Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Trójmieście. Tłumy zwiedzających [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
W Trójmieście Noc Muzeów w 2016 odbywa się 21 maja. To prawdziwa okazja do niezapomnianych wrażeń za symboliczną złotówkę. Muzea w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odwiedziły prawdziwe tłumy.

Za darmo, albo za symboliczna złotówkę, można było od godzin przedpołudniowych w sobotę do godziny 1 w nocy w niedzielę wchodzić do skarbnic historii. W Pomorskiem na kolejna Europejską Noc Muzeów przygotowano setki obiektów i atrakcyjnych miejsc do zwiedzania.

Zapisy tydzień wcześniej

Bardzo wcześnie, bo już o godzinie 10 rano w sobotę, Europejska Noc Muzeów zaczęła się w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W zabytkowej Małej Zbrojowni Wydział Rzeźby i Intermediów ASP zorganizował zajęcia artystyczne dla dzieci oraz dorosłych. Przybyło około setki osób, rodziców dziećmi. Zapisy na warsztaty trzeba było zakończyć na długo, bo już na tydzień przed wydarzeniem; taką popularnością cieszyły się warsztaty twórcze rzeźby i rysunku. Przyjechali goście także spoza Trójmiasta, na przykład z Lęborka kilkanaście osób - powiedziała nam Sylwia Jakubowska-Szycik, główna organizatorka warsztatów twórczych w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Do Małej Zbrojowni przybył przed południem Pan Bogdan z wnukiem. Nie na samym tylko rzeźbieniu skończyły się ich przygody ze sztuką, nauką, historią.

- Wieczorem pokażę wnukowi stocznię - mówił Pan Bogdan.

Zwiedzanie stoczni umożliwiło Europejskie Centrum Solidarności, organizując w ramach Nocy Muzeów m.in. spacer po stoczni dla dzieci z opiekunami.

Odmierzanie czasu

Europejska Noc Muzeów w Muzeum Zegarów Wieżowych MHMG w Gdańsku zbiegła się z dziesiątą rocznicą pożaru kościoła Św. Katarzyny - gdzie owa placówka się znajduje. W Muzeum Zegarów Wieżowych otwarto w miniony piątek unikatową wystawę: żuławskich zegarów ludowych, zebranych przez Pawła Fietkiewicza - artysty i kolekcjonera. Jednocześnie w muzeum rozpoczęto obchody dwudziestolecia jego istnienia. Inauguracja odbyła się w niezwykłej scenerii, bo obok zegarów, które powstawały w delcie Wisły w ciągu trzech stuleci - jak powiedział dr inż. Grzegorz Szychliński, szef i założyciel tego muzeum. Zegary menonitów można podziwiać w Muzeum Zegarów Wieżowych do 30 września, w sąsiedztwie pierwszego na świecie zegara pulsarowego.

Ci co zawsze i debiutanci

Europejską Noc Muzeów 2016 zorganizowały liczne instytucje, przede wszystkim oczywiście muzea - w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Tczewie, Malborku, Gniewie, Helu, Trąbkach Wielkich, Waplewie Wielkim, Będominie i Żukowie. Atrakcje przygotowały również zakony, nie pozostała w tyle Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk. Atrakcje pojawiły się na Westerplatte i w Centrum Hewelianum, Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności, Fabryka Sztuk w Tczewie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Nadbałtycki Centrum Kultury, Koordynatorem był Instytut Kultury Miejskiej, a pomagała Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna. W 2016 roku zadebiutowało w organizowaniu Nocy Muzeów kilka nowych instytucji, między innymi Ośrodek Kultury i Sportu Żukowo, Garnizon Kultury, Akademia Muzyczna oraz GOKSiR Trąbki Wielkie.

Na przykład w Tczewie

W Tczewie Europejska Noc Muzeów upłynęła w tym roku w Fabryce Sztuk w Tczewie pod znakiem lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

- Taką tematykę zainspirowała otwarta przez nas w styczniu, pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, wystawa pt. „20 lat wolności. Tczew 1920-1939” - tłumaczy Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie.

Podczas Nocy Muzeów w Tczewie nie zabrakło zatem atrakcji o międzywojennym uroku. Na rozstawionej na dziedzińcu scenie szkoła tańca „Stakato” prezentowała najpopularniejsze tańce okresu dwudziestolecia międzywojennego, a tacy wykonawcy, jak m. in. Baba Band, śpiewali zarówno własne utwory inspirowane międzywojenną muzyką, jak i utwory ówczesnych gwiazd. Nie zabrakło też zwiedzania wystaw i zabaw plastycznych (swoją ofertę pod tym względem przygotowało też Muzeum Wisły), a wśród atrakcji pojawiły się nawet... zabytkowe cadillaki.

Na całym kontynencie

Europejską Nocy Muzeów zorganizowano po raz pierwszy w Berlinie. Od razu wywołała duże zainteresowanie. Obecnie odbywa się w 120 miastach naszego kontynentu. Datę ustala się każdorazowo według zaleceń ICOM - Międzynarodowej Rady Muzeów.

Europejska Noc Muzeów organizowana jest zwykle w okolicach obchodzonego 18 maja Międzynarodowego Dnia Muzeów.

W bieżącym roku w Pomorskiem Noc Muzeów poza opisanymi atrakcjami wzbogaciła się o nietypowy akcent: zwracano uwagę na niskie zarobki pracowników muzeów, kolportując ulotki z protestacyjnym tekstem zatytułowanym: „Dziady Kultury”...

Współpraca (AR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki