Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko archeologiczne w Parparach koło Sztumu. Odkryto cmentarzysko sprzed 3000 lat! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Ziemia sztumska przyzwyczaiła nas do wielu ciekawych i cennych znalezisk archeologicznych. Dokonywano ich między innymi (o czym szeroko pisaliśmy) na wzgórzu zamkowym w Dzierzgoniu, a także na terenie dawnego zamku krzyżackiego w Przezmarku, gdzie od lat goszczą naukowcy i studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prace archeologów nadal przynoszą sensacyjne rezultaty. Ostatnio w Parparach (gmina Sztum) odkryto... cmentarzysko sprzed 3 tysięcy lat!

Parpary (gm. Sztum). Niesamowite odkrycie archeologów. Znaleziono cmentarzysko sprzed 3000 lat

- Ostatnim, sensacyjnym odkryciem archeologów, dokonanym w trakcie prac prowadzonych koło Sztumu, jest natrafienie na bardzo wiele wyjątkowych obiektów pochodzących z przełomu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza - mówi Zbigniew Pędziwilk, radny powiatowy i miłośnik historii regionu (jego staraniom możemy m.in. zawdzięczać ocalenie od ruiny zamku w Sztumie).

Odkrycia dokonał w trakcie badań w Parparach zespół naukowców z Muzeum Zamkowego w Malborku pracujący pod kierownictwem Waldemara Jaszczyńskiego. Podczas drugiego sezonu badań archeolodzy odkryli wiele pochówków jamowych i popielnicowych pochodzących z czasów kultury łużyckiej.

- W trakcie prowadzonych prac natrafiliśmy na pochówek warstwowy, a także odsłonięty został kamienny krąg, wewnątrz którego znajduje się kilka pochówków jamowych oraz popielnicowych zawierających elementy użytkowe jak zapinki oraz ozdoby wykonane z żelaza i brązu. Jeden z obiektów przypomina pochówek skrzynkowy, co wskazywałoby na kulturę pomorską, natomiast unikatowe żelazne zapinki ze względu na ozdobne elementy z brązu mogą pochodzić z kręgu kultury skandynawskiej. Jednak na ostateczne wyniki badań odkrytych w tym miejscu artefaktów trzeba poczekać — mówi Waldemar Jaszczyński.

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Ludzkie szczątki za Szpitalem Jerozolimskim

Zdaniem malborskich archeologów, pochówki w kamiennym sarkofagu z pewnością dotyczą jednej rodziny, natomiast znajdujące się w wewnątrz kamiennego kręgu i jego bezpośredniej bliskości mogą należeć do ważnych osób dla ówczesnej społeczności zamieszkującej ten teren. Mogą o tym świadczyć odnalezione ozdoby.

O tym, że Parpary mogą być bardzo ciekawym miejscem odkryć archeologicznych świadczą już zapisy pochodzące z XIX wieku. W wydanym w 1886 roku "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" czytamy (w tomie VII na str. 870-871) iż: "Wieś ta [Parpary - przyp. wch] jest starą osadą, o czym świadczy znalezione tu cmentarzysko z urnami".

Niezwykłe znalezisko archeologiczne w Parparach koło Sztumu....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki