Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Norki z hodowli na Pomorzu zakażone koronawirusem. Co dalej ze zwierzętami? „Na chwilę obecną nie została wydana decyzja nakazująca ubój”

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
– Na chwilę obecną nie została wydana decyzja nakazująca ubój zwierząt. Oczekujemy na wyniki badań urzędowych z Puław – informuje Agnieszka Arendt, rzecznik prasowa Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii
– Na chwilę obecną nie została wydana decyzja nakazująca ubój zwierząt. Oczekujemy na wyniki badań urzędowych z Puław – informuje Agnieszka Arendt, rzecznik prasowa Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 123rf
Inspekcja Weterynaryjna pobrała próbki do analizy na pomorskiej fermie norek, gdzie wykryto koronawirusa. Służby zapowiadają kontrole hodowli na terenie województwa pomorskiego. – Na chwilę obecną nie została wydana decyzja nakazująca ubój zwierząt. Oczekujemy na wyniki badań urzędowych z Puław – informuje Agnieszka Arendt, rzecznik prasowa Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Wyniki badań zakażonych norek przedstawili we wtorek, 25.11.2020 r. naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed. Koronawirusa potwierdzono u 8 zwierząt.

Norki z hodowli na Pomorzu zakażone koronaeirusem. Co dalej ze zwierzętami?

Naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed we wtorek, 25 listopada przedstawili wyniki badania norek hodowlanych przebywających na jednej z pomorskim ferm. Okazało się, że w przypadku 8 zwierząt testy wykazały obecność koronawirusa. Teraz sprawą zajęła się Inspekcja Weterynaryjna.

– Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o potwierdzeniu koronawirusa u norek na jednej z ferm w województwie pomorskim, Inspekcja Weterynaryjna wydała szereg zaleceń bioaskuracyjno-izolacyjnych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne fermy i zapewnić zachowanie bezpieczeństwa biologicznego na terenie fermy – informuje Agnieszka Arendt, rzecznik prasowa Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

– Wczoraj Inspekcja Weterynaryjna pobrała urzędowe próby do badań na fermie norek, w której wykryto koronawirusa i przekazała te próby do Państwowego Instytutu Badawczego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Sytuacja jest rozwojowa, jednak warto przypomnieć, że w Danii wykrycie koronawirusa u norek hodowlanych zakończyło się ubojem wszystkich zwierząt. W tym momencie Inspekcja Weterynaryjna nie podjęła jeszcze takiej decyzji.

– Oczekujemy na wyniki badań urzędowych z Puław. Inspekcja Weterynaryjna w najbliższym czasie planuje kontrole innych ferm norek na terenie woj. pomorskiego – informuje Agnieszka Arendt.

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! T...

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki