Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd. Piękne świetlne widowisko! [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Spadające gwiazdy doskonale było widać nad gminą Potęgowo.
Spadające gwiazdy doskonale było widać nad gminą Potęgowo. Fot. Piotr Basarab
Sto spadających gwiazd na godzinę można było zaobserwować minionej nocy. Oczywiście fizycznie nie było to możliwe, ale Ci którzy mieli szczęście - a do tego dużo cierpliwości i dobrą lokalizację - widzieli nawet kilkanaście.

„Noc spadających gwiazd” każdego roku w sierpniu elektryzuje miłośników astronomii i obserwatorów nocnego nieba. To wyjątkowy czas, bo w kluczowym momencie możemy dostrzec na niebie nawet 100 Perseidów w ciągu jednej godziny. Nie brakuje miłośników astronomii, którzy właśnie wtedy spędzają noc na leżaku zapatrzeni w niebo.

Widowisko rozpoczęło się już 10 sierpnia i często jest nazywane „łzami św. Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia to dzień tego świętego.
Jednak największa intensywność była dokładnie w nocy z 12 na 13 sierpnia 2021 (z czwartku na piątek). To właśnie tej nocy mogliśmy zaobserwować na niebie nawet 100 spadających gwiazd na godzinę, a całe widowisko trwało do samego świtu.

Przepiękne zdjęcia otrzymaliśmy od Piotra Basaraba, który na co dzień pracuje jako oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku, a po godzinach zajmuje się m.in. fotografią, która jest jego wielką pasją.

Spadające gwiazdy zaobserwował nad gminą Potęgowo.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, co wiąże się z datą jego domniemanej męczeńskiej śmierci 10 sierpnia.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej Perseid obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Noc spadających gwiazd. Piękne świetlne widowisko! [ZDJĘCIA] - Głos Pomorza

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki