Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa metoda leczenia w gdyńskim szpitalu św. Wincentego. Endkoskop pomoże leczyć nadmierne łzawienie

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Oddział Otolaryngologii Szpitala Św. Wincentego właśnie przygotowuje się do wprowadzenia nowej, endoskopowej metody leczenia zespolenia workowo – nosowego. Chodzi o blokadę dróg łzowych, która prowadzi do uporczywych problemów z łzawieniem.

Występowanie tej jednostki chorobowej jest najczęściej pokłosiem różnego rodzaju zapaleń, ale także urazu mechanicznego. W takich sytuacjach zaczyna nawracać zapalenie woreczka łzawego i tworzą się swoiste zrosty, co w konsekwencji prowadzi do trwałej blokady. Osoba ciepiąca na zespolenie ma kłopoty z notorycznym i nadmiernym łzawieniem i możliwością ponownych zapaleń. Przypadłość dotyka pacjentów niezależnie od wieku, chociaż występują także postacie wrodzone, które są leczone u niemowląt. U osoby dorosłej może pojawić się jednak postać nabyta. W takich sytuacjach pacjent najczęściej udaje się do okulisty, który często sprawdza drożność kanalików. Jeżeli potwierdzi się diagnoza, iż zmiana dotyczy niższych części, czyli woreczka łzowego to rekomenduje się zabieg, który wykonują laryngolodzy.

- Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i jest wysoce skuteczny. Cała procedura trwa około pół godziny. Wykonując wykonując endoskopowy zabieg DCR (zespolenie workowo-nosowe) przywracamy drogom łzowym prawidłową drożność. Leczenie endoskopowe przynosi bardzo pozytywne efekty, co zostało opisane i wykazane na całym świecie. Zabieg jest całkowicie refundowany i pacjent nie ponosi żadnych kosztów – powiedział lek. Michał Taraszkiewicz z Oddziału Otolaryngologii Szpitala św. Wincentego.

Sama procedura jest bardzo prosta w swoim założeniu. Specjaliści łączą woreczek łzowy z jamą nosa. Laryngolog operuje narzędziem endoskopowym, który dzięki obecności kamery, cały czas przekazuje bezpośredni obraz. Na koniec zabiegu jest wprowadzany specjalny stent z tworzywa sztucznego, który zabezpiecza drożność. Po kilku tygodniach jest jeszcze potrzeba stawienie się ponownie u lekarza w celu usunięcia wstawionego stentu. Jest to jednak bardzo prosta i krótka procedura – nie wymaga nawet znieczulenia.

- Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia wykonywania zabiegów tego typu. Dysponujemy zarówno wykwalifikowanym i wyszkolonym zespołem, niezbędnym sprzętem medycznym i zgodami. Teraz czekamy na pierwszych pacjentów. Będzie to druga placówka w regionie, obok kliniki akademickiej w Gdańsku, oferująca endoskopowy zabieg udrożniania kanalików łzowych – podkreślił lek. Michał Taraszkiewicz.

Po konsultacji okulistycznej pacjent może otrzymać skierowanie na leczenie endoskopowe. Szpital Św. Wincentego jest obecnie na etapie konsultacji z innymi oddziałami i jednostkami w celu skierowania pacjentów do leczenia. Prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach zostaną przeprowadzone pierwsze zabiegi endoskopowego leczenia zespolenia workowo – nosowego. Szpital zaprasza do współpracy także inne ośrodki służby zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki