Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej. 10.10.2020 r. naukowcy i badacze opowiedzą o swojej pracy - on-line

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Po raz pierwszy Politechnika Gdańska zaprasza na Noc Innowacji. Jest to ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego naukowcy i badacze opowiadają o swoich pracach nad rozwojem najnowszych technologii i o tym, jak zmieniają one nasze życie.

W ramach Nocy Innowacji na Politechnice Gdańskiej młodzi naukowcy zaproszą wszystkich chętnych do Laboratorium biomateriałów i biokompozytów, aby opowiedzieć o nowoczesnych technologiach w medycynie.

O prelegentach i ich wystąpieniach

Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny, implantologii i inżynierii materiałowej w ostatnich kilkudziesięciu latach, obecnie mamy dostęp do wielu zamienników elementów ludzkiego ciała. O możliwościach w tym zakresie opowie dr inż. Michał Bartmański z Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania PG. Uwagę słuchaczy skieruje na implantację stawu biodrowego, bowiem zabieg ten od wielu lat jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym w Polsce i na świecie.
Kiedy słyszymy o cemencie, zazwyczaj przychodzi nam na myśl materiał wiążący stosowany głównie w branży budowlanej. Natomiast także we współczesnej medycynie znalazła zastosowanie specjalna grupa biomateriałów, zwana cementami kostnymi. Ich główne rodzaje, właściwości oraz różnorodne zastosowania przedstawi mgr inż. Marcin Wekwejt. Dowiemy się, w jaki sposób cementy kostne wykorzystuje się obecnie w medycynie.

Jedną z głównych przyczyn nieudanych zabiegów implantacyjnych są infekcje bakteryjne. Mgr inż. Łukasz Pawłowski przedstawi najnowsze systemy zwalczania infekcji bakteryjnych w implantologii za pomocą specjalnych powłok czy mikro- i nanostrukturyzacji powierzchni. Będzie można również poznać aktualnie stosowane systemy uwalniania leków.
Dr inż. Alicja Stanisławska opowie z kolei o innowacyjnej protezie zastawki aortalnej typu HAB (human aortic bioprosthesis) wykonanej z nanocelulozy bakteryjnej (BNC). Zaprezentowana zostanie technologia produkcji prowadząca do otrzymania biomateriału oraz jego zalety pozwalające na zastosowanie go również w innych obszarach medycyny. Dodatkowo prelegentka przedstawi zdjęcia struktury materiału wykonane na skaningowym mikroskopie elektronowym oraz porównanie właściwości mechanicznych BNC z właściwościami mechanicznymi naturalnych tkanek.

Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania uczestników.

Gdzie i kiedy?

Wydarzenie odbędzie się 10 października 2020 r. o godz. 18. Transmisja na żywo, wraz z możliwością zadawania pytań w komentarzach na www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta. Transmisję będzie można też śledzić poprzez serwis YouTube.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki