MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nikodem Skotarczak, „Nikoś”: żona komentuje film Kawulskiego. Edyta Skotarczak wydała mocne oświadczenie

Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Edyta Skotarczak, wdowa po „Nikosiu” Nikodemie Skotarczaku, skomentowała nowy film Macieja Kawulskiego, „Jak pokochałam gangstera?”. Wydała oficjalne oświadczenie.

Od niedawna jest głośno o Nikodemie Skotarczaku, czyli słynnym Nikosiu, o którym mówi się, że był ojcem chrzestnym trójmiejskiego podziemia i jednym z najbardziej wpływowych gangsterów w Polsce. Wszystko za sprawą nowego filmu Macieja Kawulskiego, „Jak pokochałam gangstera?”, który jest inspirowany historią mężczyzny, według dowolej wizji reżysera. Ten można już oglądać na platformie Netflix.

Żona Nikosia komentuje film. Edyta Skotarczak wydała mocne oświadczenie

Nowa produkcja Kawulskiego zbiera mieszane recenzje. Część oglądających jest nią zachwycona, są jednak też tacy, którzy nie zostawili na niej suchej nitki, podkreślając, że tak nudnego filmu dawno nie widzieli.

Na temat filmu wypowiedziała się czwarta żona Nikosia, Edyta Skotarczak. Wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, które opublikowała w mediach społecznościowych. Podkreśliła, że zarówno reżyser, jak i scenarzysta nie konsultowali z nią wątków, które znalazły się w scenariuszu.

W związku z ogromną ilością zapytań dotyczących kwestii mojej rzekomej autoryzacji filmu oświadczam, iż na żadnym etapie realizacji filmu o moim zamordowanym mężu Nikodemie Skotarczak „Nikosiu” scenarzysta jak i reżyser nie skontaktowali się ze mną jako ostatnią żoną oraz z naszymi dziećmi. Nie uzyskali żadnej zgody na nakręcenie filmu w dowolnej interpretacji i wizji oraz takiej wyjątkowo negatywnej formie naruszającej przy tym nie tylko uczucia osób najbliższych zmarłego, ale również normy życia społecznego, a przede wszystkim prawo do prywatności, ludzką godność, cześć, pamięć po osobie zmarłej.

Wdowa po Nikosiu dodała, że szczegóły utrzymywano przed nią w tajemnicy.

Szczegóły filmu trzymano przed nami w ścisłej tajemnicy, pomimo moich kilkukrotnych próśb o udostępnienie mi informacji dotyczących scen w jakich będzie przedstawiony mój mąż, jak również w relacjach z innymi kobietami. Reżyser „zasłaniał” się poufnością i tajemnicą swojego przedsiębiorstwa i swoich kontrahentów, wskazując, iż nie ma prawa mi takich informacji udzielać wskazując przy tym, cytuję: „to poza tym szczerze nie widzę również żadnego powodu ani uzasadnienia aby to robić” - jakby film dotyczył obcego mężczyzny, a nie mojego męża.

Edyta skomentowała też fakt, że w produkcji pojawiły się dzieci jej męża.

Natomiast dzieci z poprzednich związków mojego męża Nikodema, które brały w filmie udział, akceptując i wyrażając zgodę na taką formę i treść filmu, niestety pokazały swój poziom intelektualny, moralny i rodzaj emocjonalnego stosunku do ojca. Normalne kochające dzieci bronią honoru rodziny…

Podkreśliła, że w jej ocenie ten projekt jest jednym wielkim bluźnierstwem.

W mojej ocenie, jak i w ocenie osób znających Nikodema oraz mnie – ten projekt jest jednym wielkim bluźnierstwem i nie sposób nie odnieść wrażenia, iż ma na celu pokazanie jego postaci w negatywnym, upokarzającym, umniejszającym i po części zakłamanym świetle. Takie pomieszanie, trochę prawdy z dowolną wizją artystyczną reżysera, stwarza pozorność „nowej” rzeczywistości, która w odbiorze społecznym jest przeważnie odbierana jako prawdziwa historia, ponieważ praktycznie nikt nie czyta, iż jest to fikcja literacka inspirowana życiem mojego męża. Jest to tzw. sztuczka prawna.

Edyta Skotarczak dodała, że od lat jest publicznie bezpodstawnie zniesławiana. Uważa, że ktoś bardzo wpływowy próbuje budować jej nieprawdziwy wizerunek.

Od kilku lat jestem publicznie bezpodstawnie zniesławiana i ktoś bardzo wpływowy za pomocą osób trzecich próbuje budować negatywny i nieprawdziwy wizerunek mojej osoby, co jest zastanawiające, tym bardziej, że nie jestem osobą publiczną i nigdy nią nie byłam. Jaki jest tego powód i kto personalnie za tym stoi zapewne pokaże czas…

Natomiast bardzo ciekawa jest ta gloryfikacja fałszywego przyjaciela, który najbliższą rodzinę swojego zamordowanego przyjaciela i wspólnika już od czasu zabójstwa – z niewiadomego powodu poniewiera… Ostateczną ocenę postawy reżysera i innych osób biorących w tym udział pozostawiam każdemu samodzielnie myślącemu człowiekowi...

Nikodem Skotarczak – Nikoś: żony, dzieci

Nikodem Skotarczak po raz pierwszy stanął na ślubnym kobiercu 11 listopada 1975 roku. Został mężem Gabrieli Lamek. 1 maja 1976 roku urodził się ich syn Piotr. Rodzinna sielanka nie trwała jednak długo. Pierwsza żona Nikosia zmarła w 1977 roku.

Nikoś 5 grudnia 1978 roku ponownie się ożenił. Zalegalizował związek z Haliną, wdową i matką dwojga dzieci, która była osiem lat starsza od swojego ukochanego. Sześć miesięcy po ślubie małżonkom urodziła się córka Natalia. Ta relacja nie przetrwała jednak próby czasu. 15 marca 1982 roku ich małżeństwo dobiegło końca.

W 1994 roku w pałacu ślubów w Gdańsku Nikodem zalegalizował związek ze swoją czwartą żoną, Edytą Skotarczak. Świadkami byli Henryk Konopka (biznesmen i jeden z najlepszych polskich golfistów — przyjaciel Nikodema) oraz Renata Kurowska (żona Wojciecha Kurowskiego — znanego biznesmena i współzałożyciela firmy ubezpieczeniowej Hestia — przyjaciela Nikodema).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki