Nowa usługa Urzędu Patentowego RP

Materiał informacyjny Urzędu Patentowego RP
Udostępnij:

*

Prowadzisz firmę, która tworzy innowacyjne produkty lub usługi? Mamy dla Ciebie usługę „szytą na miarę”, która pokaże Ci, jak chronić własność intelektualną Twojej firmy oraz w jaki sposób czerpać z tej ochrony korzyści, podnosząc konkurencyjność i wartość Twojego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto chronić własność intelektualną?
Tworzenie nowych rozwiązań, produktów i usług oraz działania marketingowe wymagają znacznych nakładów. Pozbawione ochrony przedmioty własności intelektualnej, w tym m.in.: wynalazki, wzory użytkowe, znaki towarowe czy wzory przemysłowe mogą zostać wykorzystane przez konkurencję, pozostawiając ich twórców i właścicieli bez należytego wynagrodzenia. Warto zatem zadbać o ochronę własności intelektualnej i uwzględnić ją w strategii biznesowej firmy, aby chronić swój dorobek i korzystać z niego do budowania pozycji na rynku. Pomimo kosztów związanych z uzyskaniem i utrzymaniem praw wyłącznych długofalowe korzyści z nich są warte wysiłku. Ponadto w perspektywie całej gospodarki właściwa ochrona własności intelektualnej stymuluje rozwój wszystkich sektorów oraz zachęca twórców i wynalazców do podejmowania nowych działań, pozwalając im zarabiać i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju innowacji. Jeśli więc jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą i prowadzisz działalność mieszczącą się w obszarze tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS), to już dziś skorzystaj z nowej usługi Urzędu Patentowego RP, która realizowana jest w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie”, finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 2.6.

Co zyska przedsiębiorca korzystający z usługi?
Rzeczową i dostosowaną do swoich potrzeb informację na temat ochrony własności intelektualnej, w tym: po co w ogóle chronić, które dobra niematerialne przedsiębiorstwa chronić, w jaki sposób oraz za ile. Jest to szeroka i bardzo wartościowa wiedza, ponieważ skutecznie chroniona własność intelektualna może stać się cennym aktywem firmy.

Jaki jest koszt usługi?
Warto zgłosić się do tego projektu, tym bardziej, że przedsiębiorca inwestuje niewiele – zaledwie 5 proc. lub 10 proc. całkowitego kosztu indywidualnej usługi, który szacunkowo wynosi max. 4 tys. zł. Oferowana usługa jest dofinansowana w 95 proc. dla mikro przedsiębiorców oraz w 90 proc. dla małych i średnich firm.

Etapy usługi krok po kroku
Usługa w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie” obejmuje kilka etapów. W pierwszym z nich, aby rzeczywiście odpowiedzieć na potrzeby konkretnego przedsiębiorcy, wykonawca usługi, wybrany przez Urząd Patentowy w przetargu, kontaktuje się z przedsiębiorcą, aby pozyskać informacje na temat firmy, profilu i zakresu działania, planów rozwojowych itp. Temu służy pierwsze spotkanie wykonawcy i przedsiębiorcy. Zapoznanie się ze specyfiką firmy jest kluczowym elementem w opracowaniu przez wykonawcę raportu zawierającego rekomendacje „szyte na miarę” w zakresie możliwości ochrony zidentyfikowanych dóbr niematerialnych. Sformułowane rekomendacje podlegają następnie weryfikacji przez zespół kontroli jakości w Urzędzie Patentowym RP. Po zatwierdzeniu dokumentacji wykonawca po raz drugi spotyka się z przedsiębiorcą, aby wyjaśnić mu, na czym polegają i jak korzystne dla rozwoju firmy mogą być zaproponowane rozwiązania.

Kim są wykonawcy?
Realizacja usług jest zlecana zewnętrznym wykonawcom wyłonionym w przetargu. Wykonawca, to osoba, która posiada wiedzę w zakresie własności intelektualnej i potrafi się nią dzielić z przedsiębiorcami. W ramach projektu powstała sieć ok. 50 wykonawców w całej Polsce, tj. średnio po trzech w każdym województwie. Wyłonieni wykonawcy podczas specjalnego szkolenia zostali przeszkoleni ze standardów realizacji usługi, opracowanych przez Urząd Patentowy RP.

Aby poznać szczegóły dotyczące usługi realizowanej w ramach projektu „Własność intelektualna w Twojej firmie” oraz złożyć wniosek, zapraszamy na stronę internetową: msp.uprp.gov.pl.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie