Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko w gminie Lubichowo! Pan Zbigniew poszedł na spacer i znalazł prawdziwy zabytek. Pomogły... dziki

Kinga Furtak
Kinga Furtak
Magdalena Wałaszewska
Wybrał się na spacer do lasu i odkrył coś zupełnie niespodziewanego. Pomogły przy tym dziki, które ryjąc ziemię odkryły w niej tajemniczy przedmiot. W Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, odbyło się przekazanie zabytku odnalezionego na terenie gminy Lubichowo.

- Warto zwrócić uwagę na postawę znalazcy - pana Zbigniewa Kośmińskiego, który natychmiast postanowił przekazać znalezisko do muzeum - informuje na swoim profilu na Facebooku gmina Lubichowo. - Pan Zbigniew podczas świątecznego spaceru natknął się przypadkowo na zabytkowy przedmiot. Swój udział w odkryciu miały również dziki. To za ich sprawą znalezisko zostało odsłonięte.

Poszedł na spacer i trafił na niezwykłe znalezisko

Artefaktem, o którym mowa, okazał się miecz wykonany najprawdopodobniej z brązu. Został on przekazany w ręce archeolog - dr Magdaleny Wałaszewskiej, która jest kustoszem dyplomowanym w Muzeum Ziemi Kociewskiej. Mimo pewnych przypuszczeń, bardzo trudne jest szybkie określenie wieku oraz pochodzenia znaleziska. Archeolog przekaże je do specjalistycznej pracowni, gdzie przedmiot zostanie poddany konserwacji, dzięki której być może zostaną uwidocznione szczegóły mogące pomóc przy ekspertyzie.

- Miecz trafi najprawdopodobniej na konserwację do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zarówno badacze z tej jednostki, jak i kilku archeologów z innych miast Polski, w tym m.in. Biskupina i Gdańska, próbujemy ustalić datowanie i pochodzenie zabytku - informuje Magdalena Wałaszewska, doktor archeologii oraz kustosz dyplomowany w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

Wójt gminy Lubichowo - Andrzej Toczek, jako człowiek o dużej wrażliwości historycznej, nie ukrywa swojej dumy z postawy pana Zbigniewa, jak podkreślił, godnej naśladowania. Bardzo ważne jest zdaniem wójta, aby tego rodzaju zabytki nie dekorowały czyichś kominków, salonów etc., tylko, aby były przekazywane do lokalnych placówek muzealnych – przede wszystkim po to, aby udostępnić je szerszemu gronu osób, czyli zwiedzającym oraz co jest bardzo istotne, aby samo znalezisko nie było „wyrywane” z kontekstu. To właśnie to tło historyczne daje archeologom podczas opracowań naukowych dopiero możliwość wyciągnięcia wniosków, a tym samym dopisania kart historii, czego przeciętny człowiek posiadając taki zabytek nie byłby w ogóle świadomy.

Pan Andrzej apeluje do mieszkańców, szczególnie do seniorów, aby podzielili się swoją wiedzą, jeżeli posiadają jakieś ciekawe informacje dotyczące historii naszej gminnej (i nie tylko) ziemi, a nawet, choćby były to tylko opowieści, to w każdej legendzie czy podaniu zawsze jest ziarnko prawdy.

- Miecz trafi do konserwacji i analizy. Obecnie jest kilka sprzecznych opinii jak może być datowany, więc lepiej nie sugerować jeszcze co to jest dokładnie - mówi Magdalena Wałaszewska z Muzeum Ziemi Kociewskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki