Nowa szkoła podstawowa w Gdańsku - Letnicy – bez dzwonków i tradycyjnych ocen

Materiał informacyjny Szkoły Podstawowej Hevelius

Już we wrześniu zostanie uruchomiona całkiem nowa Publiczna Szkoła Podstawowa „Hevelius”. Przy gdańskim Stadionie, w dzielnicy Letnica we wrześniu rozpocznie naukę pierwszych pięćdziesięciu pierwszoklasistów. Nauka w szkole będzie bezpłatna. Warto się pospieszyć i zapisać dziecko, bo „Hevelius” oferuje znacznie więcej niż tylko wspaniałą lokalizację.

„Hevelius” to szkoła podstawowa, której organem prowadzącym jest jedna z największych fundacji zajmująca się edukacją w Polsce – Ogólnopolski Operator Oświaty. Fundacja ta prowadzi m.in. szkołę Leonardo w Gdańsku.

„Prowadzimy 63 placówki oświatowe na terenie całego kraju. Wśród nich wiele szkół i przedszkoli wyróżnia się indywidualnym programem i unikatowymi rozwiązaniami edukacyjnymi. Prowadzimy placówki, które są publiczne, ale które prezentują jakość i rozwiązania znane z prywatnych szkół, czy przedszkoli. Dzieci uczęszczające do publicznych szkół zasługują na wysoką jakość nauczania, indywidualne podejście, czy nietypowe podejście edukacyjne. Staramy się by nasze placówki były wyjątkowe i taka właśnie będzie Szkoła Podstawowa Hevelius” - mówi Szymon Buda, członek zarządu fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Celem nowej szkoły jest rozwijanie unikatowych kompetencji każdego ucznia. Publiczna Szkoła Podstawowa „Hevelius” w Gdańsku opierać się będzie na czterech mocnych filarach współczesnej edukacji, które zapewnią wszechstronny rozwój młodego człowieka. Są to plan daltoński, arytmetyka mentalna, ocenianie kształtujące i edukacja regionalna.

„Wybór pierwszej szkoły dla dziecka jest bardzo ważny, gdyż właśnie w tym wieku młody człowiek rozwija się najintensywniej. Rozpoczęcie edukacji w szkole, która nie rozwija ucznia, a zaledwie uczy może zniweczyć jego szanse na osiągnięcie sukcesów w dorosłym życiu” – mówi Bogumiła Szolc, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej „Hevelius”. „Będziemy pracować metodą planu daltońskiego, który miałam okazję już wdrażać w moich poprzednich miejscach pracy. Jest to szereg działań, które wyrabiają u uczniów samodzielność, umiejętność planowania, współpracy i odpowiedzialność za własną edukację. Wprowadzimy dla wszystkich uczniów arytmetykę mentalną, która nie tylko uczy szybkiego liczenia, ale bardzo mocno wpływa na rozwój mózgu, jego pojemności, a co za tym idzie na szybkość przyswajania wiedzy, nie tylko matematycznej. To pociąga za sobą kolejne pozytywne konsekwencje, uczniowie którzy łatwiej przyswajają wiedzę są pewni siebie, łatwiej nawiązują relację z rówieśnikami, chętniej się uczą. Uważam, że najważniejszą naszą misją jest wydobyć z każdego ucznia to co najlepsze. Parafrazując Alberta Einsteina wierzę, że nauka w szkole Hevelius będzie prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie ciężki obowiązek” - dodaje B. Szolc.

Cztery filary Heveliusa

Z planem daltońskim związane są ściśle pozostałe filary nauczania. Arytmetyka mentalna to rozwijanie u dzieci umiejętności liczenia w pamięci co jak udowodniono znacząco wpływa na doskonalenie umiejętności koncentracji i zapamiętywania. Ocenianie kształtujące oznacza, że szkoła rezygnuje z tradycyjnego, opresyjnego systemu oceniania w skali od 1 do 6. Uczeń zamiast ocen otrzymuje od nauczycieli informację zwrotną o przebiegu swoich postępów. Ocena kształtująca służy uczniowi do tego, aby uświadomił sobie, co zrobił dobrze, co źle i jak może poprawić swoją pracę. Wreszcie ostatni filar to edukacja regionalna.

„Tożsamość regionalna, wiedza o swoim regionie i pochodzeniu jest niezwykle istotna w rozwoju małego dziecka. Dlatego ważne będzie dla nas przekazywanie najmłodszym wiedzy i tradycji o naszym wspaniałym Pomorzu i Kaszubach” – komentuje Bogumiła Szolc. „Poza programem naszą olbrzymią przewagą jest infrastruktura. Obiekt znajduje się na stadionie Gdańsk – miejscu, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Doskonała lokalizacja, idealny dojazd to duże atuty „Hevelius’a” – wylicza B. Szolc.

Szkoła bez dzwonków i ocen

Publiczna szkoła podstawowa „Hevelius” będzie wyróżniać się na te innych placówek również tym, że nie będzie w niej dzwonków na lekcje. Uczniowie nie będą także oceniani w tradycyjny sposób w skali od 1 do 6.

„Brak dzwonków oznacza, że nauczyciel może dostosować czas lekcji do potrzeb grupy. Nie musi przerywać zajęć w momencie gdy np. klasa jest najbardziej zainteresowana. Brak ocen natomiast ma na celu danie dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Ocenianie kształtujące, które wprowadzamy informuje ucznia co nauczyciel będzie wymagał. Nauczyciel podaje jakie są kryteria sukcesu (na co będzie zwracać uwagę), w trakcie nauki mówi co uczeń robi dobrze, a nad czym musi popracować, daje wskazówki, chwali za postępy. W klasach 1-3 na świadectwie jest ocena opisowa, więc stosowanie ocen cyfrowych, literowych czy też jakichkolwiek znaczków nie ma sensu, bo to nie powie ani uczniowi ani rodzicowi jakie są mocne strony dziecka i nad czym trzeba pracować.” - mówi Bogumiła Szolc.

W szkole znajdą się bogato wyposażone, nowocześnie urządzone sale lekcyjne, oraz salki sportowe. Hevelius oferuje zwiększoną w stosunku do standardowej oferty szkół podstawowych liczbę godzin języka angielskiego. Na uczniów czekają ciekawe zajęcia pozalekcyjne: sportowe, artystyczne oraz sensoryczne. Od drugiego semestru oferta będzie dopasowywana do konkretnych zainteresowań i potrzeb uczniów.

Jak zapisać dziecko?

Zgłoszenia ucznia do szkoły można dokonać poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej szkoły - https://hevelius-gdansk.operator.edu.pl/ lub od 4 maja osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 – 16:00 na stadionie Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1)

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń - tel. 536 225 169 lub napisz [email protected]

Dodaj ogłoszenie