Nocne opowieści mnicha, czyli urodziny muzeum

  Nocne opowieści mnicha, czyli urodziny muzeum

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W 60 lat od momentu, gdy udało się w Gdańsku zorganizować pierwszą powojenną wystawę Muzeum Narodowe przygotowuje uroczysty jubileusz.
  Zaproszeni mogą się czuć wszyscy, którzy są gotowi zapłacić za wstęp symboliczną złotówkę. Naprawdę warto

  Jest rok 1948. W spalonym Gdańsku straszą ruiny zbombardownych przez Niemców domów. Także budynek muzeum przy klasztorze franciszkanów jest częściowo zburzony. Mimo to grono zapaleńców muzealników już przygotowuje ekspozycję ocalałych z wojennej pożogi skarbów.

  - Podczas działań wojennych budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Ocalały krużganki i sale przyziemia. Tam, wśród toczących się prac inwentaryzacyjnych, konserwatorskich i budowlanych zorganizowano pierwszą powojenną wystawę - opowiada kurator Oddziału Sztuki Dawnej, Jacek Kriegseisen, z Muzeum Narodowego w Gdańsku. - Była ona poświęcona przede wszystkim sztuce gotyckiej i rzemiosłu artystycznemu.

  Zabytków zgromadzono niewiele, ale wybrano najcenniejsze. Wśród eksponatów znalazł się między innymi płaszcz Świętopełka i szaty liturgiczne, uszyte z jedwabnych tkanin wyprodukowanych w najlepszych manufakturach Europy i Azji. Pokazano rzeźby gotyckie i zabytkowe metalowe przedmioty uratowane z gruzów Gdańska. W tamtym czasie nie tylko osoby odbudowujące miasto przynosiły zabytki do gmachu przy ulicy Toruńskiej. Również muzealnicy szukali ich w gruzach czy składnicach złomu.

  W sobotę, właśnie z okazji 60. rocznicy zorganizowania tej pierwszej wystawy, czeka nas wiele atrakcji. "Urodzinom muzeum" towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla dzieci, opowieść ojca franciszkanina o życiu codziennym w dawnym klasztorze oraz wieczorny spacer z przewodnikiem po krużgankach i salach. Będzie również słodka niespodzianka… Na gości czeka wielki tort z podobizną mistrza Freitaga.

  To też rzadka okazja obejrzenia wirydarza - miejsca na co dzień niedostępnego. - Pomysłodawcą powołania muzeum w Gdańsku był właśnie rzeźbiarz Rudolf Freitag. Za zgodą władz miejskich zamieszkał w opuszczonym klasztorze pofranciszkańskim. Po wielu staraniach i ostrej interwencji króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV rajcy wyrazili zgodę na powstanie Muzeum Miejskiego, które pierwszą wystawę miało w 1872 roku - przypomina dyrektor Wojciech Bogusławski, zapraszając na spotkania ze sztuką w godzinach od 15 do 24. - Myślę, że spacer z przewodnikiem po muzealnych salach i krużgankach ma wyjątkowy urok.

  Jubileusz obchodzony będzie w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy ul. Toruńskiej 1, w sobotę. Bilet kosztuje 1 zł.


  Program jubileuszu w muzeum  * 16-18 - tajemnice pracowni mistrza Freitaga. Warsztaty plastyczne dla dzieci, muzykowanie.
  * 18-19 - "W klasztornych murach… opowieść mnicha" - dla młodzieży.
  * 21-22 - krużganki i sale ekspozycyjne po zmierzchu. Spacer z przewodnikiem. Wykład połączono z pokazem ciekawych miejsc w dawnym klasztorze.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo