Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie w Tatrach. Grzyb jak z horroru? Kolczakówka piekąca, zwana „krwawiącym zębem”, znaleziona na jednym ze szlaków

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Biały kapelusz grzyba pokrywają krwistoczerwone krople. Ze względu na wygląd kolczakówkę porównuje się do krwawiącego zęba.
Biały kapelusz grzyba pokrywają krwistoczerwone krople. Ze względu na wygląd kolczakówkę porównuje się do krwawiącego zęba. Darvin DeShazer (darv) at Mushroom Observer/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons/zdjęcie ilustracyjne
Natura kryje mnóstwo tajemniczych okazów, które dla człowieka mogą stanowić surrealistyczny wytwór. Niektóre są jak z bajki, niektóre rodem z horroru. Kolczakówka piekąca należy do tej drugiej kategorii. Obrazowo zwana jest „krwawiącym zębem”, niekiedy „diabelskim”, przez Tatrzański Park Narodowy żartobliwie zaliczona do widoków z kategorii „ósmy pasażer Nostromo”. Jak wygląda? Gdzie można ją znaleźć?

"Krwawiący ząb" w Polsce to rzadkość

Grzyb kolczakówki piekącej rośnie w Polsce niezwykle rzadko. O jego odkryciu poinformowano w social mediach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na rzadki okaz trafił Łukasz Klimaszyk, jeden z edukatorów akcji #PoSzlaki.

- W przyrodzie oprócz obrazków pełnych pięknych kwiatów, imponujących krajobrazów czy tajemniczych zwierząt można znaleźć widoki z kategorii „ósmy pasażer Nostromo” – czytamy na facebookowym fanpage’u.

Gdzie rośnie kolczakówka piekąca?

„Krwawiący ząb”, bo tak też nazywa się grzyba, jest zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną. Rośnie w lasach iglastych, w otoczeniu sosen lub świerków, z którymi żyje w symbiozie.

- W przypadku grzybów i drzew, polega to na tym, że grzyby czerpią z drzewa składniki odżywcze, w zamian dostarczają im wodę i niezbędne drzewom związki nieorganiczne. Win-win w pełnej krasie – przekonują edukatorzy TPN.

Awangardowe ciastko czy gadżet z horroru? Tak wygląda grzyb kolczakówki

Kolczakówka piekąca należy do grzybów z rodziny kolcownicowatych. Kapelusz najczęściej jest barwy białej lub bladoróżowej, a powierzchnię pokrywają krople wodnistej wydzieliny. To owocniki grzyba, są intensywnie czerwone, dopiero z czasem czernieją. Internauci porównali twór do rekwizytu z filmu o zombie, padło też zestawienie z… ciasteczkiem z jagodami. O ile część z nas pierwszy raz w życiu słyszy o kolczakówce, niektórzy widzieli ją w polskich lasach.

- Spotkana rok temu przy Szlaku nad Reglami, pomiędzy Doliną Białego a Kalatówkami – czytamy na forum.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki