Nowa aranżacja Sali BHP Stoczni Gdańskiej

  Nowa aranżacja Sali BHP Stoczni Gdańskiej

  Oprac. MA

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nowa aranżacja Sali BHP Stoczni Gdańskiej
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Karolina Misztal

  Po 19 latach historyczna Sala BHP na powrót zamienia się w Izbę Pamięci Stoczni Gdańskiej. Oficjalne otwarcie izby zaplanowano na 14 sierpnia.
  - Sala BHP jest niezwykłym historycznym miejscem w Gdańsku. Łączą się z nią takie wydarzenia jak strajk sierpniowy, podpisanie porozumień sierpniowych i narodziny Solidarności. Pozostaje też jednym z najważniejszych materialnych symboli przypominających o ponad 170-letniej tradycji przemysłu stoczniowego na terenie miasta - mówi Mateusz Smolana z Fundacji Promocji Solidarności, która opiekuje się salą.

  - Podejmując zadanie odbudowy Izby Pamięci chcieliśmy ratować eksponaty o wyjątkowym znaczeniu dla historii przemysłu stoczniowego w Gdańsku, a zwłaszcza Stoczni Gdańskiej, która na skutek przemian prawnych i gospodarczych znika z krajobrazu miasta. Drugim naszym celem jest udostępnienie zbiorów dawnej izby. Wcześniej to wewnątrzstoczniowe i jak na tamte czasy ekskluzywne muzeum było miejscem spotkań z delegacjami, kontrahentami i armatorami, choć czasem zaglądały tu również wycieczki szkolne.

  Wśród najważniejszych obiektów, jakie można zobaczyć w Sali BHP, są modele produkowanych przez Stocznię Gdańską statków oraz dioramy pokazujące wydziały stoczniowe K-2 i K-3.

  Ciekawostką jest urna z ziemią z Uljanowska, w którym przyszedł na świat dawny patron stoczni Włodzimierz Iljicz Lenin. Oczywiście, nie brakuje też eksponatów przypominającym o zrywie stoczniowców z sierpnia 1980 r.

  W nowej odsłonie Sala BHP ma uzupełniać ofertę Europejskiego Centrum Solidarności i Narodowego Muzeum Morskiego.

  Program Święta Sali BHP (Gdańsk, ul. Doki 1)

  Godz. 13.00-21.00:
  Wystawa "Sala BHP – Izba Pamięci Stoczni Gdańskiej"
  Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz (rekonstruktorzy wcielą się w role stoczniowców)

  Godz. 13.00-17.00
  Fotozabawa “Zostań Stoczniowcem”: Użycz nam swojej twarzy, a my za sprawą nowoczesnej techniki przebierzemy cię za malarza okrętowego czy spawacza. Do domu wrócisz ze zdjęciem innym niż wszystkie.
  Planszogranie: Zagramy m.in. w Strajk, Pan tu nie stał, Znaj znak oraz Kolejkę, która w 2012 r. została okrzyknięta najlepszą grą roku i odniosła międzynarodowy sukces.

  Godz. 13.00-16.00
  Gra miejska dla rodzin ”Zapuść żurawia do stoczni”.
  Selfie stoczniowe: Zapraszamy na plan zdjęciowy ze stocznią w tle. Na chętnych czekać będą wyjątkowe rekwizyty.

  Godz. 17.00
  Film “Człowiek z żelaza” w reż. Andrzeja Wajdy.

  Godz 20.00
  Historie – Interwencje

  Na spektakl z udziałem Haliny Słojewskiej zapraszają – Olo Walicki i Leszek Bzdyl.
  – Stoczniowa Sala BHP pełni obecnie rolę muzeum, przywołuje zdarzenia i emocje. Dla wielu osób pamiętających czasy dawnej Solidarności jest to jednak miejsce działające jak spłonka, doprowadza do natychmiastowej lawiny osobistych wspomnień z tamtego czasu doświadczania przemian – mówi Olo Walicki, kontrabasista jazzowy i kompozytor. – Spektakl Historie – Interwencje to kilka scen, stacji i spotkań, miejsc zatrzymania i przywołania tego, co nieuchwytne, czego nie znajdziemy w miejscach pamięci, a co odnajdujemy w sobie. Tekst, dźwięk, ruch/ciało i obraz staną się budulcem tej subiektywnej interwencji w historię, ożywiając pamięć i emocje wśród nieporuszonych eksponatów.

  Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, 400 bezpłatnych wejściówek rozdamy w dniu imprezy w barze Sali BHP

  Spacery po stoczni o godz. 13.00, 14.30, 16.00 (zbiórka: windy panoramiczne na parterze ECS) oraz 17.30 (przy barze w Sali BHP). Przewodnikami po historii i terenach stoczniowych będą: Magdalena Staręga – historyk sztuki, zajmująca się w ECS dziedzictwem kulturowym (13.00), Andrzej Trzeciak – historyk sztuki, również odpowiedzialny w ECS za dziedzictwo kulturowe (14.30), Andrzej Nawrocki – specjalista ds. automatyki, szef biura projektowego, wiceprezes zarządu Stoczni Gdańskiej (16.00) i Jarosław Żrawiński – autor książek o Gdańsku i doświadczony przewodnik turystyczny (17.30). Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzyma krzyżówkę, której hasła odwołują się do wiedzy o stoczni i Sali BHP. Na zwycięzców czekają nagrody!

  Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Udział w zwiedzaniu za wejściówkami. Szczegóły na stronie www.ecs.gda.pl.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urna z ziemią z Uljanowska?

  Józefka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na cmentarz żołnierzy radzieckich! Klaman, Nieznalska czy ten od pomnika z gwałconą to wymyślił? Autor! Autor!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kabaret czy farsa?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...Ciekawostką jest urna z ziemią z Uljanowska, w którym przyszedł na świat dawny patron stoczni Włodzimierz Iljicz Lenin... A co na to Guzikiewicze, Gałęzewscy, Jaworscy czy Kurscy. Czy to nie...rozwiń całość

  ...Ciekawostką jest urna z ziemią z Uljanowska, w którym przyszedł na świat dawny patron stoczni Włodzimierz Iljicz Lenin... A co na to Guzikiewicze, Gałęzewscy, Jaworscy czy Kurscy. Czy to nie profanacja kolebki matki? Będą palić opony?
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo