– Ten projekt daje dużo pozytywnej energii. Mówimy dziewczynom o tym, że są wartościowe, że bez względu na to skąd pochodzą i jakie mają zaplecze finansowe, są wyjątkowe. Dajemy im wskazówki do tego, jak walczyć o swoje marzenia i cele. To jest projekt, w którym mówimy, jesteś bella, jesteś piękna, jesteś wyjątkowa, jesteś niepowtarzalna – mówi Otylia Jędrzejczak, jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu. Sponsorem głównym Fundacji Otylii Jędrzejczak, wspierającym program „Mistrzynie w szkołach”, jest firma Bella, wiodący na rynku producent artykułów higienicznych dla kobiet. Uczestniczki akcji otrzymały atrakcyjne pakiety startowe, ufundowane m.in. przez Bellę, CityMotors Gdańsk i HMS.
Na tę niezwykłą lekcję do Nysy przyjechały, na zaproszenie Otylii Jędrzejczak, mistrzynie olimpijskie z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 metrów Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik oraz brązowa medalistka w wioślarstwie z Rio de Janeiro Joanna Hentke.
– Fajnie, że dziewczyny przychodzą, są mega zaangażowane i ćwiczą, a przy tym myślę, że dobrze się bawią. Dla mnie to jest taki przerywnik w wakacjach, ale bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w „Mistrzyniach w Szkołach”. Mam nadzieję, że dzisiaj udało nam się przekonać dziewczyny do aktywności – mówiła Święty-Ersetic.
– Od czterech lat pracuję w szkole i zauważyłam, że wśród dziewcząt jest tendencja do migania się od lekcji wf, ale podjęłam takie działania motywujące, żeby ten wf był dla nich przyjemny, żeby robiły to, co też one chcą i faktycznie stworzyłam grupy, które chcą ćwiczyć i lubią ten wf – dodała Hentke.
– Przyjechałam tutaj, żeby pokazać, że sport jest bardzo fajną formą spędzanie czasu z koleżankami. Nie trzeba ze sobą rywalizować, ale można po prostu się tym sportem bawić. To są w dużej części licealistki, a każda już w tym wieku chce ładnie wyglądać. Bez wątpienia sport pomaga utrzymać choćby ładną sylwetkę. Dziś to jest bardzo modne, a przecież dziewczyny chcą być modne – mówiła Hołub-Kowalik.
Zajęcia skierowane są do uczennic z dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich, bo właśnie w tej grupie wiekowej notuje się u dziewcząt największą absencję na lekcjach wf.
– Niestety muszę to potwierdzić, że ten wiek, czyli koniec szkoły podstawowej i początek liceum jest trudnym okresem dla dziewczyn i dużo z nich lawiruje na lekcjach wychowania fizycznego. Cieszę się, że Otylia Jędrzejczak wraz ze swoją ekipą mistrzyń przyjechała do Nysy. Dziewczynom trzeba pokazać, że te sportowe działania mają cel, że coś mogą osiągnąć – mówił Bogusław Kalla, nauczyciel wychowania fizycznego z I Liceum Ogólnokształcącego Carolinum w Nysie.
Otylia Jędrzejczak podkreśla, że w tej grupie wiekowej wśród dziewcząt jest też zatrważająca liczba samobójstw. – Dlatego musimy poruszać te bardzo ważne kwestie, jak dążenie do celu. Można robić to poprzez aktywność fizyczną. Możemy im pokazać, że wystarczy odrobina aktywności fizycznej i ich endorfiny od razu wzrastają – dodała Jędrzejczak.
To była trzecia tegoroczna odsłona akcji „Mistrzynie w Szkołach”. Dwie poprzednie odbyły się w Świeciu w Kujawsko-Pomorskiem oraz Kołobrzegu w Zachodniopomorskiem, a Otylia Jędrzejczak wraz z mistrzyniami sportu odwiedzi jeszcze Łódź, Katowice i Gdańsk. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Huawei nova Y61 4/64GB Zielony
Smartfon HUAWEI nova Y61 to sprzęt dla osoby chcąc…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Błękitny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

Motorola Moto G23 4/128GB Grafitowy
5G:nie;Alarm (budzik):tak;Aparat przedni:16 Mpix;A…
kup teraz

Infinix Note 12 2023 8/128GB Biały
smartfon infinix note 12 2023 to niezwykle wydajne…
kup teraz

Motorola Moto G53 4/128GB Srebrny
Smartfon Moto G53 5G został zaprojektowany z myślą…
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?