MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w Osowcu Lęborskim! Archeolodzy znaleźli zbiorową mogiłę. To zabici przez Rosjan Niemcy [ZDJĘCIA]

Robert Gębuś
Robert Gębuś
fot.nadesłane/A.Carnonia
Szczątki prawdopodobnie 8-10 niemieckich żołnierzy odkryli w Osowcu Lęborskim archeolodzy z firmy „Detekt” z Żukowa. Wszystko wskazuje na to, że w zbiorowej mogile znajdują się niemieccy żołnierze rozstrzelani w 1945 r. przez Rosjan. Nieopodal znaleziono także ubrania, w tym dziecięce buty, co oznacza, że w tych okolicach mogli być pochowani również cywile.

Osowiec Lęborski. Archeolodzy znaleźli zbiorową mogiłę

Prace archeologiczne w Osowcu Lęborskim podjęto na podstawie informacji 87-letniego Gerharda Muńskiego, mieszkańca Osowca, który twierdzi, że widział zabitych niemieckich żołnierzy i cywili po dokonanej przez Rosjan egzekucji w 1945 roku (opisywaliśmy sprawę na łamach „Dziennika Bałtyckiego” i „Echa Ziemi Lęborskiej”). Jego zdaniem, zostali później pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach w pobliżu znajdujących się wówczas w Osowcu Lęborskim leśniczówki i budynku gospodarczego.

Archeolodzy odnaleźli mogiłę w pobliżu leśniczówki. Szczątki były niekompletne i pomieszane. Przypuszczalnie, należą do volksszturmistów, starszych osób, które stanowiły w marcu 1945 roku żołnierzy z niemieckiego „pospolitego ruszenia”.

Odnaleźliśmy jedną mogiłę żołnierską, która była prawdopodobnie już wcześniej naruszona. Ktoś w tym miejscu kopał – mówi Maciej Stromski, archeolog z firmy „Detekt z Żukowa. – Znajdowały się tam szczątki prawdopodobnie 8 do 10 osób, leżące jeden przy drugim. To byli mężczyźni w wieku ok. 60 lat. Byli pochowani nago, bez ubrania. Jeden ze szkieletów miał pękniętą kość przedramienia i rozbitą czaszkę. Wskazywałoby to na to, że był bity i mógł być uderzony w głowę kolbą karabinu. Znaleźliśmy w pobliżu guziki wojskowe. W mogile były także wojskowe buty. Po analizie antropologicznej, szczątki zostaną przekazane do pochówku.

Naoczny świadek: Zginęło ok. 60 osób, w tym cywile

Jak wskazuje naoczny świadek zdarzenia Gerhard Muński, kiedy w marcu 1945 roku na ten teren wkroczyli Rosjanie, u leśniczego Proissa ukrywało się wówczas kilkudziesięciu uciekinierów z Prus Wschodnich. Muński twierdzi, że zginęło tam około 60 osób, w tym cywile, rodzina i kuzynostwo leśniczego, którzy zostali pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach. Druga mogiła miała znajdować się w okolicach budynku gospodarczego. Jednak podczas kilkudniowych prac na stanowisku w Osowcu, archeolodzy nie znaleźli mogiły cywili.

Nie odkryliśmy innej mogiły. Możliwe że wrócimy na to miejsce, jeśli pojawią się nowe okoliczności – mówi Stromski.

Gerhard Muński jest jednak pewien, że wśród ofiar byli również cywile, w tym kobiety i dzieci, których pochowano w dwóch dołach. W pobliżu miejsca pochówku żołnierzy archeolodzy odnaleźli miejsce, które stanowiło wówczas śmietnisko. Znaleziono tam ubrania, w tym buciki dziecięce, a także pozostałości z leśniczówki.

To mogłoby wskazywać, że zginęli tam również cywile, jednak sprawdziliśmy duży obszar i tej mogiły nie znaleźliśmy – mówi Stromski.

13-latek z Lęborka spisał wspomnienia pradziadka

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki Dawidowi Caroniowi, 13-letniemu lęborczaninowi, który wspomnienia opowiedziane przez swojego pradziadka Gerharda Muńskiego wykorzystał w konkursie. Autorski projekt zatytułował „Marzec 1945 – masowe groby w osowieckim lesie – nieznane i zapomniane”, zainspirowany ogólnopolskim projektem „Póki nie jest za późno”.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Zespół archeologów działa na zlecenie firmy PU Metodis z Sieradza, której prace powierzył z kolei Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel, reprezentowany w Polsce przez Fundację Pamięć w Warszawie. To polsko-niemiecka fundacja, której celami statutowymi są m.in. ekshumacje niemieckich ofiar II wojny światowej oraz opieka nad niemieckimi cmentarzami wojennymi na terenie Polski.

10 największych zaginionych skarbów świata. Legendarne koszt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki