.03.2019, 13:51

@ANTY KOD; Czy ci zabici chodzili po ulicach Nowej Zelandii i krzyczeli, że nie wierzą w Boga? Czy to Pakistan ma wyznaczać standardy cywilizacyjne? Inna sprawa, że pisowscy fundamentaliści chętnie zrobili by z Polski "kaczystan", gdzie wszyscy powinni być sformatowani według jednej sztancy. Na szczęście na świecie wszystkie najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie demokracje są otwartymi społeczeństwami wielokulturowymi i żadni fundamentaliści tego nie zmienią.

15.03.2019, 12:13

Problem siedzi jak zawsze w nowym podejściu do świata, ze wszystkie narody maja się mieszać, żeby papka łatwo się dala zarządzać. Poczytajcie Agenda 21 i kolejne, nasz prezydent Duda to tez podpisał wiec kierunek jest już wyznaczony dla Polski.

15.03.2019, 11:27

Współczuję tym ludziom ale to ma być wiadomość że Szczecina? My oczekujemy wiadomości z naszego regionu bo o tamtej tragedii rozpisuje się cała prasa

15.03.2019, 11:26

https://heavyeditorial.files.wordpress.com/2019/03/brenton-tarrant.png?w=1024

15.03.2019, 11:06

niepatriota, Ty jesteś taki głupi sam z siebie, czy ktoś ci za to płaci?

15.03.2019, 10:45

Kierownik meczetu rozpoznał, że ma karabin M16!!! Ciekawe czy nasz proboszcz potrafi rozpoznać karabin. No i co zrobił kierownik meczetu widząc karabin i pistolety za paskiem, hełm i okulary? Jak każdy przedstawiciel "religii pokoju" powiedział -"Hej, co robisz!" a potem uciekł.

15.03.2019, 10:35

Na calym swiecie morduja islamisci katolikow jestes Bohaterem wiecej takich Jak ty Ale w europie

15.03.2019, 10:30

niepatriota- jesteś śmiechu wartym cweluszkiem. Powinienieś pojechać do pakistanu i tak na ulicy pokrzyczeć, że nie wierzysz w żadnego boga.

15.03.2019, 10:23

@ANTY KOD, @Bezradny - to Wasza pisowska religia jest chora z nienawiści do obcych. Zgodnie z logiką tej pisowskiej religii to Maorysi powinni wybić wszystkich białych.
Jakim podłym trzeba być aby próbować szukać usprawiedliwienia dla takiej potwornej zbrodni?

15.03.2019, 09:42

Każdy chce żyć a jak zrobią odwet

15.03.2019, 09:23

Bardzo dobrze! Niech muzułmańscy pedofile poczują na własnej skórze jak to jest gdy oni zabijają "niewiernych" w imię ich chorej "religii" diabła.