Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nikt nie był tak blisko Putina jak ona". Ambasador Ukrainy w Berlinie: Merkel mogła zapobiec tej wojnie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Ukraiński ambasador: Angela Merkel mogła zapobiec tej wojnie
Ukraiński ambasador: Angela Merkel mogła zapobiec tej wojnie Fot. Flcikr/ European People's Party/ CC BY 2.0
– Ufaliśmy Angeli Merkel niemal ślepo – powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk. Jego zdaniem, była kanclerz Niemiec mogła zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" ukraiński dyplomata odniósł się do polityki wobec Rosji prowadzonej przez lata przez byłą już kanclerz Niemiec Angelę Merkel. To właśnie tu Andrij Melnyk widzi przyczyny obecnej sytuacji związanej z atakiem Rosji na jego kraj.

– Ufaliśmy Angeli Merkel niemal ślepo. Istniało ogromne zaufanie w przekonaniu, że potrafi ona lepiej ocenić i załatwić sprawy – powiedział ambasador. Podkreślił przy tym, że nikt nie był tak blisko Putina jak ona osobiście i Niemcy, w tym jako mediator w formacie normandzkim. Nikt też - tłumaczył dalej Melnyk - nie wiedział lepiej od niej, jak napięte są stosunki rosyjsko-ukraińskie i że Władimir Putin chce tak naprawdę zniszczenia Ukrainy. – Mimo to, w 2015 roku Berlin nadal opowiadał się za Nord Stream 2, a przeciwko dostawom broni na Ukrainę – przypomniał.

Zdaniem ukraińskiego ambasadora, była kanclerz powinna zająć jasne stanowisko ws. swojej polityki wobec Federacji Rosyjskiej. Zaznaczył, że nie chodzi o przypisywanie jej winy, ale zrozumienie, jak doszło do tego, że "wszystko poszło nie tak". Dyplomata za zupełnie niezrozumiałą uznał "niemiecką tęsknotę za pojednaniem z Rosją". Stwierdził, że "Niemcy mają niemal obsesję na punkcie znajdowania zawsze czegoś dobrego w Rosji", bez względu na to, jak zła jest sytuacja".

"Potrzeba nie tylko słów, ale i odważnych czynów"

W rozmowie pojawił się też wątek zamieszania związanego z wizytą prezydenta RFN Marka-Waltera Steinmeiera w Kijowie, która ostatecznie nie doszła do skutku. Stało się tak, mimo iż przyznał się on do błędów w swojej polityce wobec Rosji. Melnyk powiedział, iż nie ma wątpliwości, że Steinmeier będzie mógł w przyszłości odwiedzić Ukrainę. Jak jednak wyjaśnił, w całej tej sprawie nie chodzi o to, czy jego zdystansowanie się od najpoważniejszych błędów było wystarczające. – By naprawić te fatalnie błędne decyzje, potrzeba nie tylko słów, ale przede wszystkim odważnych czynów. Dlatego najwyraźniejszym znakiem niemieckiej solidarności z Ukrainą byłoby natychmiastowe embargo na rosyjski gaz i ropę – oświadczył.

dw.com, onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki