Nowa szkoła, remonty oraz wzrost wydatków na edukację. Władze Gdańska podsumowują 2 lata w sferze społecznej, opozycja wskazuje błędy

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji na temat edukacji Screenshot / Gdańsk.pl
Otwarcie dwóch szkół, remonty boisk i basenów, ale w ostatnich miesiącach poważne problemy finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Niemal 2 lata po wyborach samorządowych władze Gdańska podsumowały dotychczasowe działania w sferze edukacji w tej kadencji.

W czwartkowej konferencji prasowej w Hevelianum wzięli udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jej zastępca odpowiedzialny za edukację i usługi społeczne Piotr Kowalczuk oraz radni: Beata Dunajewska z Wszystko dla Gdańska jako szefowa komisji rodziny oraz Andrzej Kowalczys z Koalicji Obywatelskiej jako szef komisji edukacji.

[polecane[ 19049405, 16565117 [/polecane]

Jednym z priorytetów, jeszcze prezydenta Pawła Adamowicza, na tę kadencję było wdrożenie bonu żłobkowego, który wszedł w życie przy szerokim poparciu radnych. W tej kadencji otwarto Szkołę Podstawową nr 6 przy ulicy Lawendowe Wzgórze. W metropolitalnej szkole w Kowalach, którą współtworzą gmina Kolbudy i gmina Pruszcz Gdański, oddano do użytku salę gimnastyczną. Utworzono 600 miejsc w przedszkolach publicznych.

- Mottem, które nam przyświeca w codziennej pracy, są trzy rzeczy: innowacja, współpraca i budowanie miasta, które nikogo nie wyklucza - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Innowację rozumiemy nie tylko poprzez doposażanie szkół w jakże ważne komputery i tablety, ale także jako innowacje w polityce społecznej związane z nowoczesnym podejściem do edukacji. Druga wartość to szeroko rozumiana współpraca. Dotyczy ona różnych obszarów życia i różnych podmiotów czy organizacji pozarządowych. Także społeczność szkolną widzimy jako wspólnotę. Tam współpraca dotyczy nie tylko nauczycieli czy pracowników, ale także rodziców uczniów, którzy wspólnie mogą wypracowywać rozwiązania. Trzecia, niesamowicie ważna i coraz trudniejsza w publicznej debacie wartość, to budowa społeczeństwa włączającego, inkluzyjnego, tego które nie wyklucza. Pracujemy nad tym, aby w Gdańsku było miejsca dla każdego, nie tylko w sferze edukacji i polityki społecznej, ale także innych obszarach, o których mowa będzie na kolejnych spotkaniach - dodała.

W ostatnich latach wydatki na edukację w mieście systematycznie rosły wraz z całym budżetem Gdańska. W roku 2018 na edukację przeznaczono 870 mln zł, rok później 967 mln zł, a w tym roku, gdy budżet osiągnął 4 mld zł, wydatki na edukację wyniosły 1 mld zł.

- To, co udało nam się przez ostatnie lata wypracować w obszarze edukacji, to także efekt naszej współpracy z dyrektorami placówek oświatowych - mówił wiceprezydent Piotr Kowalczuk. - Wdrażane innowacje to również nowy sprzęt komputerowy. Sprzęt, który w naszych szkołach pojawiał się już przed pandemią. Udało się nam również wykształcić kadrę, która posiadała kompetencje przydatne podczas nauczania zdalnego. Pomocna była też wdrożona wcześniej Gdańska platforma edukacyjna, która służy także rodzicom do lepszej komunikacji z nauczycielami - dodał.

Do końca 2021 planowane jest włączenie wszystkich gdańskich szkół do obsługi przez Gdańskie Centrum Usług Wspólnych, które ujednolica księgowość w miejskich jednostkach.

Pandemia koronawirusa, która trwa od marca, pociągnęła za sobą problemy również w sferze edukacji. Spora część uczniów niedługo wróci do zdalnego nauczania. Wiosną mogli uczyć się zdalnie dzięki Gdańskiej Platformie Edukacyjnej. W ostatnich dwóch latach miasto wydało ok. 3 mln zł na ponad 2300 szkolnych komputerów.

- To trudny rok, epidemia Covid-19 zmienia rzeczywistość - mówiła radna klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska, szefowa komisji rodziny. - Tym bardziej jestem zadowolona, że wiele rzeczy kontynuujemy i realizujemy perfekcyjnie, a jeszcze mamy plany na kolejne lata. Najważniejsze w najbliższym czasie jest oficjalne otwarcie pogotowia opiekuńczego. To inwestycja, na którą czekaliśmy wiele lat. Dzieci zostaną przeniesione do domków jednorodzinnych, jak w przypadku Gdańskich domów dla dzieci - mówiła podczas konferencji Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Miasto od wielu lat jest zaangażowane w program wsparcia psychologicznego gdańszczan i gdańszczanek. My jako pierwsi wdrożyliśmy program związany ze zdrowiem psychicznym mieszkańców. Depresja to jedna z chorób, którą można nazwać chorobą społeczną. Oprócz nowotworów jest to choroba, która najczęściej dotyka gdańszczanki i gdańszczan. Bez otwartego mówienia o potrzebie wsparcia, nasze społeczeństwo będzie miało duży problem - dodała radna.

W latach 2019-2020 przeznaczono ok. 4,5 mln zł na działania w ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest tworzenie systemu gwarantującego warunki rozwoju psychicznego mieszkańców oraz wsparcie osób w kryzysach psychicznych.

Przez ostatnie 2 lata miasto wydało niemal 63 mln zł na prace remontowe w szkołach. Wybudowano i przebudowano w tym czasie 19 boisk przy szkołach, co kosztowało ponad 14,5 mln zł. Wyremontowano także 3 baseny przyszkolne. Kosztowało to ok. 30,5 mln zł.

- Więcej sportu, mniej uzależnień i czasu na siedzenie przed komputerem - mówił radny Koalicji Obywatelskiej Andrzej Kowalczys, szef komisji edukacji. - Gdański program budowy boisk, znany na całą Polskę, jest kontynuowany. Sport hartuje charaktery, wychowuje, uczy zdrowej rywalizacji fair play. Ta droga obrana przez Gdańsk przysłuży się wszystkim mieszkańcom - dodał.

Bardziej krytycznym okiem na sprawy społeczne oraz edukację w Gdańsku patrzy miejski radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski.

- Tematyka edukacji i polityki społecznej była w obecnej kadencji władz miasta obiektem sporów - komentuje Przemysław Majewski. - Władze, chcąc realizować w gdańskich szkołach zapisy kontrowersyjnego Modelu równego traktowania oraz programu Zdrovve Love, spotykały na opór rodziców i nauczycieli. Co ciekawe, o obu programach nie wspomniano na konferencji. Brak realnej dyskusji i debaty, której domagali się między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, to ogromny zarzut dla prezydent Dulkiewicz i jej zastępcy prezydenta Kowalczuka. Ta kadencja to także falstart bonu żłobkowego, który zdaniem wielu rodziców doprowadził do wzrostu opłat za pobyt dzieci w żłobkach. Do długiej listy zarzutów można doliczyć także wątpliwości co do prowadzenia przez podmioty prywatne placówek oświatowych, które zostały zbudowane z publicznych pieniędzy - dodaje.

Radny opozycji widzi też pewne pozytywy w działaniach władz miasta.

- To, że jako opozycja wskazujemy liczne błędy i problemy, nie oznacza potępienia w czambuł wszystkich inicjatyw miasta - zaznacza Przemysław Majewski. - Program ochrony zdrowia psychicznego to jedna z takich inicjatyw, która odpowiada na współczesne problemy gdańszczan zmagających się np. z depresją. Niemniej miasto Gdańsk czeka w edukacji i polityce społecznej trudny czas. Oprócz wyżej wymienionych problemów i trudności, pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na ewentualne wydatki magistratu w każdej sferze działalności samorządu - dodaje.

Przez najbliższe 3 lata do końca kadencji władze Gdańska chcą uruchomić 6 kolejnych żłobków oraz wzbogacić sieć publicznych miejsc przedszkolnych. Mają ją zasilić placówki niesamorządowe. W południowej części miasta mają powstać 2 nowe publiczne szkoły prowadzone przez niesamorządowe podmioty. W każdej z nich będzie się uczyć po 750 uczniów. W tamtej okolicy ma też powstać nowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Oprócz tego planowane jest przeznaczenie 3 mln zł na wymianę sprzętu komputerowego oraz utworzenie w każdej szkole pracowni specjalistycznej: muzycznej, plastycznej czy teatralnej, ale również dla konkretnych zawodów, jak pracownia krawiecka.

- Kolejne lata kadencji przed nami. Łączy nas Gdańsk, to piękne hasło, które powinno przyświecać każdemu. Naszą wizją jest miasto przyjazne dla wszystkich, chcemy być coraz lepsi, jako miasto wolności solidarności widzące każdego, kto jest w potrzebie. Innowacja, współpraca i Gdańsk, który nie wyklucza nikogo, to właśnie Gdańsk naszych marzeń - zapowiedziała prezydent Dulkiewicz.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Władze Gdańska podsumowują 2 lata w sferze społecznej, ...

Dyskutuje się nad poprawa jakości relacji w procesach dydaktycznych poprzez eliminacje personelu dydaktycznego, mianowanego z rekomendacji Wywiadu Niemieckiego(BND-RFN).

Dodaj ogłoszenie