Noc Księgarń w Trójmieście. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu

gp
Noc Księgarń w Trójmieście. Do ponad 100 księgarń w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu Pixabay
20 września po zmroku rozpocznie się pierwsza Noc Księgarń. Do ponad 100 lokalizacji w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności, dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo. Gwiazdy literatury, spotkania autorskie, koncerty, całonocne czytanie książek, warsztaty literackie i konkursy to tylko część propozycji księgarzy. To będzie wielkie święto czytelników w całej Polsce.

Gdzie w Trójmieście odbędzie się Noc Księgarń?

W Gdańsku działa księgarnia Sztuka Wyboru, znana mieszkańcom Wrzeszcza z prowadzenia wielu projektów kulturalnych. Podczas Nocy Księgarń zaprosi na wystawę ilustracji Dalii Żmudy-Trzebiatowskiej. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, gry słowne i wspólne czytanie "Gryzdania" – najmniejszej na świecie książeczki opowiadająca historie zwierząt.

Dla starszych czytelników zaplanowane jest spotkanie z finalistką tegorocznej nagrody Nike, z Małgorzatą Rejmer wokół książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", które poprowadzi Natalia Soszyńska. Po nim goście będą mogli zostać w księgarni na nocne czytanie performatywne książki "Ewa ze swych zgliszczy" Anandy Devi połączone z pokazem fotografii z Mauritiusa.

Noc Księgarń w Trójmieście. Do ponad 100 księgarń w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu
Noc Księgarń w Trójmieście. Do ponad 100 księgarń w całej Polsce dołączają także księgarnie z Gdańska, Gdyni i Sopotu Pixabay

W niewielkiej księgarni Marpress położonej przy Targu Rybnym odbędzie się za to nocny kiermasz książek i spotkania z autorami Wydawnictwa Marpress. Poza tym, księgarze zaproszą na rodzinne warsztaty plastyczne „Z rybami w roli głównej”, a o 19.45 czytelnicy wybiorą się na spacer z przewodnikiem miejskim po Targu Rybnym i okolicach.

Czytaj także

W Gdyni na Noc Księgarń zaprasza księgarnia Szymelka, w której odbędzie się teatrzyk cieni inspirowany książką "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów". Później mali goście poznają Grecję z Tsatsikim, czyli bohaterem książki Moni Nilsso pt. "Tsatsiki i wojna oliwkowa".

O godz. 21.00, dla nieco starszych dzieci, rozpocznie się spotkanie z historyczką i archeolożką Joanną Morzuch, podczas którego uczestnicy przyjrzą się legendom i wierzeniom Słowian i podyskutują na temat ich wpływu na współczesną kulturę.

W Sopocie księgarnia Smak Słowa zaprosi czytelników na spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą, pisarzem i reportażystą, trzykrotnym laureatem „polskiego Pulitzera”, czyli nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż.

W Ambelucji zaś koncert zagrają “Lepiszcze”, sopocki skład grający muzykę improwizowaną.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny.

Noc Księgarń w Trójmieście - PROGRAM

Sztuka wyboru, Słowackiego 19, 80-257, Gdańsk

20 września 2019, godz. 18:30 – 23:30
* 18:30 - 20:00 GRYZDANIE z Dalią Żmudą-Trzebiatowską
Wystawa ilustracji, warsztaty, gry słowne i wspólne czytanie najmniejszej na świecie książeczki opowiadająca historie zwierząt. Spotkanie dla dzieci: 5+.
* 20:45 Spotkanie z Małgorzatą Rejmer wokół książki "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". Prowadzenie Natalia Soszyńska
* 22:15 - 23:30 Nocne czytanie performatywne z wydawnictwem W Podwórku.
Przedpremierowo: Ananda Devi "Ewa ze swych zgliszczy". Czytanie połączone z pokazem fotografii z Mauritiusa.

Księgarnia Marpress, ul. Targ Rybny 10B, 80-838 Gdańsk

20 września 2019, godz. 18:30 – 23:00
* 18:30–23:00 Nocny kiermasz książek i spotkania z autorami Wydawnictwa Marpress
* 18.30 Rodzinne warsztaty plastyczne „Z rybami w roli głównej” dla dzieci w wieku 5-9 lat i ich rodziców. Prowadzenie: Agata Półtorak, autorka „Bajek z dna Bałtyku”
* 19.45 spacer z przewodnikiem miejskim po Targu Rybnym i okolicy

Księgarnia rodzinna Szymelka, ul. Żołnierzy I Armii WP 8, 81-383 Gdynia

20 września 2019, godz. 17:30 – 22:00
* 17:30 – 19:00 Teatrzyk Cieni inspirowany książką "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów". Warsztaty zostaną poprowadzone przez dwie ilustratorki panią Ewę Poklewską Koziełło oraz panią Agnieszkę Żelewską. W ramach spotkania dzieci przedstawią mity używając własnoręcznie wykonanych teatrzyków cieni. Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.
* 19:30 – 21:00 Poznaj Grecję z Tsatsikim! Spotkanie dla dzieci inspirowane książką Moni Nilsson. "Tsatsiki i wojna oliwkowa" – warsztaty prowadzą animatorzy Wydawnictwa Zakamarki. Spotkanie dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
* 21:00 – ... Czytamy legendy i baśnie i dyskutujemy o wierzeniach Słowian. Spotkanie dla dzieci w wieku od 9 lat. Mity opowiadać będzie pani historyk i archeolog Joanna Morzuch.

Księgarnia Ambelucja, ul. 3 Maja 9/2, 81-729 Sopot

20 września 2019, godz. 19:30 – 21:00
* 19:30 Lepiszcze. Koncert muzyki improwizowanej. Gra zespół w składzie: Marcin Cudny, Piotr Wyrwaszewski

Księgarnia Smak Słowa, ul. Bohaterów Monte Cassino 6a, 81-525 Sopot

20 września 2019, godz. 19:00 – 00:00
* 19:00 Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą wokół jego najnowszej książki "Gambit"

Podczas spotkania "Gambit. Powieść napisana przez życie" autor przedstawi niepublikowane dotychczas, zupełnie nowe informacje i pokaże zdjęcia, które otrzymał od rodziny bohaterów ostatnio wydanej książki. Wszystkie te materiały, wraz z lekturą książki składają się na bardzo ciekawą opowieść. Rozmowę o "Gambicie" poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego warto czytać książki? Odpowiada Tomasz Karolak

przeAmbitni.pl

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

 

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie