Niedziele handlowe 2020. Czy niedziela 23 lutego 2020 r. to niedziela handlowa i zrobisz duże zakupy? Niedziele handlowe w 2020 r. [lista]

Zbigniew Biskupski AIP
Oprócz standardowych promocji w Lidlu, Biedronce i innych sklepach pojawiają się specjalne oferty sobotnie. Tak będzie też na pewno w sobotę 15 lutego. Lucyna Nenow / Polska Press
Niedziele handlowe 2020. W ostatnią niedzielę poprzedniego miesiąca, a więc 26 stycznia pożegnaliśmy niedziele handlowe na długo. Na kolejną trzeba czekać do kwietnia. Pozostaje więc robić duże zakupy albo po pracy w tygodniu albo poświęcić na nie sporo czasu w sobotę. W niedzielę oczywiście nadal mogą prowadzić handel małe sklepy osiedlowe, zakupy można też zrobić na stacji benzynowej. Ale ceny są tam ze zrozumiałych względów wyższe a wybór towarów mniejszy niż np. w popularnych dyskontach takich jak Biedronka czy Lidl. Kiedy będą w 2020 roku niedziele handlowe? Podajemy konkretne daty.

Niestety, choć 23 lutego będzie ostatnią niedzielą miesiąca, to nic z tego. Już nie obowiązuje ubiegłoroczna zasada, że ostatnia niedziela miesiąca to niedziela handlowa i zakaz handlu jej nie obejmuje.
Za nami sobota handlowa 15 lutego i dla wieku nerwy w kolejkach i przy kasach...
Soboty handlowe – na razie, nikt jeszcze nie wpadł, że w Polsce co do zasady soboty są wolne więc dlaczego handlowcy mają nie mieć wolnego jak w niedzielę – mogą wyprowadzić z równowagi, bo właściwie nie ma takiej pory by duże zakupy w dużych sklepach zrobić nie tracąc nerwów w kolejce do kasy lub przy pustej półce, z której zdążyły zniknąć/nie zdołała obsługa uzupełnić akurat te produkty, na których zależy nam szczególnie. Nawet bowiem jeśli wybierzemy się po zakupy skoro świt, albo tuż przed zamknięciem, to i tak nie unikniemy nerwów. W pierwszym przypadku zazwyczaj czynna będzie jedna-dwie kasy z kilkunastu, a wieczorem i dwie kasy i puste półki…
Co zrobić w tej sytuacji? Zasadniczo są dwa rozwiązania: przestawić się na duże zakupy robione w dni robocze albo robić duże zakupy przez internet.
Pierwsze rozwiązanie z zasady wydaje się oczywiste, ale może być trudne w realizacji. Jeśli mamy i tak już napięty harmonogram zajęć, w tym pracę, która wymaga od nas aktywności w godzinach teoretycznie wolnych, znalezienie kilku godzin na duże zakupy może być trudne. Oczywiście najprościej byłoby wybrać dzień i godziny „na sztywno” i się ich trzymać. Improwizacja u osób zapracowanych rzadko bowiem sprawdza się w praktyce.
Z kolei zakupy przez internet to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne, ale dostępne tylko tam gdzie takie sklepy działają, Dużo gorzej w mniejszych miejscowościach – nawet jeśli kurier dostarcza, to koszty dostawy mogą stawiać pod znakiem zapytania ekonomiczną sensowność takiego rozwiązania.

A w niedzielę?
W 45. niedziel, w które w 2020 r. obowiązuje zakaz handlu w niedziele zostają zakupy w sklepie osiedlowym lub na stacji benzynowej. W jednym i drugim miejscu można zrobić nawet duże zakupy, ale ceny tam są jednak dużo wyższe niż w Lidlu czy w Biedronce.

Także w niedzielę 23 lutego 2020 roku właśnie w tych miejscach należy szukać możliwości zrobienia zakupów. Dochodzą do tego nawet duże sklepy Żabki, które dodatkowo świadczą usługi pocztowe, co pozwala im skorzystać z luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę, dopuszczającej do handlu także w niedziele objęte zakazem handlu takie sklepy. Ponieważ mogą w niedzielę pracować w nich nie tylko właściciele i członkowie ich najbliższych rodzin – jak to dotyczy wszystkich standardowych sklepów uprawnionych do handlu także w niedziele zakazem handlu objęte – asortyment dostępnych tu produktów może być nieporównywalnie większy niż w sklepie osiedlowym. Podobnie jest z cenami – mogą być niższe niż w sklepie osiedlowym, a to za sprawą tego, że Żabki należą do wspólnej sieci i prowadzą wspólną politykę zakupowa, uzyskując lepsze ceny hurtowe od pojedynczych kupców.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Co dalej?

Wciąż otwartymi pozostają trzy pytania:

  1. Czy nauczymy się robić zakupy u kupców w miejsce sieciowych?
  2. Czy w niedzielę przestaniemy w ogóle myśleć o zakupach?
  3. Czy rząd PiS się złamie i zliberalizuje przepisy, przywracając handel w niedziele

Zakaz handlu w niedziele 2020. Czas dla sklepów osiedlowych

Sklepy prowadzone w niedzielę wyłącznie przez właściciela plus ewentualnie członków najbliższej rodziny przejdą teraz prawdziwy test prawdy. Gdy niedziel handlowych jest tyle co nic, albo nabierzemy nawyku kupowania w małych sklepikach albo ostatecznie o nich zapomnimy. U kupców musi być drożej, bo i oni płacą wysokie ceny hurtowe zaopatrując się w towar. A muszą zarobić na utrzymanie sklepu i swoje. Gdy dodadzą do cen po jakich zakupili towary, te z pewnością nie mogą konkurować nawet z Carrefourem, o Biedronce czy Lidlu nie wspominając.

Ale przewagą kupca jest znajomość swoich klientów niemal face to face. Łatwo ustali jakich towarów poszukują. Zamiast dowolnego masła może sprowadzić masło z Kosowa Lackiego czy biały ser z Gołuchowa. W hurtowniach kosztują one niemal tyle samo, a dla konkretnego klienta mają wartość nieporównywalnie większą niż dowolne inne. Jako konsumenci stajemy się wybredni i gotowi płacić za to co lubimy więcej. Co ważne – stać nas coraz bardziej na to.
To jest szansa dla małych kupców: sprowadzać produkty pod znanych sobie klientów.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie. Jak to zrobić? Dlaczego nie należy otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Niedziela to niedziela

Przez ostatnie niespełna dwa lata rządzący zrobili wiele by zohydzić nam zakupy w niedziele, a nawet w sobotę (kosmiczne kolejki do kas). Z sobót jednak raczej nie zrezygnujemy. Kiedyś wszak zakupy trzeba zrobić, a tydzień handlowy skurczył się do absurdalnych rozmiarów.
Natomiast poza galeriami handlowymi w większych sklepach w 2019 roku można było zaobserwować trend zmniejszającej się liczby kupujących. Wiele osób zwyczajnie nie chciało się bawić w rosyjską ruletkę – niedziela handlowa niehandlowa – i albo przeniosło rutynę robienia zakupów na dni powszednie, albo zastosowało wariant zakupów w sklepach internetowych – tam gdzie to jest technicznie możliwe (bo nie np. we wsi pod Małkinią).
Galerie handlowe natomiast zaczęły zmieniać swoje funkcje, a ściślej – przesuwać akcenty z funkcji „handlowa” na „galeria”. Poza kinami coraz więcej fitness, klubów dla dzieci itp. – nie objętych zakazem handlu w niedzielę – sprawia, że do takiej galerii można w niedzielę wybrać się w ciemno, dla rozrywki. A jeśli będą otwarte także sklepy, to przy okazji zrobi się zakupy.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Rząd PiS się ugnie?

Zapomnij. Jego żelazny elektorat lubi stać w kolejkach i gotów dla tych, w których wierzy bezgranicznie (o czym świadczy zero reakcji nawet na ewidentne skandale typu prezes NIK) zrobić znacznie więcej. A tylko jego wola, choć stanowią raptem 30 proc. społeczeństwa się liczy.
Obserwując przez ostatnie cztery lata działania rządu można odnieść wrażenie, że – poza bezdyskusyjnymi transferami finansowymi co racjonalnie krytykować można jedynie za brak ukierunkowania wyłącznie na potrzebujących zamiast dla wszystkich – robi on wszystko, by życie obywatelom utrudnić w myśl idei – trzeba pokazać kto tu rządzi. Tak, bo rządzą opłacani z publicznych pieniędzy urzędnicy, całkowicie bezkarni po rozmontowaniu mechanizmów demokratycznej kontroli, a nie ci, którzy im płacą (podatnicy).
Choćby nie wiem jakie były wyniki sondaży, przynajmniej przez najbliższe trzy lata o liberalizacji przepisów zakazujących handlu w niedzielę nie ma więc nawet co marzyć.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie - pierwszego dnia zrobiło to już ponad 100 tys. osób. Jak to zrobić? Dlaczego Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Niedziele handlowe 2020. Większość przywykła

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny - kochamy okazje” Santander Consumer Banku – banku od kredytów, wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu w niedzielę nie budzi już w naszym społeczeństwie dużych emocji.
Chociaż od wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę nie minęły jeszcze dwa lata, większość Polaków przyzwyczaiła się już do tego, że dostęp do sklepów jest w te dni znacznie ograniczony. Co ciekawe, jak wskazuje badanie Santander Consumer Banku – banku od kredytów, większości wcale to nie przeszkadza. Aż 69,1 proc. respondentów deklaruje, że zakaz handlu w niedziele nie stanowi utrudnienia dla ich codziennego życia.
Blisko 2/3 ankietowanych przyzwyczaiła się do zakazu handlu w niedzielę i po prostu planuje zakupy na inne dni tygodnia. Ponadto prawie połowa Polaków nie widzi potrzeby powrotu do handlu w ten dzień. W przypadku konieczności zrobienia zakupów w niedzielę klienci korzystają ze sprzedaży online (niemal 25 proc.) albo udają się do sklepów, których nie dotyczy zakaz (34,2 proc.). Te strategie najczęściej stosują Polacy z miast do 50 tys. mieszkańców (44,5. proc.) oraz ci, których dochód nie przekracza 1000 zł (52,7 proc. wskazań).

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Materiał oryginalny: Niedziele handlowe 2020. Czy niedziela 23 lutego 2020 r. to niedziela handlowa i zrobisz duże zakupy? Niedziele handlowe w 2020 r. [lista] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 103

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xyz

Zamknąć wszystko żeby było sprawiedliwie. Restauracje, kina, stacje benzynowe, dworce, lotniska, kominikacja miejska też niech nie jeździ, straż pożarna, policja, szpitale i wszystkie inne służby pracujące i pilnujące ciągłości dostaw. Tam też pracują obywatele naszego wspaniałego kraju i mi też należy się wolna niedziela.

G
Gość

ssijcie grubego ku tasa

K
Kasia

To niech tak jest kto chce w niedziele to niech otworzy sklep bez kar żadnych a jak ktoś nie chce to nie otwiera logika i bezsens ta polska upada na dno

G
Gość
18 lutego, 15:17, Gość:

Tylko słychać w galeriach jak dziecko płacze ale mamusia nie słyszy bo musi się lansować a tatuś żreć

Oddaj więc dziecku jego "pincet", które na niego pobierasz a dziecko też zrobi sobie zakupy i nie będzie płakać.

G
Gość
19 lutego, 12:30, Gość:

W wielu krajach niedziela jest wolna i jest ok.Ludzie ciezko pracowali od poniedzialku do soboty a niedziela byla dniem dla rodziny,byla dniem odpiczynku.W niedziele w sklepach powinni pracowac te osoby ktore domagają sie pracujących niedziel.

Jedź do tych krajów.

G
Gość
16 lutego, 17:11, Gość:

Super pomysł z tymi niedzielami bez handlu. Przyszedł czas na rodzinę. Nie otwierajmy sklepów w niedzielę !!!!!!

17 lutego, 15:13, Gość:

A co od poniedziałku do soboty na rodzinę nie ma czasu?

21 lutego, 08:51, Gość:

Od poniedziałku do soboty pracujemy

Poniedziałek po niedzieli - wolny.

Wtorek dzień targowy - wolny.

Środa przygotowanie do pracy w czwartek.

Czwartek - pracujemy.

Piątek przygotowanie do weekendu - wolny

Sobota i niedziela - tradycyjnie weekend - wolne.

Pozostaje więc pytanie: jak długo mamy tak zapi....lać ?

G
Gość
19 lutego, 12:30, Gość:

W wielu krajach niedziela jest wolna i jest ok.Ludzie ciezko pracowali od poniedzialku do soboty a niedziela byla dniem dla rodziny,byla dniem odpiczynku.W niedziele w sklepach powinni pracowac te osoby ktore domagają sie pracujących niedziel.

20 lutego, 08:29, Gość:

Nie mają pojęcia jak to jest pracować w niedziele w handlu nigdy by nie pracowali

Trzeba było się zapisać do partii.

G
Gość
16 lutego, 17:11, Gość:

Super pomysł z tymi niedzielami bez handlu. Przyszedł czas na rodzinę. Nie otwierajmy sklepów w niedzielę !!!!!!

17 lutego, 15:13, Gość:

A co od poniedziałku do soboty na rodzinę nie ma czasu?

Od poniedziałku do soboty pracujemy

K
Kasjer

Zakaz handlu w niedzielę to doskonała rzecz. W końcu mam święty spokój , nie patrzę na karyny z gówniakami , na nawalonych jełopów , nie wykłócam się o 5 groszy ze starymi babami. Święty spokój

G
Gość
14 lutego, 21:33, Jot;:

"Wciąż otwartymi pozostają trzy pytania:

Czy nauczymy się robić zakupy u kupców w miejsce sieciowych?

Czy w niedzielę przestaniemy w ogóle myśleć o zakupach?

Czy rząd PiS się złamie i zliberalizuje przepisy, przywracając handel w niedziele "

Proponuje dołożenie czwartego pytania otwartego:

Czy naród w końcu zmądrzeje i zmieni rząd na inny?

Proponuję piąte pytanie czy ktoś umarł z głodu z powodu zamkniętych niedziel a może chodzi nago ?

G
Gość
17 lutego, 15:12, Gość:

okropne pisiory

Okropne PO

G
Gość
19 lutego, 12:30, Gość:

W wielu krajach niedziela jest wolna i jest ok.Ludzie ciezko pracowali od poniedzialku do soboty a niedziela byla dniem dla rodziny,byla dniem odpiczynku.W niedziele w sklepach powinni pracowac te osoby ktore domagają sie pracujących niedziel.

Nie mają pojęcia jak to jest pracować w niedziele w handlu nigdy by nie pracowali

G
Gość

ja ciągnąłem budowlankę, dochody na poziomie 4-5tys po odliczeniu podatków i kosztów, znajomy z bloku pokazał mi jak zarabiać na bitcoinie w prosty sposób siedzac w domu przed lapropem lub telefonem..teraz wyciągam legalnie przeszło 12.000zł miesięcznie jestem zdrowszy i zero nerwowo z klientami.. jak ktoś chce zarabiać jak jak polecam strone: systemzarabiania.pl

S
SPENCER WILSON

Cześć, jestem Pan Spencer Wilson, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: spencerloan.usa@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 18153830444

G
Gość
19 lutego, 09:14, Rr:

Jeszcze soboty powinny byś zamknięte

19 lutego, 10:55, Gość:

I tak powinno być, bo Ja pamiętam te czasy od 13 w sobotę wszystko było pozamykane i ludzie żyli, jakoś wtedy nikt nie narzekał a teraz sami biedni co muszą dzień w dzień robić swoje chore zakupki. Rusz [wulgaryzm] jeden z drugim ciulu i zrób sobie wczesniej zakupy . Ja robie raz na tydzień i jest git, a pieczywo można mrozić.

A moja babcia pamięta jak ludzie prądu nie mieli, kobiety w domu rodziły, a dzieciaki na bosaka do szkoły chodziły...I fakt żyli...Tylko czy o to chodzi?

Dodaj ogłoszenie