Nieważny testament

  Nieważny testament

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na pytania czytelników odpowiada Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku
  Kiedy można żądać uznania testamentu za nieważny? W jaki inny sposób spadkobiercy mogą bronić się przed skutkami sporządzonego testamentu?

  Według art. 945 Kodeksu cywilnego testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony pod wpływem groźby lub błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści.

  Ponadto o nieważności testamentu może być mowa, gdy sporządzony został w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 grudnia 2004 r. (II CK 245/2004) potwierdzono, że jedną z przyczyn nieważności testamentu jest sporządzenie go w stanie wyłączającym swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli.

  "Doświadczenie życiowe uczy - stwierdził Sąd Najwyższy - że tak jest, jeśli spadkodawca przepisuje własnoręcznie w obecności spadkobiercy testament zredagowany na piśmie przez tegoż spadkobiercę."

  Aby testament był ważny, to spadkodawca musi w całości napisać go pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą. Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

  Istnieją również inne rodzaje testamentów tj. notarialny czy ustny. Na nieważność testamentu z przyczyn wymienionych w pierwszym akapicie nie można powołać się po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

  Spadkobierca (także testamentowy) może zostać wykluczony od dziedziczenia, jeśli uznany będzie za niegodnego - zostaje wyłączony wówczas od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego, jeżeli umyślnie dopuścił się on ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.

  Pojęcie "ciężkiego przestępstwa" nie jest tożsame z terminem "zbrodnia" określonym w przepisach ogólnych Kodeksu karnego. W konkretnych okolicznościach, "ciężkim przestępstwem" może okazać się także czyn uznany za występek.

  Za niegodnego może być również uznany spadkobierca, który podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności bądź spadkobierca, który umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego lub przerobione przez inną osobę.

  Uznania spadkobiercy za nie-godnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku. Spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieważny

  Ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jest kilka przesłanek nieważności testamentu...jeśli jakaś wystąpi to można go unieważnic. Polecam poczytać na http://spadkopedia.pl/kiedy-testament-jest-niewazny/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ach te testamenty

  Stach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Każdy testament mozna podważyć. Jednak podważenie testamentu sporzadzonego przez notariusza jest w praktyce bardzo trudne i rzadkie (więcej na ten temat mozna przeczytac tutaj:...rozwiń całość

  Każdy testament mozna podważyć. Jednak podważenie testamentu sporzadzonego przez notariusza jest w praktyce bardzo trudne i rzadkie (więcej na ten temat mozna przeczytac tutaj:
  http://www.eporady24.pl/podwazenie_testamentu,pytania,5,22,7736.html ). Ja wlasnie przymierzam sie do napisania testamentu.Chce sam rozdysponowac swoim majątkiem na wypadek śmierci. Liczę na to, ze dzieci uszanują moją wole i nie beda się wykłócać o to, co komu przypadlo…zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przykłady nieważnego testamentu

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Kilka ciekawych przykładów kiedy testament staje się nieważny można znaleźc tutaj:
  http://spadek-i-spadkobierca.blogspot.com/2013/06/niewaznosc-testamentu.html

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo