Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa instytucja kultury w Nowym Porcie w Gdańsku. Edukacyjna Łaźnia zaprasza [ZDJĘCIA]

Olga Miłogrodzka
W Nowym Porcie, przy ul. Strajku Dokerów, w zabytkowym gmachu łaźni miejskiej z początku XX wieku swoją działalność rozpoczęło centrum edukacji artystycznej. Tym samym Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (z siedzibą na terenie Dolnego Miasta) doczekało się pierwszej filii. Do swojej nowej funkcji budynek został zaadoptowany według projektu gdańskiego architekta Jacka Dominiczaka.

Monumentalny, czterokondygnacyjny budynek z czerwonej cegły, z pięknymi łukowymi oknami, został odnowiony z zewnątrz, wewnątrz zaś zaadoptowany do potrzeb działań edukacyjnych i artystycznych. W sumie udostępnionych zostało ponad 1000 m2 powierzchni -świeżej, jasnej, nowoczesnej. Obiekt wygląda pięknie. Wewnątrz zbudowane zostało kino studyjne, przygotowane sale warsztatowe, pracownie, przestrzenie wystawiennicze, a także pokoje gościnne dla artystów-rezydentów. W budynku swoją siedzibę znajdzie biblioteka oraz czytelnia. Całość wyposażono w nowoczesny sprzęt elektroniczny, uwzględniający potrzeby osób niepełnosprawnych i niewidomych. Inwestycja pochłonęła 12 mln złotych.

Czytaj więcej informacji z działu Kultura

Pewnie w niejednej głowie rodzi się teraz pytanie - czy to dobrze spożytkowane fundusze? Być może przedszkole, przychodnia, odnowiona droga lub oświetlenie ciemnych ulic byłyby dla mieszkańców Nowego Portu bardziej pożyteczne? Czy naprawdę warto inwestować w kolejne centrum kulturalne? Jestem głęboko przekonana, że warto. To wybór, który napawa mnie dumą. Jednak o sukcesie inwestycji zadecyduje ostatecznie sposób funkcjonowania centrum.

CSW Łaźnia 2 to element rewitalizacji dzielnicy Nowy Port. W odróżnieniu od głównej siedziby instytucji na Dolnym Mieście, gdzie organizuje się głównie wystawy, Łaźnia 2 poświęcona będzie edukacji, i to edukacji skierowanej nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych i seniorów. Plany działalności obejmują także osoby niepełnosprawne i społecznie wykluczone. Jako centrum edukacyjno-kulturalne Łaźnia 2 ma szansę stać się domem nowych postaw społecznych - miejscem, w którym gdańszczanie odkryją, że mogą wybrać między bierną a aktywną postawą - tak wobec samych siebie, jak i dzielnicy, miasta i kraju, w którym żyją. Dzięki Łaźni Nowy Port może stać się dzielnicą gdańszczan, a nie jedną z wielu dzielnic Gdańska.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że ciekawy program organizacji społeczności lokalnej podjęto kilka lat temu w dzielnicy Gdynia Chylonia. Rewitalizację rozpoczęto tam od konsultacji społecznych, włączając społeczność lokalną w proces zmiany miejsca ich zamieszkania. Dzieci zaprojektowały swój wymarzony plac zabaw, dorośli byli współtwórcami planu zagospodarowania przestrzeni osiedla. Wszyscy zostali designerami. Przy wsparciu władz, architektów i socjologów gdynianie podjęli wspólnymi siłami prace nad przemianą Chyloni. Odpowiedzialność i wysiłek tego procesu rozłożony został na barki wielu osób. Owoce zmian stają się tym samym kolektywnym sukcesem.

Łaźnia 2 poprzez edukację artystyczną ma szansę kreowania postaw i wartości fundamentalnych dla aktywnego społeczeństwa: otwartości na to, co nowe, zaufania, samodzielnego, krytycznego i twórczego myślenia. Może budować więzi, szereg nowych relacji, norm, przekonań. Może udostępniać narzędzia samokształcenia. Może zachęcać do podejmowania inicjatyw, pomagać w ich realizacji. Rozwój Nowego Portu może dzięki Łaźni objąć sferę wartości. Może kształtować te wszystkie "miękkie" czynniki niezbędne dla dobrobytu społecznego.

Budowanie kapitału społecznego to ogromne wyzwanie. Mam nadzieję, że gospodarze Łaźni są na nie gotowi; że wiedzą, w jaki sposób wykorzystać sztukę do pobudzania sił twórczych; że stworzą miejsce fascynujące, stymulujące, przyjazne i bezpieczne. Jeżeli im się to uda - Łaźnia 2 będzie jedną z najlepszych inwestycji Gdańska i jednym z najtrwalszych fundamentów nowej dzielnicy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki