MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niska cena ropy i paliw obniżają wyniki finansowe Grupy Lotos

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Grupa Lotos w pierwszym kwartale tego roku szacuje niższe wyniki finansowe w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku ubiegłego. Strata księgowa wynika z konieczności przeszacowania wartości ropy i paliw zgromadzonych w magazynach.

Przychody skonsolidowane grupy kapitałowej Lotos szacuje na 6,1 miliarda złotych w I kwartale tego roku. Dla porównania w I kwartale roku 2019 przychody wyniosły ponad 6,7 miliarda złotych.

Szacowany zysk operacyjny, czyli na działalności podstawowej koncernu, wyniósł 400 mln zł i był bardzo zbliżony do ubiegłorocznego za porównywalny okres. Sytuacja rynkowa spowodowała jednak, że firma musi poczynić duże odpisy. I tak spodek wartości zapasów to 0,8 mld zł, spadek wartości aktywów trwałych w segmencie wydobywczym to 0,3 mld zł, a spadek wyceny zapasów to 0,5 mld zł.

- Wymienione wyżej zdarzenia są odzwierciedleniem dynamicznego spadku notowań ropy naftowej i produktów rafineryjnych na globalnych rynkach w pierwszym kwartale 2020 roku informuje zarząd Grupy Lotos SA. W rezultacie Grupa Lotos szacuje, że za pierwszy kwartał tego roku zaraportuje stratę na wyniku operacyjnym przed opodatkowaniem wysokości około 1,36 mld zł.

Raport z dokładnymi danymi finansowymi za trzy miesiące 2020 roku spółka opublikuje 14 maja.

Światowy rynek ropy naftowej przeżywa załamanie. Baryłka ropy naftowej od wielu tygodni notowana jest na poziomie 20-30 dolarów. To około dwa trzy razy mniej niż w pierwszych miesiącach roku poprzedniego kiedy wyceniana była na ponad 60 dolarów. O tyle spadła wartość zapasów i rezerw spółek naftowych, który to spadek firmy naftowe muszą uwzględnić w raportach finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki