Nietypowy mural pojawił się na terenie Młodego Miasta....

  Nietypowy mural pojawił się na terenie Młodego Miasta. Belgijski artysta wykonał go z drewna zebranego na terenie Stoczni Cesarskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nietypowy mural pojawił się na terenie Młodego Miasta w Gdańsku
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Na Młodym Mieście w Gdańsku pojawił się mural pt. "Obrońca" autorstwa belgijskiego artysty Stefaan’a De Croock’a. Dzieło powstało na zlecenie właściciela terenu Stoczni Cesarskiej.
  Na ścianie szczytowej budynku dawnej remizy zawisł mural pt. „Obrońca”. Mural artysty Stefaan’a De Croock’a, od lat działającego pod pseudonimem Strook, przedstawia portret człowieka, który wystąpił w obronie praw człowieka.

  Co ciekawe, mural wykonany został z elementów starego drewna uzbieranego na terenie Stoczni Cesarskiej.

  Zobacz galerię

  - Stare drewno ma swój unikalny charakter, wytworzony przez lata jego użytkowania. Dla mnie te ślady są metaforą blizn, które ma każdy człowiek. Te blizny definiują nas jako osoby, takimi, jakimi jesteśmy. Każdy fragment drewna użytego do stworzenia „Obrońcy” był cichym świadkiem wydarzeń, które miały miejsce w Gdańsku. Dlatego też drewna celowo nie poddałem zbędnej obróbce czy barwieniu. Chciałbym, aby „Obrońca” pełnił również rolę cichego strażnika przyszłych procesów rewitalizacyjnych na Młodym Mieście- wskazuje autor muralu.


  Stefaan De Croock jest belgijskim artystą, znanym głównie z dzieł sztuki wykonanych z odzyskanego starego drewna, które wykorzystuje przy tworzeniu portretów. W swoich pracach głównie wykorzystuje drewno znalezione w dawnych zakładach przemysłowych, ale również w opuszczonych domach.

  -Kawałki drewna, które znajduję, zawsze mają swoją historię- podkreśla Strook- Czasem jest to historia zupełnie nieznana, czasem zapomniana. Ja nadaję tym połączonym kawałkom drewna nowe życie, aby mogły kiedyś opowiedzieć jeszcze jedną historię.  Prace Strooka były dotychczas prezentowane w takich miastach jak Los Angeles, San Francisco, Miami, Meksyk czy Bangkok oraz w wielu miastach europejskich. „Obrońca” jest pierwszym muralem artysty poza granicami Belgii.


  Zobacz też: Mural na Forum Gdańsk


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!