Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niszczyciel min „Albatros” uzbrojony. Niebawem podniesienie bandery

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Montaż OSU 35 na przyszłym ORP "Albatros"
Montaż OSU 35 na przyszłym ORP "Albatros" st. mat Ariel Szczepański
W najbliższy poniedziałek polską Marynarkę Wojenną zasili oficjalnie drugi z serii niszczycieli min. Przyszły ORP „Albatros” dołączy do ORP „Kormoran”. Zaawansowany jest proces prób trzeciej jednostki tego typu dla PMW, która będzie nosił nazwę „Mewa”.

W 104 rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej RP biało-czerwona bandera zostanie podniesiona na przyszłym ORP „Albatros”. Uroczystość podniesienia bandery oznaczać będzie oficjalne przyjęcie do służby w Marynarce Wojennej nowego niszczyciela min – projektu 258 (Kormoran II).

Gdynia. Na niszczycielu min w Stoczni Wojennej zamontowano nowoczesny system uzbrojenia. W podobny sprzęt zostaną wyposażone trzy jednostki

Zaznaczmy, okręt ten został oddany w ręce PMW w sierpniu tego roku-jednostka wpłynęła do Portu Wojennego w Gdyni. Był on budowany od 2018 roku przez konsorcjum Stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku, gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Wodowanie nastąpiło w październiku 2019 roku.

Przechodził niedawno próby nowego uzbrojenia – uniwersalnej armaty morskiej, zdolnej do prowadzenia ognia z prędkością 550 pocisków na minutę (zasięg 5 km), wraz z systemem kierowania ogniem.

Szef MON: Zamówimy kolejne Kormorany II. Stocznia jest gotowa do budowy „choćby dziś”

-Przeprowadzono próbny montaż okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. automatyczna armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K – informowała Marynarka Wojenna.

System OSU został opracowany przez konsorcjum złożone z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademię Marynarki Wojennej, PIT- Radwar, ZM Tarnów, przy współudziale Marynarki Wojennej.

ORP Mewa, trzeci z serii niszczycieli min zakończył testy. Dokumenty certyfikacyjne budowy przekazane

Dodajmy, okrętowe Systemy Uzbrojenia - 35K są stabilizowane i zdalnie sterowane, są też wyposażone w automatyczną armatę 35 mm, z niezależnym systemem śledzenia celu. Służą one do wykrywania i zwalczania samolotów, śmigłowców, pocisków rakietowych i dronów. Mogą być również wykorzystywane przeciw lekko opancerzonym i nieopancerzonym celom nawodnym oraz lądowym. Systemy składają się, oprócz armaty zasilanej taśmowo amunicją, z głowicy obserwacyjno-śledzącej, bloku systemu kierowania ogniem oraz rezerwowego stanowiska kierowania ogniem.

Prototyp systemu OSU-35 został zainstalowany na okręcie ORP „Kaszub” w 2016 r.  i przez trzy lata przechodził serię badań, które pozwoliły wprowadzić go na uzbrojenie Marynarki Wojennej RP.

System OSU wejdzie na wyposażenie przyszłego ORP „Mewa”. Na początku listopada okręt ten opuścił gdańską stocznię i zacumował w porcie w Gdyni, gdzie stacjonuje 13. Dywizjon Trałowców.

Przypomnijmy, w PMW służy już niszczyciel min ORP „Kormoran”, nad którym bandera powiewa od końca 2017 roku. Polska flota ma otrzymać w najbliższych latach trzy kolejne okręty projektu 258 (Kormoran II). W czerwcu tego roku zamówienie podpisał szef MON, Mariusz Błaszczak.

CZYTAJ: Wyzwania dla Marynarki Wojennej. Polskie okręty w bałtyckiej grze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki