Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite zdjęcia Łeby. Tak zmieniała się miejscowość na przestrzeni lat. ZDJĘCIA

red.
Tak zmieniała się Łeba na przestrzeni lat. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
Tak zmieniała się Łeba na przestrzeni lat. Zobaczcie archiwalne zdjęcia! Miejska Biblioteka Publiczna w Łebie
Dziś to już inna Łeba ale niezmiennie zachowała swój niepowtarzalny klimat. Prezentujemy zdjęcia miasta, otrzymane dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie.

Tak zmieniała się Łeba na przestrzeni lat. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Łeba to turystyczna perła nie tylko powiatu lęborskiego, ale całego polskiego wybrzeża. zamieszkiwana przez niespełna 4 tys. osób prawa miejskie otrzymała w 1357 roku. Jej wielkim atutem jest położenie: pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko, przy ujściu rzeki Łeby do Morza Bałtyckiego w otulinie lasów Słowińskiego Parku Narodowego, z niesamowitymi, ruchomymi wydmami, oraz rezerwatu Mierzei Sarbskiej. Jest gdzie wypoczywać, spacerować i korzystać z uroków wyjątkowego klimatu Łeby.

Czytaj także: Nalegał, by policjanci zbadali jego trzeźwość. Okazało się, że... był poszukiwany listem gończym

Turystycznej kariery Łeby nie przerwał nawet potężny sztorm z 11 stycznia 1558 który doszczętnie zniszczył Starą Łebą, zabrał zabudowania, port i pogrzebał w piasku kościół św. Mikołaja. Cofające się morze wyżłobiło nowe koryto Łeby, którego ujście zostało przesunięte półtora kilometra na wschód. Po kolejnym sztormie, w 1570 roku mieszkańcy przeprowadzili się w nowe miejsce, po drugiej stronie Łeby.

Rozwój komunikacji kolejowej i drogowej zapoczątkował turystyczne dzieje miasta. Ze względu na swe krajobrazowe i przyrodnicze walory, Łeba stała się wówczas ulubionym miejscem wypoczynku niemieckich gwiazd i artystów. Intensywny rozkwit miejscowości pod względem turystycznym przyniosły dopiero lata powojenne. Począwszy od kwietnia 1945 r. aż po dzień dzisiejszy, Łeba jest chętnie odwiedzanym kurortem letniskowym, a także ważnym ośrodkiem rybackim.

Dzisiejszy burmistrz Łeby, Andrzej Strzechmiński, utworzył Stowarzyszenie Forum Turystyczno-Gospodarcze w Łebie. Interesującym pomysłem są masywne odlewy dłoni z brązu Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej po 1989 r., które osadzono na kamieniach wzdłuż zrewitalizowanego odcinka historycznej ulicy Kościuszki. Każdy może przyłożyć swoją dłoń do odcisków dłoni prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Oficjalnego otwarcia alei dokonała córka ostatniego Prezydenta II RP - Jadwiga Kaczorowska. Przy ulicy Kościuszki przysiądziemy także na ławce Danuty Hryniewicz, zasłużonej kynolog, mieszkanki Łeby, która ocaliła oraz rozpropagowała rasę polskiego owczarka nizinnego.

Za realizację przedsięwzięcia Łeba otrzymała nagrodę w plebiscycie „Hit Turystyczny Roku 2011” przyznaną przez Związek Miast Bałtyckich.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki