Niepełnosprawny łatwiej dostanie się na plażę w Gdyni

  Niepełnosprawny łatwiej dostanie się na plażę w Gdyni

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Niepełnosprawni, poruszający się na wózkach inwalidzkich i odpoczywający w Gdyni, będą mogli od przyszłego roku... wjeżdżać w morze. Umożliwi im to specjalny gumowy chodnik, który zostanie zamontowany na plaży w Śródmieściu.
  - Teraz, żeby osoba na wózku inwalidzkim mogła znaleźć się w wodzie, musi korzystać z pomocy innych - mówi Alicja Gontarz, kierownik samodzielnego referatu ds. osób niepełnosprawnych. - Dzięki specjalnemu chodnikowi niepełnosprawni będą mogli sami poczuć morską bryzę tuż przy brzegu. To będą dla nich zupełnie inne doznania.

  Podobny chodnik od kilku sezonów zainstalowany jest na plaży we Władysławowie. - Taki gumowy wjazd do morza kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od jego długości - wyjaśnia Roman Koszela z Wydziału Dróg Urzędu Miasta Władysławowa. - Jego szerokość to dwa metry. Wykonany jest ze specjalnie wzmocnionej, antypoślizgowej gumy, odpornej na działanie wody morskiej.

  Na końcu zamontowana jest barierka bezpieczeństwa. Po sezonie chodnik można zwinąć i schować do magazynu. Z takiego udogodnienia codziennie na naszej plaży korzysta kilka osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

  Pracownicy gdyńskiego referatu ds. osób niepełnosprawnych chcą, by ich podopieczni mogli normalnie funkcjonować, więc zlikwidowanie barier architektonicznych postawili sobie za punkt honoru.

  Teraz sami niepełnosprawni mogą też wskazywać, co jeszcze należy poprawić w mieście. Została opracowana specjalna ankieta, w której mogą wpisać miejsca turystyczne niedostosowane dla osób poruszających się na wózkach. Można ją już pobrać ze strony www.gdynia.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo