Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemieckie miny w Zatoce Gdańskiej. Kiedy nastąpi neutralizacja? Prawdopodobnie po sezonie wakacyjnym

Piotr Kallalas
Detonacja miny w Zatoce Gdańskiej w styczniu 2016 r.
Detonacja miny w Zatoce Gdańskiej w styczniu 2016 r. 13 Dywizjon Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety Poprzednie Następne
Miny znalezione w kwietniu w okolicy gdyńskiego portu na razie pozostaną w miejscu znaleziska. Decyzja o sposobie ich neutralizacji jeszcze nie zapadła, jednak usunięcie niebezpiecznego materiału z akwenu odbędzie się prawdopodobnie po sezonie wakacyjnym.

W kwietniu podczas badań przedinwestycyjnych prowadzonych w okolicy Portu Gdynia natrafiono na szereg obiektów mino-podobnych. Okazało się, iż dwa z nich to niemieckie miny z okresu II wojny światowej. O sprawie została poinformowana Sekcja Rozminowania Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców.

- Znaleźliśmy obiekty niebezpieczne. Najprawdopodobniej są to miny typu GC. Obiekty znajdują się poza torem wodnym i po dokładnym rekonesansie pozostały w miejscu znaleziska. W tej chwili opracowujemy scenariusze, które pozwolą nam na usunięcie min - powiedział kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Miny znajdują się na głębokości 9-10 metrów i są umiejscowione w kierunku wschodnim i północno-wschodnim od infrastruktury portu.

Miny w Zatoce Gdańskiej. Zabezpieczono teren

Teren został odpowiednio zabezpieczony przez służby.

- W dniach 08.05.2018 r. i 14.05.2018 r. ogłoszone zostały stosowne Ostrzeżenia Nawigacyjne, ustanawiające strefy bezpieczeństwa o promieniu 150 m w rejonie zalegania niebezpiecznych obiektów podwodnych, gdzie obowiązuje zakaz trałowania i kotwiczenia - poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

Miny w Zatoce Gdańskiej. Gdzie i kiedy neutralizacja?

Jedną z opcji, jakie są obecnie analizowane, jest neutralizacja w wodach zatoki. Jest jednak za wcześnie, aby dywagować nad dokładnym czasem i miejscem akcji.

- Pod koniec miesiąca planowane jest spotkanie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za działania w takich sytuacjach. Wtedy też zostaną podjęte decyzje o harmonogramie i sposobie działania. Plan będzie uwzględniał bezpieczeństwo użytkowników obszarów morskich oraz kwestie środowiskowe, dlatego neutralizacja odbędzie się po sezonie turystycznym. O sposobie zabezpieczenia, w tym zamknięciu plaż w czasie neutralizacji min, zdecydują eksperci - powiedziała Magdalena Kierzkowska.

To nie pierwsze niebezpieczne znalezisko w okolicach gdyńskiego portu. W 2015 roku również znaleziono miny tego typu, a akcja neutralizacji odbyła się w wodach Zatoki Gdańskiej.

Czytaj więcej: Detonacja miny w Zatoce Gdańskiej - styczeń 2016 [zdjęcia, wideo]

Zobacz też: Wybuch miny na Bałtyku. Zobacz widowiskową akcję nurków - minerów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki