Niemcy na tropie nazistów z obozu Stutthof

redZaktualizowano 
Osiem osób, które w czasie II wojny światowej służyły w obozie Stutthof może stanąć przed sądem. Podejrzanych zidentyfikowała Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych. Teraz niemieccy prokuratorzy sprawdzą czy podejrzani brali udział w mordowaniu więźniów obozu.

Czy będziemy świadkami kolejnego procesu personelu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego? Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w niemieckim Ludwigsburgu namierzyła osiem osób, które w czasie II wojny światowej miały pełnić służbę w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Jak wyjaśnił Jens Rommel, szef Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w rozmowie z agencją DPA, podejrzanych jest w sumie osiem osób - czterech mężczyzn i cztery kobiety. Zidentyfikowane osoby, w obozie Stutthof miały pełnić funkcje strażników, sekretarek oraz pracowników centrali telefonicznej.

Rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Stutthof [ZDJĘCIA]

Centrala w Ludwigsburgu, sama nie posiada uprawnień na prowadzenie postępowań w sprawach byłych zbrodniarzy nazistowskich, dlatego wszystkie dokumenty zostały przekazane niemieckim śledczym. Jak dodał Jens Rommel osiem spraw trafiło już do rąk "odpowiednich prokuratorów".

Teraz niemieccy śledczy sprawdzą, jaka była faktyczna rola zidentyfikowanych osoby i czy faktycznie brały one udział w mordowaniu więźniów obozu. Prokuratorzy będą musieli się jednak spieszyć z przygotowywaniem ewentualnych zarzutów, ponieważ wszyscy podejrzani są już w bardzo podeszłym wieku.

Dodajmy, że Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w czasie swojej wieloletniej działalności doprowadziła do skazania kilku tysięcy sprawców zbrodni nazistowskich. Instytucja jeszcze przez dekadę będzie tropić funkcjonariuszy zbrodniczego systemu. Następnie zostanie przekształcona w centrum dokumentacji.

Przypomnijmy, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Konzentrationslager Stutthof utworzony został 2 września 1939 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu w granicach współczesnej Polski. Przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 26 krajów. Najliczniejszą grupę stanowili Żydzi (około 50 tysięcy) oraz Polacy. Liczbę ofiar ocenia się na około 65 tysięcy.

Stutthof nie znalazł się w akcie oskarżenia w czasie procesów norymberskich. Część członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego skazano w trakcie czterech dużych procesów przed polskimi sądami oraz w trakcie kilku pojedynczych procesów przed sądami innych państw. W sumie osądzono niewielki procent zbrodniarzy z liczącej około 2 tysięcy osób załogi KL Stutthofu.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
ksjdh

Chyba Twój stary...

o
orest

Nazistów. Szkoda ze nie podali narodowości bo to maga być Chińczycy.

B
Było, ... nie minęło.

Jak wyjaśnił Jens Rommel, szef Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w rozmowie z agencją DPA,( ... )
KL Stuthoff była to "wysokiej klasy rzeźnia"!, "obsługiwana" przez (właściwie) rzeźników, którzy poswięcali się "dem deutchen Volk", a później NKWD, gdyż "było im wszystko jedno"!

P
Plejada

Austriaków głombie;)

k
kat

Niemcy zaczeli rozliczać swoich w latach '60 XX wieku, ale do dziś nikt nie rozliczył Austryjaków, Belgów,Hollendrów.

o
o to to

U nas też większość popierała dojście stalinistów do władzy. To znaczy że mamy wszyscy mamy za to ponosić odpowiedzialność?

K
Karolina

Ale i tak mają przechlapane bo Niemcy z mlekiem matki wyssali nienawiść do nazistów.

Ł
Łodzianin

Niemcy na tropie Niemców z obozu Stutthof

h
hmmm

To się ironia nazywa, to oznacza, że on nie mówił poważnie, ale pewnie nie przypuszczał, że bedzie miał takich mało rozgarniętych czytaczy jak Ty

t
tpto

Ta łajza udająca Polaka kopami powinna być potraktowana ze swoim synusiem i bezpłodną blokierką.

M
Magnezz

No to gratulacje, denazyfikacja po wojnie była tylko powierzchowna zwłaszcza po stronie amerykańskiej, teraz się obudzili kiedy większość zbrodniarzy już umarła. Warto dodać, że tak naprawdę to współwinna jest duża część narodu tamtego pokolenia, która z entuzjazmem popierała Hitlera do czasu kiedy zwyciężał a później zatajała zbrodnie.

p
patriota

!

s
spokojny

wzięli przykład z tempa ścigania zbrodni komunistycznych w Polsce - za sto lat będziemy ścigać jakichś dziadków? Aha, nie mówmy, że za te zbrodnie komunistyczne byli odpowiedzialni komuniści, bo to nie było jakieś kosmiczne plemię tylko Polacy.

P
Piotr

cyt, " działali w polskim obozie zagłady Stutthof." za ten wpis powinieneś już siedzieć!!!!! taki

Schutzhaft, resztę sobie doczytaj.

H
Hitler Kaputt

Na zdjęciu pod tym artykułem są nadludzie z wermahtu i SS. Obie te formacje założyli austriak adolf hitler i niemiec heinrich himmler. Ten himmler to był z bawarii i w100% był niemcem i to on zartudnił głównie austriaków do kierowania fabrykami śmierci - konzentazion lager. To ostatnie to po miemiecku. Ideolodzy rasizmu byli niemcami , wykonawcy oczyszczaniea lebens raumu {przestrzeni życiowej dla rasy panów} byli niemcami. Ale teraz wnuki rasy panów fałszują historię.

Dodaj ogłoszenie