Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektóre przypadki mogą przebiegać gwałtownie, a nawet prowadzić do zgonu [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
FOT. EDYTA OKONIEWSKA
Z Arkadiuszem Błaszczykiem, lekarzem w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie rozmawia Edyta Okoniewska.

Czym jest włośnica?
Włośnica (trichinelloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez Trichinella spiralis. Jest to pasożytniczy nicień, którego cysty bytują w mięśniach poprzecznie prążkowanych zarażonych zwierząt mięsożernych lub wszystkożernych (np świń czy dzików). Zarażenie następuje po spożyciu niezbadanego przez weterynarza mięsa lub mięsa niepoddanego wystarczającej obróbce termicznej. Wg biuletynów Państwowego Zakładu Higieny w 2014 roku w Polsce rozpoznano zakażenie włośnicą u 32 osób. Zachorowania często występują w tzw. ogniskach ponieważ kilka - kilkanaście osób spożywa w zbliżonym czasie mięso tego samego zarażonego zwierzęcia.
Nie jest to obecnie choroba częsta, więc nie każdy lekarz ma okazję zetknąć się z chorym na włośnicę

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Nasilenie dolegliwości bywa różne, ich wystąpienie zależy od wielu czynników m.in od kondycji zarażonego człowieka, stopnia inwazji - czyli ilości spożytych cyst i wielu innych. Typowe objawy to wysoka gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha, u około połowy chorych występuje biegunka, dość charakterystyczny jest także obrzęk twarzy. Jednak wiele chorób ma podobne objawy, więc niezwykle istotny jest wywiad dotyczący spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa, zwłaszcza dziczyzny. Są przypadki zupełnie bezobjawowe, inna część chorych przechodzi zarażenie łagodnie i często dolegliwości przypisuje się np grypie. Objawy mogą wystąpić od 1 do 6 tygodni od spożycia zarażonego mięsa. Część przypadków może przebiegać gwałtownie aż do zgonu włącznie. Zdarzają się powikłania kardiologiczne czy neurologiczne. Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na dobrze zebranym wywiadzie i wykonaniu badań serologicznych. W przypadkach wątpliwych pomaga wykonanie biopsji mięśni.

W jaki sposób leczy się tę chorobę?
W leczeniu włośnicy specjalizują się lekarze zakaźnicy. Stosuje się leki przeciwpasożytnicze (np mebendazol) oraz leczenie objawowe, w wybranych przypydkach sterydoterapię.

Czy jest uleczalna i dlaczego jest tak niebezpieczna?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie wolno spożywać nieprzebadanego mięsa (lub jego przetworów) zwierząt hodowlanych i dzikich, unikać potraw z surowego mięsa. Mięso należy poddawać starannej obróbce termicznej. Odpowiednie zamrażanie (tzw głębokie) również chroni przed zarażeniem, choć nie ma pewności czy skuteczne jest w przypadku mięsa zwierząt dzikich. Konserwowanie, peklowanie, suszenie i wędzenie, przygotowanie w kuchence mikrofalowej są uznawane za metody nieskuteczne jeśli mięso zawierało cysty włośnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki