Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc muzeów 2022 w Sopocie: Muzeum Sopotu, Grodzisko, Państwowa Galeria Sztuki i Goyki 3 Art Inkubator

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Piotr Hukało
W sobotę, 14 maja, sopockie instytucje kultury wieczornonocną porą otworzą się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Zapraszają Muzeum Sopotu, Grodzisko, Państwowa Galeria Sztuki i Goyki 3 Art Inkubator. Wstęp wszędzie bezpłatny lub za symboliczną złotówkę.

Muzeum Sopotu zaprasza od 19:00 do północy. W godz. 19:00-20:00 będzie można wziąć udział w spotkaniu promocyjnym katalogu „Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego”. Bohater wydawnictwa obok Paula Puchmullera, Adolfa Bielefeldta i Karla Kupperschmidta odpowiada za charakterystyczną zabytkową architekturę Sopotu z przełomy XIX/XX w. O godz. 20:20 (do 21:00) rozpocznie się rodzinne oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” w języku polskim i ukraińskim. W godzinach 22:50-23:40 oprowadzanie po wystawie czasowej „Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych Sopotplast”.

Od 19:15 do 21:15 w ogrodzie muzeum odbędą się twórcze warsztaty edukacyjne dla najmłodszych i całych rodzin „W oczach się troi”. W godz. 19:00-23:00 czynny też będzie kącik plastyczny dla dzieci. Czekają kolorowanki inspirowane wzornictwem „Sopotplastu”, a także zabawa w samodzielne projektowanie toreb i torebek. Przez całą „noc muzeów” będzie można wziąć udział w zabawie „Detektyw w Muzeum”. Zagadki i rebusy pozwolą małym śledczym poznać ukryte tajemnice na ekspozycji wnętrz. Karty zabawy dostępne będą w jęz. polskim i ukraińskim.

Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, zaprasza od godz. 18:00 do 23:00. Atrakcje rozpoczną się otwarciem wystawy „Narysuję Ci bajkę. Wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci”. Dwukrotnie, o 18:30 i 20:00 odbędą się półgodzinne gawędy dla dzieci „Opowiem Ci bajkę… o dawnym życiu Słowian”.

W godz. 18:30–20:00 warsztaty i pokazy w osadzie z epoki kamienia, między 20:00 a 22:00 opowieści i pokazy przy piecu garncarskim oraz w grodowej kuźni. Od 22:00 do 23:00 inscenizacja historyczna podań słowiańskich.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie rozpocznie „noc muzeów” o godz. 19:00, a zakończy o północy. Uczestnicy wszystkich wydarzeń w PGS proszeni są o zaopatrzenie się wcześniej w bezpłatne wejściówki w kasie. Od godziny 19:00 miejscem oprowadzania będzie wystawa prof. Henryka Cześnika „Wotywy motywne i inne historie”. Na I piętro galerii zaprasza autor. O godz. 20:00 sopockie wspomnienia Macieja Szemelowskiego, współprowadzone razem z Wojciechem Fułkiem w sali wystawowej na II piętrze. O 22:00 oprowadzanie po wystawie prac Teresy Tyszkiewicz „Uśmiech Meduzy” w sali wystawowej na parterze.

Od 19:00 do 22:00 w hallach PGS funkcjonować będą Otwarte stacje plastyczne. Będzie można stamtąd zabrać ze sobą do dowolnej sali wystawowej materiały i narzędzia pracy twórczej. Galeria zaprasza wszystkie dzieci do niczym nie ograniczonych działań plastycznych. W otoczeniu twórczości dorosłych będzie można wykonać własne dzieła sztuki. Poza tym od godz. 19:30-21:00 odbywać się będą warsztaty malarskie dla dzieci (12+) i dorosłych a od 20:00 do 21:30 warsztaty malowania akwarelami dla dzieci (6+) i dorosłych.

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na „noc muzeów” od godziny 19:00 do 1:00. Będzie zwiedzanie w ciemnościach, a także słuchowisko wybranych fragmentów książki Alberto Manguela „Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień”.

Zwiedzanie zabytkowej willi, siedziby placówki, będzie możliwe od godz. 19:00, w grupach 10 osobowych co godzina. Zapisy w internetowym serwisie Evenea. Koszt biletu to 1 zł. Organizatorzy proszą o opłacenie biletu bezpośrednio przed zwiedzaniem, po okazaniu potwierdzenia rezerwacji. Wejście na wieżę widokową i do Muzeum Miejsca z przyczyn związanych z zabytkową konstrukcją budynku nie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. O godz. 20:00 oprowadzanie w jęz. ukraińskim, o 21:00 – w jęz. angielskim.

Przedstawiamy 34 niezwykłe, zabawne, dziwaczne i nietypowe muzea w Polsce, które warto odwiedzić. Zapraszamy do galerii - to gotowe pomysły na bardzo nietypową przygodę w deszczowy weekend. Na zdjęciu: Muzeum Diabła Polskiego.

33 najbardziej niezwykłe muzea w Polsce. Śmieszne slogany, t...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki