18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieważny testament

Redakcja
Łukasz Berg
Łukasz Berg
Na pytania czytelników odpowiada Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku

Kiedy można żądać uznania testamentu za nieważny? W jaki inny sposób spadkobiercy mogą bronić się przed skutkami sporządzonego testamentu?

Według art. 945 Kodeksu cywilnego testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony pod wpływem groźby lub błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści.

Ponadto o nieważności testamentu może być mowa, gdy sporządzony został w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2004 r. (II CK 245/2004) potwierdzono, że jedną z przyczyn nieważności testamentu jest sporządzenie go w stanie wyłączającym swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli.

"Doświadczenie życiowe uczy - stwierdził Sąd Najwyższy - że tak jest, jeśli spadkodawca przepisuje własnoręcznie w obecności spadkobiercy testament zredagowany na piśmie przez tegoż spadkobiercę."

Aby testament był ważny, to spadkodawca musi w całości napisać go pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Istnieją również inne rodzaje testamentów tj. notarialny czy ustny. Na nieważność testamentu z przyczyn wymienionych w pierwszym akapicie nie można powołać się po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Spadkobierca (także testamentowy) może zostać wykluczony od dziedziczenia, jeśli uznany będzie za niegodnego - zostaje wyłączony wówczas od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego, jeżeli umyślnie dopuścił się on ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.

Pojęcie "ciężkiego przestępstwa" nie jest tożsame z terminem "zbrodnia" określonym w przepisach ogólnych Kodeksu karnego. W konkretnych okolicznościach, "ciężkim przestępstwem" może okazać się także czyn uznany za występek.

Za niegodnego może być również uznany spadkobierca, który podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności bądź spadkobierca, który umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego lub przerobione przez inną osobę.

Uznania spadkobiercy za nie-godnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku. Spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nieważny testament - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki