Niezwykłe świadectwo

Barbara Madajczyk-KrasowskaZaktualizowano 
Papież Jan Paweł II lubił Gdańsk. Podczas swoich pielgrzymek przyjeżdżał tu dwa razy
Papież Jan Paweł II lubił Gdańsk. Podczas swoich pielgrzymek przyjeżdżał tu dwa razy Robert Kwiatek/Archiwum
Czuwająca przy umierającym Janie Pawle II dr Wanda Półtawska czytała mu książkę o Gdańsku "Wolne Miasto" Mieczysława Jałowieckiego. Przyjaciółka Papieża czytanie książki przerwała 30 marca. Papież zmarł 2 kwietnia. Dr Półtawska nie zdążyła przeczytać tylko ostatniej strony.

Wanda Półtawska ujawniła to zdarzenie w książce: "Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni ks. Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich", która niebawem trafi do księgarń. Fragment dotyczący lektury Papieża znajduje się w ostatnim rozdziale książki na ostatnich stronach ( 573 str.) Całość zawiera 576 stron.

"Ojciec Święty zainteresował się tą książką napisaną świetnie, żywo i obejmującą czasy znane naszemu pokoleniu, znane osoby. Chciał tego słuchać i czytałam mu to dosłownie do końca życia. Nie zdołałam skończyć, ale zabrakło tylko jednej strony. Czytałam do środy (30 marca), potem przeszkodzili nam lekarze i nie udało mi się tej ostatniej kartki przeczytać. Był cały czas zainteresowany treścią i jakkolwiek pod koniec życia słuchał głównie tekstów modlitewnych, to jednak upominał się o dalsze czytanie o losach Gdańska. Wszystko, co dotyczyło Polski, jej historii, zawsze go interesowało".

Wanda Półtawska (podczas wojny walcząca w Szarych Szeregach, później więźniarka obozu koncentracyjnego Ra- vensbruck) ks. Karola Wojtyłę poznała na początku lat 50., gdy był on spowiednikiem w kościele Mariackim w Krakowie. Został jej przewodnikiem duchowym i przyjacielem. Dr Półtawska wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadziła poradnie młodzieżowe i małżeńskie. Przez lata współpracowała z ks. Wojtyłą. Dzięki jego pomocy założyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Gdy w 1962 roku otarła się o wyrok śmierci - złośliwy nowotwór, kardynał Wojtyła napisał list do ojca Pio (zakonnika ze stygmatami) z prośbą o modlitwę w intencji jej uzdrowienia, więźniarki obozu koncentracyjnego i matki czterech córek. Wanda Półtawska wyzdrowiała. Kardynał Wojtyła w drugim liście podziękował ojcu Pio za tę otrzymaną łaskę uzdrowienia.

O listach Karola Wojtyły ojciec Pio przed śmiercią powiedział: Te zachowajcie, bo będą ważne. Ta niezwykła przyjaźń dr Półtawskiej z księdzem, biskupem, kardynałem, Papieżem trwała do końca życia Ojca Świętego.

"Beskidzkie rekolekcje" wydała oficyna Edycja św. Pawła. Promocja książki z udziałem autorki odbyła się w czwartek w Warszawie.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie