Niewidoma nauczycielka z Gdyni spełniła marzenie. Niezwykła historia Heleny Urbaniak

red
83-letnia Helena Urbaniak, niewidoma, ale obdarzona intuicją i wciąż aktywna zawodowo nauczycielka z Gdyni, uczy dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku posługiwać się językiem Braille'a oraz nowinkami technicznymi ułatwiającymi życie. Napisała też książkę, a dziś jest okazja, aby się z nią spotkać.

Ta niezwykła osoba, pracująca od dwudziestu już lat w Gdyńskiej Szkole Społecznej, jest kochana przez kolejne pokolenia uczniów. Niedawno, dzięki pomocy wielu przyjaciół i ludzi dobrej woli, postanowiła spełnić marzenie i podzielić się z innymi historią swojego życia w formie autobiografii. Tak właśnie powstała książka "Iskierki w mroku".

Stanowi kronikę jej niezwykłego, choć pozbawionego światła i koloru życia - mówi o tej pozycji i samej autorce Mirosław Pawlik, nauczyciel.

Helena Urbaniak mimo niepełnosprawności dała się poznać przez lata jako osoba niezwykle aktywna. Dla przykładu dziesięć lat temu brała udział w rejsie niewidomych osób z całej Polski po Zatoce Gdańskiej. Już jako dziecko była [b]ciekawa świata. Nauczyła się m.in rozkręcać i skręcać radia. Dziś korzysta z dyktafonu, czy notatnika brajlowskiego o nazwie BrailleSense. Dzięki temu może prowadzić [b]dziennik lekcyjny, słuchać nagranych książek, albo czytać je w brajlu. Obsługuje urządzenie dla niewidomych IBAI, pozwalające np. na sterowanie telefonem, tabletem, czy komputerem. Te wszystkie, przydatne umiejętności, przekazuje uczniom.

Spotkanie z Heleną Urbaniak, poprowadzone w formie wieczorku literacko-muzycznego] oraz wspólne kolędowanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbędzie się już dziś, w czwartek 12 grudnia, o godz. 17 w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kartuskiej 20b w Chyloni.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

FLESZ - zmiana zasad udzielania ślubów kościelnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie